Ryzen 5 5600X için 1000 TL soğutma önerisi

Sıvı soğutma olarak SilverStone PF240 öneren çok gördüm. Bir de bilgisayar parçalarını montajlamakta pek iyi değilim özellikle RGB bağlantılarında çok kafam karışıyor. Kullanım kılavuzundan bakarak kolayca yapılır mı? Anakart: ASUS ROG STRIX B550-A GAMING

Hocam aynı işlemci için ben de 500 TL gibi bir bütçeyle alacağım sizce hangisini almalıyım?

Fuma 2 ile SE-207 arasında çok fark var mıdır? Fuma 2 alsam RAM'ler sıkıntı çıkarır mı? Bu sorularıma da cevap verirseniz çok sevinirim.
1611829690957.png

Şöyle bir görsel var. Ne kadar yüksekliği var bilmiyorum RAM'lerle arasında. Fanlar 12CM olduğunu düşünürsek soğutucu da 154,5. Tahminen 34,5 MM yani yine yetmez gibi.

Sağdaki fanı yukarı kaldırmanız gerekir bunu da alırsanız.

Sıvı soğutma olarak SilverStone PF240 öneren çok gördüm. Bir de bilgisayar parçalarını montajlamakta pek iyi değilim özellikle RGB bağlantılarında çok kafam karışıyor. Kullanım kılavuzundan bakarak kolayca yapılır mı? Anakart: ASUS ROG STRIX B550-A GAMING

Kasanız üstte 240mm sıvı soğutma kitini destekliyor.
Mis gibi Zen 3 işlemciniz var, hava akışı gerçekten başarılı bir kasanız var, bütçeniz de var. Anakartınız da gayet başarılı bir seçim olmuş, bence o kadar güzel sisteme 240mm sıvı soğutma yakışır. Montajı inanılmaz basittir, merak etmeyin anakartınızda bayağı bir rgb desteği var. Klavuzla montaj yapmanız; ilk defa yapıyor olsanız bile en fazla 20 dakikanızı alır.

Tavsiyem önce stok soğutucu ile kullanın ve değerlere bakın. Yeterli gelmez ise Scythe tercih edilebilir. Hava soğutucu dışında sıvı soğutucu da bakabilirsiniz.
5600x ile %90-100 yükte oyun oynarken 85 hatta 90 derece civarını rahatlıkla görebilir.

Maşallah herkes 1000TL civarında bulduğu soğutucuyu direkt atmış. Sanki Technopat Sosyal değil de Akakce'ye girdim. Eminim konuyu açan arkadaş da 1000TL filtre koyup çıkan soğutuculara bakmayı biliyordur, hepsini atmanıza gerek yok.

5600x ile %90-100 yükte oyun oynarken 85 hatta 90 derece civarını rahatlıkla görebilir.

Maşallah herkes 1000TL civarında bulduğu soğutucuyu direkt atmış. Sanki Technopat Sosyal değil de Akakce'ye girdim. Eminim konuyu açan arkadaş da 1000TL filtre koyup çıkan soğutuculara bakmayı biliyordur, hepsini atmanıza gerek yok.
Genelleme yapmamak lazım. Herkes deyince konuya yazan tüm kişiler kastedilir. 5 mesaj yukarıya bakarsanız ben 2 soğutucu tavsiye ettim birisi 509 TL diğeri 559 TL. Gördüğünüz gibi 1.000 TL ile aralarında epey bir fark var.

OC yapılmayacak sistem için soğutucu almaya gerek yok bile, sadece stok fan gürültülü olduğu için sessiz bir model almayı düşünebilirsiniz. Sessizlik konusunda Noctua’nın üstüne yoktur, ben şahsen bir süre stok soğutucu kullanıp İnventus’un 2-3 ayda bir yaptığı Noctua indirimlerinde NH-U12S’yi alır geçerdim direkt. Daha ucuza en az bunun kadar soğutan modeller var ama daha sessizi, daha uzun ömürlüsü (6 sene garantili boru değil) daha kalitelisi yok.

Yeni konular

Geri
Yukarı