Çözüldü Ryzen 5 5500 boşta 70-80 derece

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Aksamci

Centipat
Daha fazla  
Herkese selam, birkaç gün önce yeni anakart aldım ASUS Prime B450M-A2 ve tüm bağlantıları yaptım. Fakat 2 gün önce işlemcinin derecesini kontrol ettiğimde masaüstünde Google açıkken 70 derece olduğunu ve oyunda 100 derece olduğunu gördüm. Fan hızını BIOS'tan ayarlamaya çalıştığımda bir farklılık olmuyor Full Speed ve Turbo seçeneklerinde denedim fakat iki seçenektede 2000-2100 RPM gösteriyor. Yardımcı olursanız sevinirim.

Çözüm
Galiba stok soğutucu ile kullanıyorsunuz.

Aslında 5500 modeli o kadar da ısınan bir model değil, ama sıcaklıklar çok anormal.

Çözüm olarak şunları deneyebilirsiniz:

- Fan montajı yanlış olabilir, tam oturduğundan emin olun.
- Termal macun eski veya kalitesiz olabilir.
- Kasa havalandırması kötü olabilir, hava akışını iyi sağlayın.
- Kasa ve fanlar tozlu olabilir, temizlerseniz daha serin çalışabilir.
- BIOS'tan herhangi bir ayar veya OC yaptınız mı?
- BIOS'tan CPB ve PBO ayarlarını kapatarak daha serin çalıştırabilirsiniz.(FPS kaybına neden olabilir)
- Eğer stok soğutucu ile kullanıyorsanız, kule tipi soğutucu veya bütçe varsa sıvı soğutma tercih edilebilir.
- Macun fazla veya az sürülmüş olabilir.
- Arkada çalışan ağır uygulamalar olabilir, bazı uygulamaları devre dışı bırakarak, yük azaltılabilir.
500 TL'lik soğutucu sizi kurtarmaz. Ayrıca 5500 o kadar ısınan bir işlemci değil. Dediğim işlemleri yaparsanız büyük ihtimal soğutucu almanıza da gerek kalmaz, ama illa soğutucu alacağım derseniz, 1000 TL'ye buz gibi yapan soğutucular var.

Hocam çok teşekkür ederim öncelikle 70'e çıkmıyor 67 - 50 arasında değer alıyorum şu an termal macun sakız gibi olmuştu sildim elimdeki termal macunu karıştırarak eski kıvanına getirdim ve sürdüm şu an değerler normal eğer bir fan öneriniz var ise yazarsanız sevinirim.

Şu an cs de deniyorum ölüm maçında 1920x1080 çönürlülükte 63 derece ilk açıldığında 77 ye kadar yükseldi ama 60 - 68 arası derecelerde

Hocam çok teşekkür ederim öncelikle 70'e çıkmıyor 67 - 50 arasında değer alıyorum şu an termal macun sakız gibi olmuştu sildim elimdeki termal macunu karıştırarak eski kıvanına getirdim ve sürdüm şu an değerler normal eğer bir fan öneriniz var ise yazarsanız sevinirim.

Düzeldiğine sevindim. 😊

Bence değiştirmenize gerek yok, hele ki şu sıcak aylarda böyle değerler alıyorsa çok serin çalışıyor demektir.

Ama isterseniz şu soğutmayı alabilirsiniz:

Bu soğutmayla 60 dereceyi zor geçersiniz, belki 62-63 olur.

Aslında oyun benim için sorun değil ama bir iş yapıyorum sıcaklık anormal olduğu için ek 3K masrafa gerek yok diye düşündüm ödeme aldığımda bu soğutucuyu alacağım soğutucu için 5K bütçe koyabilirim istediğiniz soğutucuyu paylaşabilirsiniz. Tekrardan teşekkür ederim hepinize iyi günler.

Hocam 5K bütçe soğutma için çok fazla, sıvı soğutmalar bile 3K civarı, gerek yok o kadar bütçeye. Çok görsele önem vermiyorsanız, sıvı soğutma tercih etmeyebilirsiniz.

Edit: Elinizdeki termal macun pek kaliteli değil herhalde, sakız gibi dediğinize göre, termal macun olarak F/P ürünü olan şu macunu tercih edebilirsiniz:

Son düzenleme:
Görsel umurumda değil aslında makineyı biraz geliştirmem gerekiyor kullandığım Framework'ler biraz yoruyor bilgisayarı RAM'leri 128 yapacağım yapmışken yeni kasa almam gerekiyor şu anki kasam berbat ve soğutucuda aldığım zaman 1 2 yıl idare edecektir beni.

Hocam 5K bütçe soğutma için çok fazla, sıvı soğutmalar bile 3K civarı, gerek yok o kadar bütçeye. Çok görsele önem vermiyorsanız, sıvı soğutma tercih etmeyebilirsiniz.

Edit: Elinizdeki termal macun pek kaliteli değil herhalde, sakız gibi dediğinize göre, termal macun olarak F/P ürünü olan şu macunu tercih edebilirsiniz:

Termal macun sipariş verdim ne olur ne olmaz geldiğinde süreceğim.

Geri
Yukarı