Ryzen 5500 Sims 3'te 100 dereceye ulaşıyor

orelet

Centipat
Yer
ankara
Herkese iyi forumlar,

Windows 11 yüklü masaüstü bilgisayarımda düşük güç modunda Sims 3 açtığım zaman işlemci sıcaklığı 100 dereceyi görüyor. İşlemcide su soğutma takılı, ASUS Armoury Crate programından fan ayarını en yükseğe çekiyorum, oyunun grafik ayarları ise 1920x1080, ultrada. Çok eski bir oyun olmasına rağmen bu sıcaklık değeri biraz şüpheye düşürdü.

Termal macun yeterli seviyede, oda sıcaklığı 23-24 derece civarında, kasanın önü arkası yeterli hava akışı için açık. Monitör olarak 4K televizyonumu kullanıyorum, ısınma ile alakası olabilir mi? Donanım bilgilerini ve sistem boştayken aldığım HWMonitor raporunu ekliyorum.

Yardımcı olanlara şimdiden teşekkür ederim.

Edit: Cinebench'i çalıştırdığım anda işlemci sıcaklığı 110 derece civarlarına yükseliyor ve 2-3 dakika sonra bilgisayar kapanıyor.

Dosya Ekleri

• HWMonitor.txt
    67,5 KB · Görüntüleme: 197
  • Screenshot 2023-01-18 003921.jpg
    Screenshot 2023-01-18 003921.jpg
    64,3 KB · Görüntüleme: 55
  • Screenshot 2023-01-18 005056.jpg
    Screenshot 2023-01-18 005056.jpg
    158,3 KB · Görüntüleme: 50
  • Screenshot 2023-01-18 005118.jpg
    Screenshot 2023-01-18 005118.jpg
    162,7 KB · Görüntüleme: 61
  • Screenshot 2023-01-18 012340.jpg
    Screenshot 2023-01-18 012340.jpg
    264,2 KB · Görüntüleme: 31
Son düzenleme:
İşlemciler kolay arızalanan donanımlar değildir. Sıvı soğutmanın pompa motoru arızalı olabilir oda dışarıdan bakınca anlaşılmaz. Soğutucuyu söküp herhangi bir soğutucu ile test edin.

Sıvı soğutma pompası su çevirmiyor gibi duruyor. Sıvı soğutmanın pompa pinlerini yanlış yere takmış olabilir misin acaba pinleri kontrol et bence. Pump yazan pinler varsa orayı dene istersen.

Sistemin Cinebench'te test esnasında kapandığının bilgisini paylaşmış arkadaşımız lütfen tavsiyede bulunmadan önce konuyu okuyalım, yanıltıp sistemine zarar vermek istemeyiz.

Sistemine zarar verecek bir şey yaptırmıyoruz Burak. Arkadaş bir yazsın üstünden konuşacağım. HWMonitor Vcore 1.52v gösteriyor. Kimse bundan bahsetmemiş. Direk şundan bundan demeden önce HWMonitor gibi absürt değerler gösteren bir uygulamadan daha gerçekçi olana geçip ona da bakacağız. Eğer bu voltaj doğruysa işlemcide falan değil sorun. Armoury Crate üzerinde bir güç profili vsden oluyor da olabilir. PBOdaki scalar 10x falan mı yapıldı bilemiyorum. BIOS restore defaults + Update yapılıp crate tamamen kaldırılmalı. O voltajın düşmesi lazım.

Hocam HWMonitor sağlıksız veri sağlamasıyla bayağı kötü bir üne sahip. HWiNFO Linkteki uygulamayı yükleyip aşağıya indiğinizde CPU (Tctl/Tdie) kısmı göreceksiniz orada gördüğünüz sıcaklıkları yazar mısınız? HWMonitor arka planda çalışır halde olmasın.

Deneyim hocam, teşekkür ediyorum.

Sistemin cinebench'te test esnasında kapandığının bilgisini paylaşmış arkadaşımız lütfen tavsiyede bulunmadan önce konuyu okuyalım, yanıltıp sistemine zarar vermek istemeyiz.

Düşünceniz için teşekkür ediyorum hocam, lütfen olumsuz söylemler olmasın. Siz de dahil herkes bir şekilde yardımcı olmaya çalışıyor.

İşlemciler kolay arızalanan donanımlar değildir. Sıvı soğutmanın pompa motoru arızalı olabilir oda dışarıdan bakınca anlaşılmaz. Soğutucuyu söküp herhangi bir soğutucu ile test edin.

Olmazsa işlemcinin stok fanını takıp deneyim ama termal macun konusunu nasıl yapacağım bilmiyorum. Sıvı soğutmayı çıkarırken mevcut macun zarar görür mü?

Sıvı soğutma pompası su çevirmiyor gibi duruyor. Sıvı soğutmanın pompa pinlerini yanlış yere takmış olabilir misin acaba pinleri kontrol et bence. Pump yazan pinler varsa orayı dene istersen.

Hocam anakartı kontrol ettim pompa için ayrı bir yuva gözükmüyor, pompa pini satın aldığım gibi duruyor (Chasis Fan kısmına takılı, sıvı soğutucunun pini de CPU Fan kısmında takılı, hiç dokunmadım. Sistemi montajlı halde almıştım.

