Çözüldü Ryzen 5 5600X Cinebench R23 değerleri normal mi?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

ErxQQ

Hectopat
Daha fazla  
RAM
CL18 RAM
Anakart
B450 tomahawk max
Arkadaşlar sizce Cinebench R23 için multi 9783 Single 1473, normal mi bu değerler?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
CPB Auto PBO Auto eco mod kapalı diye biliyorum birazdan bilgisayar yeniden başlatıp deneyeceğim.
bu arada çektiğim video son 5 dakikasını çektim Max olarak işlemci 4150 MHz değerlerini gördü ama zaten genel olarak hep 4075-4100 arası dolaşıyor.

Genel olarak oyunlarda herhangi bir sorunla karşılaşmadım lakin HDD kurulu oyunlarda bende FPS düşüşü droplanma yaşıyorum HDD sağlık testleri yapmıştım iyi çıkıyordu Online oyunları SSD kurup oynuyordum belki dediğiniz gibi benim de böyle takılma olmasının sebebi bu frekans değerleri olabilir.

Ya haklısınız hocam ama ben bu sıcaklıkların doğru olduğunu düşünmüyorum FIFA 23 ve Fall Guys oynadığımda mesela sıvı soğutucu aşırı hızlı çalışıp ses çıkarıyordu yani işlemci bayağı ısınıyordu normalde kontrol etmiyordum HWMonitor ile bir bakayım dedim Fall Guys gibi bir oyunda bile 70 derece görürken bu Cinebench R23 61 derece geçmemesi garip geldi üstüne Prime95 ile small ffts (tests L1/L2/L3 caches, high power/heat/CPU stress testini yaklaşık olarak 3-4 dakika yaptığımda yine sıcaklıklar 60-61 derece gözüküyordu belki dün BIOS Update yaptığım için sıcaklık değerleri düşmüş olabilir bilmiyorum tekrar oyunlara girip test ederim.

Konu çok karışıyor, CPB Auto, PBO enable, eco mod kapalı, chipset sürücüsünü mutlaka kurun.

Bu şekilde 4.65 GHz'e çıkması gerekiyor sizin işlemcinizin.

Windows güç modunu da balance yapın.
İşlemcinizi serin tutabildiğiniz sürece , performansından yana sorun yaşamazsınız. Puanların 200 aşağı 300 yukarı olması pek önemli değil bence. Kullanımınıza yansıtmayacaktır.

Mutemelen, soğutucuda veya montajında bir sorun var işlemci ısınıp frekans kısıyor.

Kablo bağlantısını açıkça Technopat'tan yine konu açıp yani buradan belirtildiği gibi yapmıştım.

Normalde multi Core'da %100 kullanıyor yine lakin böyle bitmeye yakın fotoğraflar çektim ki değerleri daha iyi görün isterseniz videolu bir şekilde YouTube yükleyebilirim 10 dk boyunca kayıt falan alırım sıkıntı olmaz.

Büyük ihtimalle dediğiniz gibi sıcaklıkla alakalı bir problem olabilir çünkü kendim dün Fall Guys oynarken 70-71 derece sıcaklıklar gördüm ve açıkçası öyle çok da sistem isteyen bir oyunda değil sıvı soğutucu kullanıyorum en düşük grafikler oynuyorum zaten tek şeyi 240Hz 240FPS 1920x1080 çözünürlüğünde oynuyordum zaten böyle ısındıktan sonra bende undervolt yapmayı düşündüm test yaparken bu şekilde multicore az çıkınca benim de canım acayıp sıkıldı işlemci zaten dediğim gibi yeni 5 eylül vaktinde takıp kullanmaya başlamıştım yani 4.5 aylık bir işlemci

Dosya Ekleri

• hepsi.png
    hepsi.png
    8,2 KB · Görüntüleme: 61
  • multi.png
    multi.png
    137,6 KB · Görüntüleme: 52
  • single.png
    single.png
    139,1 KB · Görüntüleme: 65
Son düzenleme:
Kablo bağlantısını açıkça Technopat'tan yine konu açıp yani buradan belirtildiği gibi yapmıştım.

Normalde multi Core'da %100 kullanıyor yine lakin böyle bitmeye yakın fotoğraflar çektim ki değerleri daha iyi görün isterseniz videolu bir şekilde YouTube yükleyebilirim 10 dk boyunca kayıt falan alırım sıkıntı olmaz.

Büyük ihtimalle dediğiniz gibi sıcaklıkla alakalı bir problem olabilir çünkü kendim dün Fall Guys oynarken 70-71 derece sıcaklıklar gördüm ve açıkçası öyle çok da sistem isteyen bir oyunda değil sıvı soğutucu kullanıyorum en düşük grafikler oynuyorum zaten tek şeyi 240Hz 240FPS 1920x1080 çözünürlüğünde oynuyordum zaten böyle ısındıktan sonra bende undervolt yapmayı düşündüm test yaparken bu şekilde multicore az çıkınca benim de canım acayıp sıkıldı işlemci zaten dediğim gibi yeni 5 Eylül vaktinde takıp kullanmaya başlamıştım yani 4.5 aylık bir işlemci.

Resimlerden anladığım kadarıyla tüm çekirdekler 4100 çıkıyor multide. 4650ye ulaşabilirseniz puanınız düzelir. Tek çekirdek işlemde 4650ye ulaştığı için puanda pek fazla fark olmamış. BIOS sıfırlayıp bir deneyebilir misiniz?

Resimlerden anladığım kadarıyla tüm çekirdekler 4100 çıkıyor multide. 4650ye ulaşabilirseniz puanınız düzelir. Tek çekirdek işlemde 4650ye ulaştığı için puanda pek fazla fark olmamış. BIOS sıfırlayıp bir deneyebilir misiniz?

Daha dün sıfırlamıştım tekrar sıfırlayıp bir daha deneyeyim sıfırlamadan önce de hızlıca %100 kullanımı göstereyim:

Mutemelen, soğutucuda veya montajında bir sorun var işlemci ısınıp frekans kısıyor.

Büyük ihtimalle sizin dediğiniz gibi işlemci fazla ısınmasın diye frekans değerlini düşürüyor olabilir hocam.

Dosya Ekleri

• 1684318211507.png
    1684318211507.png
    57,3 KB · Görüntüleme: 61
Son düzenleme:

Geri
Yukarı