Çözüldü Ryzen 5 5600X Cinebench R23 değerleri normal mi?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

ErxQQ

Hectopat
Daha fazla  
RAM
CL18 RAM
Anakart
B450 tomahawk max
Arkadaşlar sizce Cinebench R23 için multi 9783 Single 1473, normal mi bu değerler?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
CPB Auto PBO Auto eco mod kapalı diye biliyorum birazdan bilgisayar yeniden başlatıp deneyeceğim.
bu arada çektiğim video son 5 dakikasını çektim Max olarak işlemci 4150 MHz değerlerini gördü ama zaten genel olarak hep 4075-4100 arası dolaşıyor.

Genel olarak oyunlarda herhangi bir sorunla karşılaşmadım lakin HDD kurulu oyunlarda bende FPS düşüşü droplanma yaşıyorum HDD sağlık testleri yapmıştım iyi çıkıyordu Online oyunları SSD kurup oynuyordum belki dediğiniz gibi benim de böyle takılma olmasının sebebi bu frekans değerleri olabilir.

Ya haklısınız hocam ama ben bu sıcaklıkların doğru olduğunu düşünmüyorum FIFA 23 ve Fall Guys oynadığımda mesela sıvı soğutucu aşırı hızlı çalışıp ses çıkarıyordu yani işlemci bayağı ısınıyordu normalde kontrol etmiyordum HWMonitor ile bir bakayım dedim Fall Guys gibi bir oyunda bile 70 derece görürken bu Cinebench R23 61 derece geçmemesi garip geldi üstüne Prime95 ile small ffts (tests L1/L2/L3 caches, high power/heat/CPU stress testini yaklaşık olarak 3-4 dakika yaptığımda yine sıcaklıklar 60-61 derece gözüküyordu belki dün BIOS Update yaptığım için sıcaklık değerleri düşmüş olabilir bilmiyorum tekrar oyunlara girip test ederim.

Konu çok karışıyor, CPB Auto, PBO enable, eco mod kapalı, chipset sürücüsünü mutlaka kurun.

Bu şekilde 4.65 GHz'e çıkması gerekiyor sizin işlemcinizin.

Windows güç modunu da balance yapın.
Stok olarak alınan puanlardan bir miktar düşük gözüküyor.

Bende anlamadım BIOS yeni güncelledim birçok ayarım Auto'da PBE cbe açık diye biliyorum tekli çekirdek yine kabul edilebilecek seviyede ama çoklu çekirdek niye bu kadar düşük anlamadım.

Eve geçince Geekbench 5 testi yapacağım başka önerdiğiniz test var mı acaba?

Bende anlamadım BIOS yeni güncelledim birçok ayarım Auto'da PBE cbe açık diye biliyorum tekli çekirdek yine kabul edilebilecek seviyede ama çoklu çekirdek niye bu kadar düşük anlamadım.
Öyle afaki bir fark değil kafaya takılacak can sıkacak bir durum yok bence.

CPU-Z yapabilirsiniz.

Multi Core çok düşük ben düz 5600 ile 4.4 GHz OCli olarak 11.450-11.500 arası puan alıyorum.

Test esnasında bu program ile CPU frekansını ve sıcaklığı kontrol edin.

Multi Core çok düşük ben düz 5600 ile 4.4 GHz ocli olarak 11.450-11.500 arası puan alıyorum.

Test esnasında bu program ile CPU frekansını ve sıcaklığı kontrol edin.

Kontrol ettim ya normalde Fall Guys oynarken saçma derece islemci 70 derece olunca undervolt yapmayı düşündüm lakin PBO cbo Auto normal ayarlar Cinebench R23 testi yaptım işte böyle sonuçlar cikti undervolt yapmadım benim de canımı zaten bu konu sıktı R5 5600 gibi bir islemciden güçlü olmasına rağmen ondan düşük performans alması garip geldi işlemci yeni sayılır 6-7 aydır kullanıyorum sogutucum sıvı sogutucu Lian Li gahalad 240mm kullanıyorum açıkçası garanti başvurursam değiştirme imkanım var mı eb kötü curse optimizer per Core yapıp kullanacağım.

Kontrol ettim ya normalde Fall Guys oynarken saçma derece islemci 70 derece olunca undervolt yapmayı düşündüm lakin PBO cbo autp normal ayarlar Cinebench R23 testi yaptım işte böyle sonuçlar cikti undervolt yapmadim benim de canımı zaten bu konu sıktı R5 5600 gibi bir islemciden güçlü olmasına rağmen ondan düşük performans alması garip geldi işlemci yeni sayılır 6-7 aydır kullanıyorum bende.

Çözülmeyecek sorunlar değil, bir şey yanlıştır, R23 testi esnasında, paylaştığım program ile işlemci frekansını kontrol edin, çok ısındığı için frekans düşürüyordur, arıza anlamına gelmez, bir soğutucu problemi çözer.

Mesajın devamını şimdi gördüm soğutucu ile sıcaklık sorunu olmaz, siz test esansında çıkan verileri paylaşın bakalım.

Çözülmeyecek sorunlar değil, bir şey yanlıştır, R23 testi esnasında, paylaştığım program ile işlemci frekansını kontrol edin, çok ısındığı için frekans düşürüyordur, arıza anlamına gelmez, bir soğutucu problemi çözer.

Mesajın devamını şimdi görsüm soğutucu ile sıcaklık sorunu olmaz, siz test esansında çıkan verileri paylaşın bakalım.

Tamamdır birazdan eve geçeceğim geçtiğim gibi Cinebench R23 test yaparak HWMonitor ile islemci alakalı her şeyi göstereceğim.

Yeni konular

Geri
Yukarı