Ryzen 5 5500 yük altına girince bilgisayar kapanıyor

Kullanıcı1355

Hectopat
RAM
RAM: GSKILL 2x8GB Ripjaws V Siyah 3200MHz CL16 DDR4
SSD veya HDD modeli
MLD M300 500GB NVME M.2 (3300MB/3100MB)
Ekran kartı
GIGABYTE RX 580 GAMING 8GB DDR5
Anakart
GIGABYTE B450M H 3600MHz(OC) DDR4
İşlemci
AMD Ryzen 5 5500 3.6GHz
Siber güvenlikle uğraştığım için bir şifre kırma programı kullanıyordum. Yeni sistemimde ilk kez yaptım. İşlemi başlattıktan saniyeler sonra bilgisayarım kapandı. İşlemciden şüphelendim ve Prime95 testi yaptım. 5 saniye sonra sistem kendini yeniden başlattı. İşlemci yük altına girince bilgisayar kapanıyor. Sorun ne olabilir?

GPU için FurMark, RAM'ler için MemTest86, SSD için HD Tune Pro testlerini yaptım ve onlarda herhangi bir sorun çıkmadı. Sorun CPU. Acaba BIOS'da açmam veya kapamam gereken bir ayar mı var? OC falan yapmadım daha önce.

Sorun PSU kaynaklı da olabilir. 500W sisteme yetmiyor muhtemelen. Bilgisayar oyunlarda da ara sıra yükte kapanıyor. Kendisi de fazla kaliteli bir marka değil zaten. Kasayla birlikte gelmişti. Değiştirmeyi zaten düşünüyordum. PSU modeli: Power Boost BST-500E.

OCCT programında power testi yaptığımda da bilgisayar kapandı. Bu yüzden PSU'dan şüphelendim.

Son düzenleme:
PSU'dan ziyade ilk olarak sıcaklıkları kontrol edin. Sıcaklık çok yükselirse bilgisayar kendini korumaya almak için shutdown eder. HWiNFO ile CPU stress test yapın sıcaklıklara bakalım. 90 95'lerin üstüne çıkıyorsa soğutucu montajını tekrar gözden geçirin

PSU'dan ziyade ilk olarak sıcaklıkları kontrol edin. Sıcaklık çok yükselirse bilgisayar kendini korumaya almak için shutdown eder. HWiNFO ile CPU stress test yapın sıcaklıklara bakalım. 90 95'lerin üstüne çıkıyorsa soğutucu montajını tekrar gözden geçirin
Yapıp cevap vereceğim. Teşekkür ederim.

Güncelleme: İş
HWINFO açıkken yaklaşık 5-6 saat karışık GTA 5, CS: GO ve FIFA 23 oynadım. 65 dereceyi geçmedi bile. AMD stok fan kullanıyorum.

Son düzenleme:
HWINFO açıkken yaklaşık 5-6 saat karışık GTA 5, CS: GO ve FIFA 23 oynadım. 65 dereceyi geçmedi bile. AMD stok fan kullanıyorum.
Sorun sıcaklık değildir o halde. Aşırı ısınan bir parça olsa bu tarz oyunlarda da kapanırdı sistem ya da sıcaklıklar 65'ten daha fazla yükselirdi.

O PSU çöpten farksız şu an. En kısa sürede değiştir. 500 W olduğuna bakmayacaksın. Kalitesiz olduğu için oldukça verimsiz oluyor bu PSU'lar. Verdiği watt düştüyse sistem anlık yüksek güç tükettiğinde yetersiz kalıp kapanıyordur sistem. Sorun o olmasa dahi değişmeli PSU, ki bence odur.

Yeni konular

Geri
Yukarı