Çözüldü Ryzen 5 5600X Cinebench R23 değerleri normal mi?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

ErxQQ

Hectopat
Daha fazla  
RAM
CL18 RAM
Anakart
B450 tomahawk max
Arkadaşlar sizce Cinebench R23 için multi 9783 Single 1473, normal mi bu değerler?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
CPB Auto PBO Auto eco mod kapalı diye biliyorum birazdan bilgisayar yeniden başlatıp deneyeceğim.
bu arada çektiğim video son 5 dakikasını çektim Max olarak işlemci 4150 MHz değerlerini gördü ama zaten genel olarak hep 4075-4100 arası dolaşıyor.

Genel olarak oyunlarda herhangi bir sorunla karşılaşmadım lakin HDD kurulu oyunlarda bende FPS düşüşü droplanma yaşıyorum HDD sağlık testleri yapmıştım iyi çıkıyordu Online oyunları SSD kurup oynuyordum belki dediğiniz gibi benim de böyle takılma olmasının sebebi bu frekans değerleri olabilir.

Ya haklısınız hocam ama ben bu sıcaklıkların doğru olduğunu düşünmüyorum FIFA 23 ve Fall Guys oynadığımda mesela sıvı soğutucu aşırı hızlı çalışıp ses çıkarıyordu yani işlemci bayağı ısınıyordu normalde kontrol etmiyordum HWMonitor ile bir bakayım dedim Fall Guys gibi bir oyunda bile 70 derece görürken bu Cinebench R23 61 derece geçmemesi garip geldi üstüne Prime95 ile small ffts (tests L1/L2/L3 caches, high power/heat/CPU stress testini yaklaşık olarak 3-4 dakika yaptığımda yine sıcaklıklar 60-61 derece gözüküyordu belki dün BIOS Update yaptığım için sıcaklık değerleri düşmüş olabilir bilmiyorum tekrar oyunlara girip test ederim.

Konu çok karışıyor, CPB Auto, PBO enable, eco mod kapalı, chipset sürücüsünü mutlaka kurun.

Bu şekilde 4.65 GHz'e çıkması gerekiyor sizin işlemcinizin.

Windows güç modunu da balance yapın.
Şu an her şey normal görünüyor, sıcaklık da anormal değil, sadece Curve Optimizer ile çekirdeklere -30 verip deneyin sıcaklık düşecektir, hata alırsanız 25, 20 olarak değiştirirsiniz.

Bir şey sormak istiyorum hazır sizin gibi birini bulmuşken sorayım undervolt yapımı videosundaki vddcr CPU voltage MSI'da neye tekabül ediyor acaba biliyor musunuz resimdeki kutulardan hangisine tekabül ediyor acaba CPU Core voltage olduğunu düşünüyorum ama yine de sormak istedim yanlışlık olmasın

Şu an her şey normal görünüyor, sıcaklık da anormal değil, sadece Curve Optimizer ile çekirdeklere -30 verip deneyin sıcaklık düşecektir, hata alırsanız 25, 20 olarak değiştirirsiniz.

Söylediğiniz yöntemide deneyeceğim normalde eskiden -30 kullanıyordum sonra internette gördüğüm kadarıyla tüm çekirdeklere aynı değeri vermekten ise tek tek vermenin daha iyi olduğunu öğrendim Curve Optimizer denerim üstüne sizin dediğiniz değerleride deneyip bakarım.

Dosya Ekleri

• 1684327921243.png
    1684327921243.png
    393,6 KB · Görüntüleme: 54
Ben de bir test yapayım dedim, CPB ve PBO açık. Başlangıçta 4100MHz'den başladı, sonra yavaş yavaş 3900'e kadar düştü. Sonuç olarak puan yine 9766 oldu. Fakat sıcaklık 86 derecedeydi en sonunda, yani yavaş yavaş arttı. Arttıkça da frekans düşmeye başladı. Şimdi CPB kapatıp kendim manuel olarak 4.4GHz verip 1.15V deneyeceğim. PBO'yu yine açık tutuyorum.

Şimdi testi bitirdim. 1.15V ve 4.4GHz frekansla 10798 sonuç elde ettim. Garip şekilde yine 11 bin olmadı ama ona yaklaştı yani, biraz daha voltaj versem kesinlikle 11 bini tamamlar hatta geçer ama yapmak istemiyorum. Çünkü test sırasında maksimum sıcaklık olarak 95'i gördü ve ben sadece testi 3 dakikalık yaptım. Demek ki 10 dakikalık yapsam bilgisayar kapanacak.

Şimdi RDR 2'de de bir test yapayım dedim bu değerlerle, oyun içerisinde 2.5GHz ve 3.0GHz değerleri arasında kullanıma sahip oldu ve sıcaklık 63 dereceyi geçmedi bile. Ve harika bir şey oldu; benchmarkta hiç drop yemedim, normalde benchmarkta en az bir iki kere FPS düşüşü yaşardım ve ekran kartı kullanımı falan bir anlığına düşerdi, şimdi hiç öyle bir şey olmadı. Emin olmak için bir tur daha test yapacağım benchmarkta.

Son düzenleme:
Arkadaslar bende ryzen 5 7600x ile test yaptim. CPB enabled PBO autoda fanlarida biostan tamamen actim ama sicaklik cok cikti degerleri altta birakiyorum. Ben cok anlamiyorum bilen arkadaslar yazabilirmi normal mi bu degilse ne yapilmali

Adsızz.jpg
Adsızzz.jpg
Adsız.jpg

Arkadaşlar bende Ryzen 5 7600X ile test yaptim. CPB enabled PBO Auto'da fanlarida BIOS'tan tamamen açtım ama sicaklik cok cikti degerleri altta birakiyorum. Ben cok anlamıyorum bilen arkadaşlar yazabilir mi normal mi bu degilse ne yapilmali.

Eki Görüntüle 1790860Eki Görüntüle 1790861Eki Görüntüle 1790859

Kesinlikle bu değerler normal değil Cinebench R23 testinde bile bu sıcaklıklara ulaşıyor ise Prime95 stres testini düşünemiyorum mavi ekran bile alabilirsiniz, bence ayrı bir konu açın soğutucunuzu falan belirtin kesinlikle.

Ekstra olarak soğutucu doğru takılmış mi bir kontrol edin.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı