Ryzen 5 5600X sistem oyunlarda screen tearing

Quarit

Hectopat
Makaleler
1
Merhaba, ilk önce sistemi yazayım;
İşlemci: Ryzen 5 5600X
Ekran kartı: GTX 1060 3GB
RAM: 8 GB 3600MHz
128 GB NVMe SSD
Güç kaynağı: FSP Hydro 650W
İşletim sistem: Windows 10 21H1
Monitör: Omen X 25F 240 Hz

CS:GO ve Valorant oyununda özellikle çatışma anında ya da yanımda hareketli herhangi bir nesne olduğu zaman daha çok ekranda dalgalanma, yırtılma hissiyatı oluşuyor. Çözüm için denediğim yöntemleri yazayım. Ki çok daha fazlasını daha denemiş olabilirim;

Windows 1607 sürümü ve son çıkan şu an mevcut olarak kullandığım 21H1 sürümlerin hepsini denedim Pro/Home gibi. Ayrıca bir önce ki sistemimde aynı sorun oluyordu. 8600K işlemcisi olan, RTX 2060 ekran kartı olan, 280Hz monitör olan ve toplam da 16 GB 3200MHz RAM ve yine farklı bir NVMe SSD olan sistemde aynı sorun oluyordu. Zaten bu sorundan kurtulmak için değiştirdim komple fareye kadar, fakat sorun aynen devam ediyor.

NVIDIA Profile Inspector programında kimilerinin bu sorunu düzelteceğini söylediği ayarları denedim.
Oyunun FPS değerini kitledim.
RivaTuner Statistics Server (MSI Afterburner) programında "Scanline Sync" denedim.
NVIDIA kendi panelinde ki tüm ayarları denedim.
İşlemciye OC ve undervoltage yöntemini denedim.
BIOS üzerinden RAM'ler için XMP kapalı/açık denedim.
MSI Afterburner programından GPU Clock hızını maksimium hız da sabitleyerek oyun içinde maksimum kullanım yapmasını denedim.
Farklı Display Port ve HDMI kablolar denedim.
BIOS üzerinden Gen1 Gen2 Gen3 tüm hepsini denedim.
Bilgisayarın bağlı olduğu odaya tekrar yeni topraklama hat çektirdim.
Windows 7, 8 ve 8.1 hatta yeni çıkan Windows 11 bile denedim.
Ekran kartını anakart üzerinde 2. Slot'a takıp denedim.
Anakartın eski sürümü olan tüm sürüm Update'lerini denedim.

Tekrar hatırlatmak istiyorum. Sistem komple değişti ve sorun aynı. Tamamen tüm donanımları farklı olan yeni bilgisayarda da bu sorun devam etti. Aynı zaman da farklı güç kaynağı, ekran kartı, RAM de denedim. Daha fazla ne yapabilirim bilmiyorum ama Insanlar'ın yayınlarını izlerken sinir krizi geçirmek üzere oluyorum. Çünkü kimse benim kadar böyle cebellenmiyordur oyunu normal akıcı şekilde oynamak için. Belirttiğim gibi özellikle çatışma anında bu sorun ortaya çıkıyor ve mermiler bu yüzden takıla takıla gidiyor, tuhaf bir delay söz konusu oluyor. Sıcaklık değerlerim normal, hatta Normal'in altında seyrediyor. Çok iyi yani. Donanım kullanımları da normal. Bu sorun neden kaynaklı olabilir?

Son düzenleyen: Moderatör:
İşte 240 Hz'in nimetleri. Zamanında herkese dedim almayın etmeyin yapmayın. 240 FPS alamayacaksınız sürekli dememe rağmen aldılar. Ekrandaki her FPS dalgalanmasını dibine kadar hissedeceksiniz.

Farklı bir monitör de denediniz mi? FreeSync veya G-Sync açmayı deneyin.

Konu'nun 1. mesaj'ında belirttim farklı monitör dahil tüm donanım hatta tüm ekipmanları da değiştirdim. Üstelik FreeSync ve G-Synch de denedim.
Ping'in kaç ms, bakabilir misin? Ondan kaynaklı olabilir.

Ping'im Wasp serverlarında 30 ping 128 tick server. MM de 55-60 ping. Loss %0 yani yok.
İşte 240 Hz'in nimetleri. Zamanında herkese dedim almayın etmeyin yapmayın. 240 FPS alamayacaksınız sürekli dememe rağmen aldılar. Ekrandaki her FPS dalgalanmasını dibine kadar hissedeceksiniz.

