Ryzen 5 5600 sıcaklığı yükte 90 dereceye çıkıyor

ardacn60

Hectopat
RAM
2x8 3600MHz
Ekran kartı
GigaByte Vision RTX 3070Ti 8GB
Anakart
Gigabyte B450M-K
İşlemci
Ryzen 5 5600
Arkadaşlar dün akşam topladığım sistemde Ryzen 5 5600'ün sıcaklığı 90 dereceyi görüyor ekran kartı ise 70 falan. Fanı çıkarıp farklı macun da sürdüm yine aynı. Tam oturtamıyor muyum acaba? Ne yapmam gerekir?

Tamam o bir tık aynı oluyor işte. 20 değilse kaç? 10 mu? 5 mi? Sizin "tık" ölçünüz nedir?

Şöyle yapalım bu konulardan anlıyorsanız sıcaklıkta 20 derece bir tık değildir bunda bence ikimizde hemfikiriz. 2 adet aynı bilgisayar toplamıştım o zaman Ryzen 5 3600 yaklaşık 7 derece bir fark olduğunu görmüştüm aralarında macun sürerken aşırı titiz davranırım bu kadar farkın macundan kaynaklanacağını düşünüp tekrar temizlik ve macun yenilemesi yapmıştım fakat durum değişmemişti.

Bir de eskiden üst kat komşum ve arkadaşım olan birine benim kasanın aynısını toplamıştık FX6300 benim işlemci soğutucu daha iyi olmasına rağmen 5-6 derece daha sıcak çalışıyordu kasalar ve işlemci soğutucuları farklı diğer bileşenler aynı idi. Benim soğutucu Xigmatek aegir arkadaşımın soğutucu da Xigmatek ama tam modelini bilemiyorum şu an.

Bu sanırım silikon kalitesinden şu şekilde değişiyor benim işlemcim 4.0GHz'te çalışmak için 1.3 Volt isterken aynı bir başka işlemci bunu 1.25 Volt'ta yapabiliyor. Bu da sıcaklık farkını ortaya çıkarıyor.

Son düzenleme:
Nasıl yani her R5 5600 bir değildir? Yani şimdi bende 90 derece çalışan işlemci onda 70 derece çalışabilir mi? Aynı işlemci? Aynı hızda? Aynı stok soğutucu ile?
Şöyle bişey bence de her işlemci aynı değil 2 arkadaşım benle birlikte aynı işlemcili kasa aldılar ikisindede min 34 Max 72 ben min 47 Max 86 görüyorum macunu da gayet iyi

Silikon kalitesi ya da silikon piyangosu deniyor buna.

Arkadaşlar bilmiyor ki hocam ve stok soğutucu ile de kullanmıyorum hava soğutucu var. Stok soğutucu kullanımını tavsiye etmiyorum.

Yav aç videolara bak. Sanki kasanda uçak fanı var. Sirkülasyon olmadığını kim söyledi? Kasamın boş hali 4K özel aldım kasayı. Fanlar bir işe yaramıyor. Kasadaki fanların etkisi %15 olur. Stress teste sok at buraya görüntüsünü bakalım Max 70 mi? Herkes diyor 90 diye adam hala 70 diyor. Demek ki sen tam verimde kullanamıyorsun işlemciyi. BIOS'ta bir ayar var o kapalı sende o yüzden işlemcin Max'ta çalışmıyor sen çalıştını sanıyon. CPB kapalı sende.

Alla alla herkes mi 90 diyor şu yorumlara tekrar baksana bir şu anda evimde değilim istanbuldayım. Ve tam performansta çalışıyor BIOS ayarlarını biliyorum yani dostum neden böyle kafayı yedin anlayamadım 🤣🤣🤣

Ben de öyle düşünüyorum. Aynı işlemci sen de daha serin biz de daha sıcak çalışacak değil. Muhtemelen bir sebeple ya tam performans alamıyor ya da başka bir ayar yapılı BIOS'tan.

İşlemcilerki silikon farkı nedir bir öğren dostum. Sonra da stok soğutucu kullanma misal. Ekstra olarak sıvı soğutma yerine kule tipi kullan o zaman görürsün oluyor mu? Olmuyor mu?

Bilgisayar kendini kapatmıyosa dert etmenize gerek yok. Ben ryzen 5 5600x kullanıyorum 4,2ghz overclock yaptım(Stok Soğutucu) 95 dereceye çıkıyo dert etmiyorum kapanmasın yeter.

Normal değil aynı işlemci ile stok soğutucu kullanıyorum kasa full mesh max 70leri görüyorum oyunlarda.
Bende stok fanla 90'nı görüyordum
gittim kule tipi bi fan aldım, şimdi max 67°c

Dosya Ekleri

• IMG_20230406_004754.jpg
    IMG_20230406_004754.jpg
    124,9 KB · Görüntüleme: 21

Geri
Yukarı