Çözüldü Ryzen 5 5600X Cinebench R23 değerleri normal mi?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

ErxQQ

Hectopat
Daha fazla  
RAM
CL18 RAM
Anakart
B450 tomahawk max
Arkadaşlar sizce Cinebench R23 için multi 9783 Single 1473, normal mi bu değerler?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
CPB Auto PBO Auto eco mod kapalı diye biliyorum birazdan bilgisayar yeniden başlatıp deneyeceğim.
bu arada çektiğim video son 5 dakikasını çektim Max olarak işlemci 4150 MHz değerlerini gördü ama zaten genel olarak hep 4075-4100 arası dolaşıyor.

Genel olarak oyunlarda herhangi bir sorunla karşılaşmadım lakin HDD kurulu oyunlarda bende FPS düşüşü droplanma yaşıyorum HDD sağlık testleri yapmıştım iyi çıkıyordu Online oyunları SSD kurup oynuyordum belki dediğiniz gibi benim de böyle takılma olmasının sebebi bu frekans değerleri olabilir.

Ya haklısınız hocam ama ben bu sıcaklıkların doğru olduğunu düşünmüyorum FIFA 23 ve Fall Guys oynadığımda mesela sıvı soğutucu aşırı hızlı çalışıp ses çıkarıyordu yani işlemci bayağı ısınıyordu normalde kontrol etmiyordum HWMonitor ile bir bakayım dedim Fall Guys gibi bir oyunda bile 70 derece görürken bu Cinebench R23 61 derece geçmemesi garip geldi üstüne Prime95 ile small ffts (tests L1/L2/L3 caches, high power/heat/CPU stress testini yaklaşık olarak 3-4 dakika yaptığımda yine sıcaklıklar 60-61 derece gözüküyordu belki dün BIOS Update yaptığım için sıcaklık değerleri düşmüş olabilir bilmiyorum tekrar oyunlara girip test ederim.

Konu çok karışıyor, CPB Auto, PBO enable, eco mod kapalı, chipset sürücüsünü mutlaka kurun.

Bu şekilde 4.65 GHz'e çıkması gerekiyor sizin işlemcinizin.

Windows güç modunu da balance yapın.
Fan stok mu? O işlemci bayağı ısınıyor.

Sıvı soğutucu Lian Li galahad 240 mm kullanıyorum zamanında @BerkayZ87 tarafından önerilmişti bana açıkçası soğutucu kaliteli bir marka zamanında bir sıkıntı yaşadığımda hem Türkiye distribütör hem de yabancı şirket desteği bana çok yardımcı oldular

Ryzen 5 5600 kullanıyorum, bende de aynı sorun var. Cinebench'de 9675 puan alıyorum, test sırasında 3.8GHz frekans, 1.1V, 70 derece sıcaklık görüyorum; 70 derece görmemin sebebi stok fan kullanıyor olmam, ondan yana sorun yok; çıkan puan yine de sıkıntı ama. CPB auto, PBO ise enabled ayarında. Ama yine de on bin bile göremiyorum. Benim buna yoğunlaşma sebebim, RDR 2'de anlık FPS düşüşleri görmem. Sorunun işlemciden kaynaklanacağını düşündüğümden bu sorununun üstüne çalışıyorum.

Siz bir oyunda drop ya da fps düşüşü yaşıyor musunuz bir anlığına da olsa?

Sıvı soğutucu Lian Li galahad 240 mm kullanıyorum zamanında @BerkayZ87 tarafından önerilmişti bana açıkçası soğutucu kaliteli bir marka zamanında bir sıkıntı yaşadığımda hem Türkiye distribütör hem de yabancı şirket desteği bana çok yardımcı oldular.

Sıcaklıktan dolayı bir problem olacak olsa. 80-90 derecelere çıktığında hızını düşürür. Isınmadan düşürmesi saçma geliyor bana. Thermal limit 60 derece olarak ayarlıysa anakartınızda bilemem.

Sıcaklıkta sorun yok, önce anakartınızın, güncel chipset sürücüsünü kurun, sonra BIOS da eco mod gibi bir mod varsa kapatın, CPB Auto, PBO'yu da enable yapın, tekrar R23 testi yapın.

CPB Auto PBO Auto eco mod kapalı diye biliyorum birazdan bilgisayar yeniden başlatıp deneyeceğim.
bu arada çektiğim video son 5 dakikasını çektim Max olarak işlemci 4150 MHz değerlerini gördü ama zaten genel olarak hep 4075-4100 arası dolaşıyor.

Ryzen 5 5600 kullanıyorum, bende de aynı sorun var. Cinebench'de 9675 puan alıyorum, test sırasında 3.8GHz frekans, 1.1v, 70 derece sıcaklık görüyorum; 70 derece görmemin sebebi stok fan kullanıyor olmam, ondan yana sorun yok; çıkan puan yine de sıkıntı ama. CPB Auto, PBO ise enabled ayarında. Ama yine de on bin bile göremiyorum. Benim buna yoğunlaşma sebebim, RDR 2'de anlık FPS düşüşleri görmem. Sorunun işlemciden kaynaklanacağını düşündüğümden bu sorununun üstüne çalışıyorum.

Siz bir oyunda drop ya da FPS düşüşü yaşıyor musunuz bir anlığına da olsa?

Genel olarak oyunlarda herhangi bir sorunla karşılaşmadım lakin HDD kurulu oyunlarda bende FPS düşüşü droplanma yaşıyorum HDD sağlık testleri yapmıştım iyi çıkıyordu Online oyunları SSD kurup oynuyordum belki dediğiniz gibi benim de böyle takılma olmasının sebebi bu frekans değerleri olabilir.

Sıcaklıktan dolayı bir problem olacak olsa. 80-90 derecelere çıktığında hızını düşürür. Isınmadan düşürmesi saçma geliyor bana. Thermal limit 60 derece olarak ayarlıysa anakartınızda bilemem.

Ya haklısınız hocam ama ben bu sıcaklıkların doğru olduğunu düşünmüyorum FIFA 23 ve Fall Guys oynadığımda mesela sıvı soğutucu aşırı hızlı çalışıp ses çıkarıyordu yani işlemci bayağı ısınıyordu normalde kontrol etmiyordum HWMonitor ile bir bakayım dedim Fall Guys gibi bir oyunda bile 70 derece görürken bu Cinebench R23 61 derece geçmemesi garip geldi üstüne Prime95 ile small ffts (tests L1/L2/L3 caches, high power/heat/CPU stress testini yaklaşık olarak 3-4 dakika yaptığımda yine sıcaklıklar 60-61 derece gözüküyordu belki dün BIOS Update yaptığım için sıcaklık değerleri düşmüş olabilir bilmiyorum tekrar oyunlara girip test ederim.

Bir de yüksek performans moduna alır mısınız?

PBO'yu enabled yapın hocam. Bir de öyle deneyin. Bende de autoydu, testlerde 9000 puan alıyorken enabled yaparak 700 puan artış sağladı ama yine yeterli değil.

Başka bir konuya baktım ve arkadaş test yapmış 1.2V'da clocks kısmına bakın 4600MHz 5600X Cinebench R23 testi
Yani kısacası sizin clock değerleri 4100 olduğu için bu kadar düşük puan alıyorsunuz. Nasıl arttıracağız bu clock değerlerini?

Dosya Ekleri

• 1684320680694.png
    1684320680694.png
    955,2 KB · Görüntüleme: 20
PBO'yu enabled yapın hocam. Bir de öyle deneyin. Bende de autoydu, testlerde 9000 puan alıyorken enabled yaparak 700 puan artış sağladı ama yine yeterli değil.

Başka bir konuya baktım ve arkadaş test yapmış 1.2V'da clocks kısmına bakın 4600MHz 5600X Cinebench R23 testi
Yani kısacası sizin clock değerleri 4100 olduğu için bu kadar düşük puan alıyorsunuz. Nasıl arttıracağız bu clock değerlerini?

Ah hocam bir bilsek :D siz işlemciyi ne zaman aldınız çok şükür benim yeni olduğu için biraz geç fark etmeme rağmen ilgilenebilirler eğer sizinde yeni ise en kötü benim gibi başvurmayı düşünebilirsiniz ben burada çözüm bulamazsam bu frekans değerine Hepsiburada destek ile konuşacağım eğer bir şey yapamayız falan derlerse kaderimize mahkum geleceğiz artık.

Ah hocam bir bilsek :D siz işlemciyi ne zaman aldınız çok şükür benim yeni olduğu için biraz geç fark etmeme rağmen ilgilenebilirler eğer sizinde yeni ise en kötü benim gibi başvurmayı düşünebilirsiniz ben burada çözüm bulamazsam bu frekans değerine Hepsiburada destek ile konuşacağım eğer bir şey yapamayız falan derlerse kaderimize mahkum geleceğiz artık.
Üç nisanda almıştım ben de, çok yeni daha. Neye başvurdunuz bu arada? Garanti falan diyorsanız denenebilir.

Konu çok karışıyor, CPB Auto, PBO enable, eco mod kapalı, chipset sürücüsünü mutlaka kurun.

Bu şekilde 4.65 GHz'e çıkması gerekiyor sizin işlemcinizin.

Windows güç modunu da balance yapın.

Çözüm

Yeni konular

Geri
Yukarı