240 Hz tam olarak bir alakası yok. Benim aldığım %1 Low FPS değerim bile 240 FPS üzerine çıkıyor. Genel aldığım FPS değeri DM server'ında bile 400'den aşşağı inmiyor neredeyse, rekabetçi 5v5 maçlar da ise 500 FPS altına inmiyor. Neden almayalım mesela 240 Hz monitör ? Bildiğin şey'i tam olarak açıklayıcı şekilde bizimle paylaşır mısın ? FPS dalgalanması yaşamıyorum. 5v5 maçlarda fps_max 400&500 yazdığım zaman hiçbir şekilde aşağı yukarı inmeyecek derecede. Benim sorunum FPS drop değil. Ekran dalgalanması&yırtılması.
Görsel yükledim. Gördüğünüz gibi %1 Low FPS değerim bile yüksek. Genel FPS full dolu DM server. Sıcaklık ve kullanım değerlerine de bakabilirsiniz. 5600x'i all core 4.5Ghz yaptım ve voltaj düşürdüm. Dediğim gibi OC undervaltage her yöntemi denedim. Sıcaklıklar da 60 bile olmuyor.
NOT: Ping burada biraz yüksek modem'den ip değiştiğim zaman normal'e dönüyor. Yani ping ile alakalı değil bu sorun anlayamıyorum.

Dosya Ekleri

• Adsız.jpg
    Adsız.jpg
    175,7 KB · Görüntüleme: 31
Son düzenleme:
Konu'nun 1. mesaj'ında belirttim farklı monitör dahil tüm donanım hatta tüm ekipmanları da değiştirdim. Üstelik FreeSync ve G-Synch de denedim.

Ping'im Wasp serverlarında 30 ping 128 tick server. MM de 55-60 ping. Loss %0 yani yok.

240 Hz tam olarak bir alakası yok. Benim aldığım %1 Low FPS değerim bile 240 FPS üzerine çıkıyor. Genel aldığım FPS değeri DM server'ında bile 400'den aşşağı inmiyor neredeyse, rekabetçi 5v5 maçlar da ise 500 FPS altına inmiyor. Neden almayalım mesela 240 Hz monitör ? Bildiğin şey'i tam olarak açıklayıcı şekilde bizimle paylaşır mısın ? FPS dalgalanması yaşamıyorum. 5v5 maçlarda fps_max 400&500 yazdığım zaman hiçbir şekilde aşağı yukarı inmeyecek derecede. Benim sorunum FPS drop değil. Ekran dalgalanması&yırtılması.
Görsel yükledim. Gördüğünüz gibi %1 Low FPS değerim bile yüksek. Genel FPS full dolu DM server. Sıcaklık ve kullanım değerlerine de bakabilirsiniz. 5600x'i all core 4.5Ghz yaptım ve voltaj düşürdüm. Dediğim gibi OC undervaltage her yöntemi denedim. Sıcaklıklar da 60 bile olmuyor.
NOT: Ping burada biraz yüksek modem'den ip değiştiğim zaman normal'e dönüyor. Yani ping ile alakalı değil bu sorun anlayamıyorum.
Senin dediğin ekran yırtılmasına girmiyor takılmasına giriyor yalnız. Stuttering deniyor buna.

Senin dediğin ekran yırtılmasına girmiyor takılmasına giriyor yalnız. Stuttering deniyor buna.

Takılma kısmını mermileri atarken söyledim. Micro Stuttering= mikro kekeleme. Bunu biliyorum yani benim sorunum bu değil tam olarak. Çünkü mikro kekelemeler de oyun kekeler, anlık olarak durur akıcı olan görüntü. Kusura bakma belki öyle anlamış olabilirsin ama değil. Mesela boş bir alanda mouse çevirdiğim zaman görüntü de hiçbir şekilde dalgalanma/yırtılma olmuyor ve boş yere ateş ettiğim zaman mermilerim sürekli ve hızlı olarak gidiyor normal bir şekilde. Ama etrafımda haraket eden bir düşman, ya da kendi takım oyuncum da olsa dediğim sorun olmaya başlıyor. Bak bu da Valorant değerlerim. Artık kafayı yemek üzereyim :) Toplam 3 monitör denedim. İlk olarak Asus TUF GAMING VG259QM. 2. Asus ROG Swift PG258Q 3. ise şu an kullandığım HP Omen x25 F :)

Dosya Ekleri

• Adsız2.jpg
    Adsız2.jpg
    111 KB · Görüntüleme: 32
SSD markan James Donkey mi?

Eski kullandığım NVME'leri sıralayım :) Kingston 240 GB A1000; Kingston 500GB A2000
Şu anda 128GB Longline marka NVME takılı. Ayrıca depolama olarak kaliteli ve hızlı HDD var. O harddisk'in içine de windows kurdum ve denedim olmadı. Windows bu NVME'ye kuruluyken oyunları depolamaya kurup da denedim.

Eski kullandığım NVME'leri sıralayım :) Kingston 240 GB A1000; Kingston 500GB A2000
Şu anda 128GB Longline marka NVME takılı. Ayrıca depolama olarak kaliteli ve hızlı HDD var. O harddisk'in içine de windows kurdum ve denedim olmadı. Windows bu NVME'ye kuruluyken oyunları depolamaya kurup da denedim.
Bende de aynı işlemci var. Bende niye böyle bir sorun yok? Çok tuhaf bir olay. Bir de sen sürekli ya 280 Hz ya da 240 Hz kullanmışsın. 144 Hz bir monitör dene bir de.

Yeni konular

Geri
Yukarı