Ryzen 5 5500 sisteme işlemci değişimi sonrası elektrik gelmiyor

caeby

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Bugün MSI A320M Pro vh Plus anakarta Ryzen 5 5500 işlemci aldık. Eski işlemcimiz Ryzen 3 1200'dü. Aldığımız yeni fanlarla birlikte yeni işlemciye geçtik ve ilk gücü verdiğimizde bilgisayarın falanları vs. sorunsuz çalıştı. Tek eksik görüntü gelmedi, sorunun BIOS güncellemesi olduğunu düşünerek tekrar eski işlemciye geçtik ancak eski işlemciye geçiş sonrasında kasada hiçbir elektrik tepkimesi bulunmuyor. Yeni taktığımız fanlar dahil çalışmıyor ki fanları direkt güç kaynağına bağlamıştık. Ardından yeni işlemciyi tekrar denedik ve durum yine aynı. Bir kez daha eski işlemciyi taktık ve yardımlarınızı bekliyorum.

Bugün MSI A320M Pro vh Plus anakarta Ryzen 5 5500 işlemci aldık. Eski işlemcimiz Ryzen 3 1200'dü. Aldığımız yeni fanlarla birlikte yeni işlemciye geçtik ve ilk gücü verdiğimizde bilgisayarın falanları vs. sorunsuz çalıştı. Tek eksik görüntü gelmedi, sorunun BIOS güncellemesi olduğunu düşünerek tekrar eski işlemciye geçtik ancak eski işlemciye geçiş sonrasında kasada hiçbir elektrik tepkimesi bulunmuyor. Yeni taktığımız fanlar dahil çalışmıyor ki fanları direkt güç kaynağına bağlamıştık. Ardından yeni işlemciyi tekrar denedik ve durum yine aynı. Bir kez daha eski işlemciyi taktık ve yardımlarınızı bekliyorum.

İşlemci olmadan sistemi açıp dener misiniz?

Hocam kasada statik elektrik olabilir. Tüm parçaları söküp bir bezin üzerine koyarak elektriğini almayı deneyin.

İlk önce güç düğmesini kapatıp yani akımı durdurup, fişi çekin, daha sonra güç düğmesine basın. Bir süre bu şekilde kalsın. Güç düğmesini yeniden kapatıp kabloyu takın, işe yaramazsa üsttekini yapmayı deneyin.

İşlemci olmadan sistemi açıp dener misiniz?
Denedim hocam herhangi bir tepki yok.

Hocam kasada statik elektrik olabilir. Tüm parçaları söküp bir bezin üzerine koyarak elektriğini almayı deneyin.

İlk önce güç düğmesini kapatıp yani akımı durdurup, fişi çekin, daha sonra güç düğmesine basın. Bir süre bu şekilde kalsın. Güç düğmesini yeniden kapatıp kabloyu takın, işe yaramazsa üsttekini yapmayı deneyin.

Şimdi deneyip sonucunu yazacağım hocam.

Hocam dediğinizi yaptım ancak yine farklı bir durum olmadı. Sadece işlemci değişiminde ne gibi bir donanımsal sorun olabilir?

Son düzenleme:
Hocam bir de işlemciyi besleyen 4 - 8 pinli soketi çıkarıp sistemi ateşlemeyi deneyin. Denedim ama maalesef.

Denedim hocam, yine hiçbir tepki yok.

Sistemin fanları dönmüyor mu? Anakart güç bağlantılarını kontrol edin.

Hocam tüm güç bağlantılarını kontrol ettim. Hatta PSU açıkken avometre ile bazı konektörleri kontrol ettim. Tam hakim değilim maalesef ama kimisinde voltaj çıkmazken kimisinde dalgalı voltaj çıktı. Yine bir sonuca varamadım. En başta, düğmeden birkaç kez kapatmak zorunda kalmıştık (yeni işlemciyle görüntü gelmeyince). Bunun PSU'ya veya diğer donanımlara zarar verme olasılığı nedir ve verirse hangilerine zarar verebilir?

Arkadaşlar bugün yapmış olduğumuz testler sonucunda anakartımızın arızalandığını tespit ettik. A520 anakarta geçiş yaparak işlemciyi kullanmaya başladık.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı