Ryzen 5 5600X PBO ayarları nasıl olmalı?

ErxQQ

Hectopat
Daha fazla  
RAM
GSKILL ripjaws 3600 Mhz CL18
Ekran kartı
Zotac 2060 6GB
Anakart
MSI b450 tomahawk max
İşlemci
Ryzen 5 5600X
Arkadaşlar uzun zamandır bu konuda kafam çok karışık. Ne yapacağımı bilemedim. İşlemcimi cbo Auto PBO açık kullanıyorum ve genelde boşta 37 derece oyunlarda 60 dereceyi geçmiyor ama işlemcim 3.6 GHz hızında çalışıyor. Ben işlemcimin tam hızda çalışmasını istiyorum. PBO açtığım vakitt gereksiz fazla voltaj verip ısınmasını sağlıyor, oyun oynarken falan 75-76 dereceleri görüyorum ve bazen öylesine internette gezerken normal masaüstünde bile 50-55 dereceleri görüyorum.
Soğutucum Lian Li gahalad 240 olduğu için güzel bir PBO ayarı yapıp sabit hızdan yani 3.6 GHz'dan kurtulmak istiyorum. Bu konuda bana yardımcı olabilirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Selam aynı işlemciye sahibim. Ayrı bir soğutucunun olması çok iyi. Stock fan bu hızlara çıkınca 90 derece görüyor. Maximum alabaliceğin performansı sana söylüyorum.
Core performans boost =disable
pbo ellemiyorsun.
Ghz 4.60
voltaj :1,20
Sorun olursa yardım ederim.

Dosya Ekleri

• resim_2022-12-03_032208286.png
    resim_2022-12-03_032208286.png
    37,6 KB · Görüntüleme: 412
PBO +200 Mhz ver, işlemci 4.85 GHz’e kadar çıkıyor yük altında. İşlemciyi All Core OC yapıp sürekli aynı frekansta tutmak gereksiz ve mantıksız PBO gibi bir nimet varken.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

PBO +200 Mhz ver, işlemci 4.85 GHz’e kadar çıkıyor yük altında. İşlemciyi All Core OC yapıp sürekli aynı frekansta tutmak gereksiz ve mantıksız PBO gibi bir nimet varken.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu paylaşmış olduğunuz değeleri şuanda deniyorum. Cinebench ve ısı puanını yazıcam.

Düzenleme: Hocam ısı 63 dereceyi geçmedi %100 render test(cinebench) puanın 4500 den 3900 e düştü. Test sırasında çekirdekler 37-38 ghz çalışıyor. Sadece 1 yada 2 çekirdek anlık 48ghz oluyor.

Selam aynı işlemciye sahibim. Ayrı bir soğutucunun olması çok iyi. Stock fan bu hızlara çıkınca 90 derece görüyor. Maximum alabaliceğin performansı sana söylüyorum.
pbo ellemiyorsun.
Ghz 4.60
Düzenleme 4.6ghz
1.237 V daha iyi.

pbo ellemiyorsun.
Ghz 4.60
Düzenleme 4.6ghz
1.237 V daha iyi.

Son düzenleme:
Şahsen PBO kullanmaya gerek olduğunu düşünmüyorum, her zaman için sabit voltaj sabit hız yani eski usul OC daha iyidir.

5600 ü all core 4.6ghz 1.15v kullanıyorum gayet stabil ve sorunsuz.

Bende de aynı işlemci var. Sogutucu olarak raijindek sıvı soğutucuyu kullanıyorum. PBO açık vaziyette işlemcide 4.6 - 4.7 değerlerini görüyorum. Sıcaklık değerini soracak olursan dün misal aralıksız 2 saat RDR2 oynadım 56-57'lerde geziyordu. Ya soğutucun iyi iş çıkarmıyor ya da kullandığın macun kötü olabilir.

5600 4.2ghz 1.10v denedim sıcaklıkta fazla bir düşüş olmadı. cpb kapattığında sanki kış mevsimi geliyor sıcaklık ne yapılırsa yapılsın 60 ı geçmiyor.

Uyarı yediğim için geç yazıyorum açıkçası birkaç ayarı denedim ve işlemci çok ısınıyordu o yüzden kendim Auto seçeneğine aldım cbo ve PBO Auto'da 65 derece geçmiyor gayet iyi değer olduğu için o şekilde bıraktım BIOS varsayılan ayarlarında zaten cbo ve PBO Auto olarak geliyor herkese cevapları için teşekkür ederim.

Yeni konular

Geri
Yukarı