Ryzen 5 5600X sogutucu tavsiyesi

Mumkunse en iyi fiyat performans urununu almak istiyorum. RGB'si olup olmamasi benim için cok onemli bir ozellik degil fakat olursa hayir demem.
Alacağın şey ne olursa olsun (hatta bir şey almadan stok soğutucuyla bile kalsan) o işlemci düzgün voltaj ayarında, ısınmadan çalışacaktır. Ortalama bir silikonun varsa zaten çok düşük V’larda çalışabiliyor.

Bütçe dostu kule tipi soğutucuları almanın neden mantıksız bir seçim olduğunu düşünüyorsunuz? Hem Wraith spire, hem de Wraith Prism kullandım R5 3600 işlemcim ile, ve Arctic Freezer 34 Duo'yu aldıktan sonra hem sıcaklık'ta hem de ses'te kayda değer farklılıklar gözlemledim.
Hocam havadar bir kasa kullanmıyor konu sahibi. Ayrıca o işlemci stok kullanımda kolay kolay ısınabilecek bir işlemci değil. Stok soğutucu, elbette dışarıdan alınan bir soğutucuyla denk değildir fakat başarılı hava sirkülasyonuna sahip mesh yapıda bir kasayla da ısınma sorunu çözülür.

Ben şahsen hava soğutucuyla ilgili bir problemi tekrardan hava soğutucu alarak çözmeyi doğru bulmuyorum. Kasayı görürseniz ufak da olsa anlayacaksınız dediğimi. :)

Bende Artic freezer 34 duo alacaktım ama kasam elvermediği için likit sıvı soğutucu aldm xpg levante 240mm çok memnunum. Stok fanla traktör gibi çalışan pc su an power tuşuna bastığımda açıldığını anlamak için rgb ışıklarına bakıyorum o derece. Öneririm
Su an sahip oldugum kasanin sivi sogutma destegi maalesef bulunmamakta.
Hocam havadar bir kasa kullanmıyor konu sahibi. Ayrıca o işlemci stok kullanımda kolay kolay ısınabilecek bir işlemci değil. Stok soğutucu, elbette dışarıdan alınan bir soğutucuyla denk değildir fakat başarılı hava sirkülasyonuna sahip mesh yapıda bir kasayla da ısınma sorunu çözülür.

Ben şahsen hava soğutucuyla ilgili bir problemi tekrardan hava soğutucu alarak çözmeyi doğru bulmuyorum. Kasayı görürseniz ufak da olsa anlayacaksınız dediğimi. :)
MSI Afterburner uzerinde islemcimin sicakligini goremiyorum maalesef, eger gorebilirsem size oyun oynarken kac dereceye kadar ciktigini soyleyebilirim. Onun disinda ise OCCT uzerinden test yaparken maksimum 81 dereceye kadar cikti. Yaklasik 20 dakikalik bir 100% yuk sonrasi.

Su an sahip oldugum kasanin sivi sogutma destegi maalesef bulunmamakta.

MSI Afterburner uzerinde islemcimin sicakligini goremiyorum maalesef, eger gorebilirsem size oyun oynarken kac dereceye kadar ciktigini soyleyebilirim. Onun disinda ise OCCT uzerinden test yaparken maksimum 81 dereceye kadar cikti. Yaklasik 20 dakikalik bir 100% yuk sonrasi.
Açıkçası 81 derece çözülemeyecek, korkutucu bir değer değilmiş 20 dakika tam yükte çalıştı neticede.

Ben çok daha yüksek bekliyordum.

Boştayken ve oyun esnasındayken çok fazla sorun çıkarmıyordur diye düşünüyorum sıcaklık konusunda? Tabi test edip gözlem yapmak önemli her anını, işlemcinin stabilitesini.

Kasanızı değiştirirseniz çok verimli olacağını düşünüyorum genel olarak sisteminiz adına. Soğutucuya harcayacağınız bütçeyle iyi bir mesh yapıya sahip kasa elde edebilirsiniz.

Açıkçası 81 derece çözülemeyecek, korkutucu bir değer değilmiş 20 dakika tam yükte çalıştı neticede.

Ben çok daha yüksek bekliyordum.

Boştayken ve oyun esnasındayken çok fazla sorun çıkarmıyordur diye düşünüyorum sıcaklık konusunda? Tabi test edip gözlem yapmak önemli her anını, işlemcinin stabilitesini.

Kasanızı değiştirirseniz çok verimli olacağını düşünüyorum genel olarak sisteminiz adına. Soğutucuya harcayacağınız bütçeyle iyi bir mesh yapıya sahip kasa elde edebilirsiniz.
Dedigim gibi su ana kadar Warzone, DayZ, CS:GO gibi oyunlar oynarken herhangi bir sicakliktan dolayi performans dususu yasamadim. Hedeflerim arasinda duzgun bir kasada almak var, oncelikli olarak kasa almam daha iyi olucak gibi duruyor o zaman. XPG Invader kasaya ne dersiniz?

Biraz daha sade istiyorsunuz sanırım. Önceki sayfada bir kasa atıldı bakın.
Önü mesh yapıda fena durmuyor:

Ha bir de bu var. Üzerinde fazla konuşacak bir bilgiye sahip değilim bu kasa hakkında ama bir kenarda dursun:

Şu an fazla göz atacak bir durumda değilim. İtopya'dan çok daha iyi bir siteden de bulabilirsiniz kasayı.

Biraz daha sade istiyorsunuz sanırım. Önceki sayfada bir kasa atıldı bakın.
Önü mesh yapıda fena durmuyor:

Ha bir de bu var. Üzerinde fazla konuşacak bir bilgiye sahip değilim bu kasa hakkında ama bir kenarda dursun:

Şu an fazla göz atacak bir durumda değilim. İtopya'dan çok daha iyi bir siteden de bulabilirsiniz kasayı.
Dark kasa bana biraz fazla afilli geldi, RGB'lerinden degil de kasanin tasarimindan dolayi. MSI kasanin bir adette 3 fanli olan versiyonu var galiba ayni zaman icerisinde ona da bakacagim.

Dark kasa bana biraz fazla afilli geldi, RGB'lerinden degil de kasanin tasarimindan dolayi. MSI kasanin bir adette 3 fanli olan versiyonu var galiba ayni zaman icerisinde ona da bakacagim.
Bu kasa da fena değil eminim çok daha uygun fiyata bulursunuz. Hem RGB'de olsa sade şık bir görünüme sahip:

Marka alternatifi bir de Corsair'dan:

Siteleri seçerek atmıyorum. Çok daha iyi sitelerden bulabilirsiniz bu modelleri araştırarak.
Bu kasa da fena değil eminim çok daha uygun fiyata bulursunuz. Hem RGB'de olsa sade şık bir görünüme sahip:

Marka alternatifi bir de Corsair'dan:

Siteleri seçerek atmıyorum. Çok daha iyi sitelerden bulabilirsiniz bu modelleri araştırarak.
Sisteminize uygun mu ebatlarına falan bakın ama kasa seçerken. Ben sadece size seçenekleri sundum, çok iyidir ya da değildir gibi bir iddiam yok. Fena kasalar değil deniyor sadece.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı