Ryzen 5 5600X için çift fanlı sıvı soğutucu önerisi

Emir Erdal

Decapat
Daha fazla  
Merhabalar,

Stock fan ile kullandığım Ryzen 5 5600X işlemcim yüksek sıcaklıklara çıkıyor. Sistemi yeni topladım. Kendim monte ettim. Cooler Master Masterbox TD500 Mash kasa kullanıyorum. Horizon Zero Dawn grafik ayarlarını Ultra'ya çekerken Core Temp uygulamasında çıkılan Max sıcaklığı 100C olarak gördüm. Bazen Epic Games başlattığımda bile 80 85'e çıkıyor.

İnternette R5 5600X yüksek sıcaklıkta çalışıyor konulu pek çok yazı gördüm. AMD açıklama yapıp 95C bizim için sorun olarak görülmeyen bir sıcaklık rahatlıkla kullanabilirsiniz demiş ama ben yine de tedirgin oluyorum biraz.

Elimde Arctic Freezer 34 e-Sports tek fanlı soğutucu var. Fakat hem görsel olarak pek cezbetmedi hem de sistemi daha ilk kurduğumda bu soğutucu takılıydı. Windows bile yüklü değildi, BIOS ayarlarına bakarken birden sıcaklığın 80C üzerine çıktığıyla ilgili bir uyarı geldi. Soğutucunun işlemciyi kaplayan kısmı ise işlemciyi tam olarak kaplamıyor. Bu da beni biraz bu soğutucudan soğuttu (!).

Belki Arctic'i ben tam monte edemedim, belki de ihtiyacım olan soğutucu bu değil. Kısacası 240mm bir sıvı soğutucu arayışı içindeyim. Önerileriniz nelerdir?

Freezer 34 ile 100 derece görmeniz bir problem olduğuna işaret. Ayrıca 100 dereceye çıkmadan kapanması gerekir diye biliyorum sistemin.

Soğutucunun işlemci ile temas eden yüzeyindeki plastiği kaldırdınız mı?
Montaj baskısı düzgün olduğuna emin misiniz?
İşlemci fanı dönüyor mu?
Yeterli miktarda termal macun kullandınız mı?

@ragnarock492'ye katılıyorum. Bir sorun olduğu belli.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Yukarıdaki videoda da mevcut işlemcinin soğutulmasına yönelik örnekler sunulmuş. Kesin konuşmamakla birlikte soğutucunun montajıyla ilgili bir durum olduğunu düşünüyorum.

Arctic'ler kaplamadan kısıyor saçma bir şekilde. O normal ama sıcaklıklar hiç normal değil oraya 80 TL'lik soğutucu bile taksan fanlarını son hızda çalıştırır yine de o sıcaklıkları göremez.

Düzgün montaj yapamadın, macunu sıva çeker gibi kat kat sürdün veya soğutucun aşırı derecede düşük RPM'de çalışıyor.

Freezer 34 ile 100 derece görmeniz bir problem olduğuna işaret. Ayrıca 100 dereceye çıkmadan kapanması gerekir diye biliyorum sistemin.

Soğutucunun işlemci ile temas eden yüzeyindeki plastiği kaldırdınız mı?
Montaj baskısı düzgün olduğuna emin misiniz?
İşlemci fanı dönüyor mu?
Yeterli miktarda termal macun kullandınız mı?
Freezer'ı sadece ilk sistemi kurduğumda denedim. Aslında genel olarak stock fanı kullanıyorum.

1-Plastiği kaldırdım evet.
2-Evet yeterince baskı uyguladım fanı takarken. Zaten vidaları bile yerine oturtmak için belli bir baskı istiyor.
3-İşlemci fanı gayet normal çalışıyor.
4-Fan üzerinde gelen macun vardı zaten. Az miktarda da kendim işlemci üzerine macun eklemesi yaptım.

Arctic'ler kaplamadan kısıyor saçma bir şekilde. O normal ama sıcaklıklar hiç normal değil oraya 80 TL'lik soğutucu bile taksan fanlarını son hızda çalıştırır yine de o sıcaklıkları göremez.

Düzgün montaj yapamadın, macunu sıva çeker gibi kat kat sürdün veya soğutucun aşırı derecede düşük RPM'de çalışıyor.
Arctic montajını düzgün yapamamış olabilirim belki onu ben de düşünüyorum. Ama macunu kat kat sürmedim dikkat ettim ona. İşlemci fan hızını kontrol edebileceğim bir program var mı? Ryzen Master ve Core Temp yüklü. CT ile bir ayar yapabileceğimi düşünmüyorum ama RM belki yapabilirim bilmiyorum.

Lian Li ve SilverStone isimlerini ilk defa duydum. RGB olsun diye ucuz bir ürün kullanmak istemiyorum. Biraz daha kaliteli bir ürün olsun istiyorum. Yine de hayır bu ürünler gayet güzel ve yapması gerekeni yapıyor dersen ona göre bi düşünmeye başlayacağım.

@Emir Erdal AIDA64 extreme ile system stability kısmına girip burayı açık bırak. Örneğin oyun oynarken alt-tab ile buradan "current" sekmesine bakıp o anda kaç ile dönüyor, "maximum" sekmesinden en yüksek kaça çıkmış bakabilirsin.

Screenshot_1.jpg

@Emir Erdal AIDA64 extreme ile system stability kısmına girip burayı açık bırak. Örneğin oyun oynarken alt-tab ile buradan "current" sekmesine bakıp o anda kaç ile dönüyor, "maximum" sekmesinden en yüksek kaça çıkmış bakabilirsin.

Eki Görüntüle 1182752
O değerleri Core Temp ile alıyorum zaten şu an. Stok fan ile 90C civarına çıkması sık görülen bir durummuş zaten. Horizon Zero Dawn görüntü ayarlarını Ultra'ya çekerken alt tab yapıp baktığımda Core Temp 95C gösteriyordu. Benim şu an ki problemimin sebebi stock fan kullanıyor olmam.

Arctic'i ben monte edemedim diye düşünüyorum çünkü kurulum videosu izlediğimde benim kullandığımdan farklı çift uçlu vida kullanmışlar. Ben uzun versiyonları kullanmıştım. Muhtemelen baskı uygulayamadı bu sebeple. Ama dediğim gibi işlemciyi tam olarak kaplamadığı için ve Kule tipi soğutucu monte edildikten sonra gözüme çok kaba geldiği için Sıvı Soğutucu tarafına geçmeyi düşünüyorum şimdi.

Arctic Liquid Freezer II fiyat olarak da uygun geliyor gözüme. Biraz performans araştırması yapıp 240mm veya 360mm almayı düşünüyorum. Yine de alternatif ürünler için önerilere açığım.

O değerleri Core Temp ile alıyorum zaten şu an. Stok fan ile 90C civarına çıkması sık görülen bir durummuş zaten. Horizon Zero Dawn görüntü ayarlarını Ultra'ya çekerken alt tab yapıp baktığımda Core Temp 95C gösteriyordu. Benim şu an ki problemimin sebebi stock fan kullanıyor olmam.

Arctic'i ben monte edemedim diye düşünüyorum çünkü kurulum videosu izlediğimde benim kullandığımdan farklı çift uçlu vida kullanmışlar. Ben uzun versiyonları kullanmıştım. Muhtemelen baskı uygulayamadı bu sebeple. Ama dediğim gibi işlemciyi tam olarak kaplamadığı için ve Kule tipi soğutucu monte edildikten sonra gözüme çok kaba geldiği için Sıvı Soğutucu tarafına geçmeyi düşünüyorum şimdi.

Arctic Liquid Freezer II fiyat olarak da uygun geliyor gözüme. Biraz performans araştırması yapıp 240mm veya 360mm almayı düşünüyorum. Yine de alternatif ürünler için önerilere açığım.

Ben Cooler Master'ın bilmem kaç yıllık sıvı soğutması (ML240 lite) ile 5600x soğutabiliyorum. Bence size Arctic Liquid Freezer II 240mm fazlası ile yeter, 360mm 5600x için biraz abartı geliyor bana, 65W bir işlemci sonuçta. OC yapsanız taş çatlasa 100W kullanacak.

Tam olarak kaplamaması bir sorun teşkil etmiyor. Öyle olsa bu soğutucular piyasadan toplatılırdı yani. Aynı soğutucuyu kullanıyorum ki birden fazla defa söküp taktım. Dediğiniz değerleri hiç görmedim. Bir yanlış olduğu belli. Sizin estetik kaygınızı karşılamıyorsa ona hiç lafım yok ama bu soğutucu R5 5600X için fazlasıyla yeterli. Eğer montajda bir sorun yoksa.

Yeni konular

Geri
Yukarı