Ryzen 5 AMD 1600 RAM uyumsuzluğu sebebiyle ekran açılmıyor

Pcbosnjak

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhaba.

Yaklaşık 1-2 hafta önce yeni sistem topladım, anakartım biraz eski nesil diye BIOS Update bile yaptım, derken montaj sonrası açılmadı sistem. Ekrana görüntü gelmiyordu, sonrasında arkadaşımın RAM'i ile bendekini değiştirdim; onun RAM'i taktığımda sistem açıldı. İdarelik kullanıyorum şu an ama benim yeni RAM almam mı lazım sanırım benim satın almış olduğum RAM uyumsuzluk yapıyor, böyle bir şey başına gelen var mı yoksa ufak bir iki Update ile düzeliyor mu bu durum?
Boş yere yeni bir RAM almak istemiyorum, yardımcı olur musunuz?

Sistemim şöyle:
  • ASUS B350M-K Prime anakart.
  • Ryzen 5 AMD 1600 AF
  • ASUS 1050 Ti ekran kartı.
  • RAM: G.Skill 8 GB DDR4 3000MHz CL16 1.35V Single RAM (F4-3000C16S-8gvrb) - sistemime uyumsuz olan modül bu.
  1. arkadaşımdan aldığım; ekrana görüntü veren RAM ise bu: Kingston 8 GB HyperX Fury Black DDR4 2666MHz CL16 1.2v Single RAM ( HX426C16FB2/8)

Not: RAM'ler anakarta göre mi yoksa işlemciye göre mi uyumsuz onu da bilmiyorum.

Son düzenleme:
Arkadaşa benim Rami verdim çalışıyordu onda. Ama ben driverlar v.s guncelledikten sonra tekrar bakmadım benimkine. Bir de benim dikkatimi volt çekti onla alakalı bir sorun olabilir mi biri 1.2 diğeri 1.35v?

Peki sanırım yeni almam gerekiyor, çünkü BIOS guncelliydi ASUS yetkili servise vermiştim işlemci ile uyumlu değil diye. Ryzen 1.2v sorunu diye bir şey duymuştum bir an aklıma o geldi o yüzden merak ettim. Yeni RAM modülünü ASUS anakart uyumluluk listesine mi bakıp almalıyım yoksa AMD işlemci uyumluluk listesine göre mi, yani benim anlamadığım bu RAM ne için ve neye uyumsuzluk yapıyor?

Geri
Yukarı