Sistemine zarar verecek bir şey yaptırmıyoruz Burak. Arkadaş bir yazsın üstünden konuşacağım. HWMonitor Vcore 1.52v gösteriyor. Kimse bundan bahsetmemiş. Direk şundan bundan demeden önce HWMonitor gibi absürt değerler gösteren bir uygulamadan daha gerçekçi olana geçip ona da bakacağız. Eğer bu voltaj doğruysa işlemcide falan değil sorun. Armoury Crate üzerinde bir güç profili vsden oluyor da olabilir. PBOdaki scalar 10x falan mı yapıldı bilemiyorum. BIOS restore defaults + Update yapılıp crate tamamen kaldırılmalı. O voltajın düşmesi lazım.

Crate'den baktım, şu an fark ettim, işlemci çekirdekleri sürekli %100 (3799mHz). Bundan kaynaklı da olabilir mi acaba?

Dosya Ekleri

• Screenshot 2023-01-18 020514.jpg
    Screenshot 2023-01-18 020514.jpg
    313,6 KB · Görüntüleme: 18

Düşünceniz için teşekkür ediyorum hocam, lütfen olumsuz söylemler olmasın. Siz de dahil herkes bir şekilde yardımcı olmaya çalışıyor.

Olmazsa işlemcinin stok fanını takıp deneyim ama termal macun konusunu nasıl yapacağım bilmiyorum. Sıvı soğutmayı çıkarırken mevcut macun zarar görür mü?

Hocam anakartı kontrol ettim pompa için ayrı bir yuva gözükmüyor, pompa pini satın aldığım gibi duruyor (Chasis Fan kısmına takılı, sıvı soğutucunun pini de CPU Fan kısmında takılı, hiç dokunmadım. Sistemi montajlı halde almıştım.

Crate'den baktım, şu an fark ettim, işlemci çekirdekleri sürekli %100 (3799mHz). Bundan kaynaklı da olabilir mi acaba?
Muhtemelen ondan kaynaklıdır. Bir işlemcinin çekirdeği çok fazla darboğaz olsa bile o kadar yoğun çalışmaz. E normal olarak fazla çalışan çekirdek de ısınma yaratır. Yanlışım varsa düzeltin.

Hocam anakartı kontrol ettim pompa için ayrı bir yuva gözükmüyor, pompa PIN'i satın aldığım gibi duruyor (Chasis Fan kısmına takılı, sıvı soğutucunun PIN'i de CPU Fan kısmında takılı, hiç dokunmadım. Sistemi montajlı halde almıştım.

Crate'den baktım, şu an fark ettim, işlemci çekirdekleri sürekli %100 (3799MHz). Bundan kaynaklı da olabilir mi acaba?

Dostum bu Allah'ın belası ASUS virüsü mü yapıyor yoksa senin PC'de görev yöneticisinde kendisini gizleyen başka bir virüs vs mi var bilemiyorum. Burada %100 kullanım anlamam mı lazım pek anlayamadım ama. Sanki sürekli Boost modu aktif gibi geldi bana yükte gibi değil de. HWiNFO yükle ondan kaçması zor. Bütün çekirdekler %100 kullanıyorken bile 1.5v vermesi pek olası değil. Eğer aşırı saçma bir sorun yoksa işin içinde. Ryzen yüksüzken 1.5V'e kafa atar yük bindikçe voltaj düşürür. Kaldı ki Zen 3 de 1.5leri gören kaldı mı bilemiyorum 1.4v altında gezmesi lazım.

Dostum bu Allah'ın belası ASUS virüsü mü yapıyor yoksa senin PC'de görev yöneticisinde kendisini gizleyen başka bir virüs vs mi var bilemiyorum. Burada %100 kullanım anlamam mı lazım pek anlayamadım ama. Sanki sürekli Boost modu aktif gibi geldi bana yükte gibi değil de. HWiNFO yükle ondan kaçması zor. Bütün çekirdekler %100 kullanıyorken bile 1.5v vermesi pek olası değil. Eğer aşırı saçma bir sorun yoksa işin içinde. Ryzen yüksüzken 1.5V'e kafa atar yük bindikçe voltaj düşürür. Kaldı ki Zen 3 de 1.5leri gören kaldı mı bilemiyorum 1.4v altında gezmesi lazım.

Hocam açıkçası çok net anlayamadım, ekran görüntüsünü ekliyorum. Oyun açıp tekrar bakacağım değerlere.

Edit: Oyun açmama gerek kalmadı, bunu yazarken maksimum değer 76 dereceye çıktı.

Dosya Ekleri

• Screenshot 2023-01-18 022121.jpg
    Screenshot 2023-01-18 022121.jpg
    282,8 KB · Görüntüleme: 27
Hocam açıkçası çok net anlayamadım, ekran görüntüsünü ekliyorum. Oyun açıp tekrar bakacağım değerlere.

Edit: Oyun açmama gerek kalmadı, bunu yazarken maksimum değer 76 dereceye çıktı.

Hocam sizin Core VID dediği stok hızda çalışması gereken voltaj değeri bile absürt görünyüor. 1.35v veriyor onun 1V'un altında olması lazım. Vcore da sürekli 1.5 küsur veriyor. Üstüne XMP açık değil 2400 MHz'de kullanıyorsunuz. Öncelikle Armoury Crate'yi olduğu kadar kaldırın. Normalde hiç yüklemeseydiniz süper olurdu ama. Sonra BIOS girip F5 basın load optimized defaults yapın. XMP açın. Tekrar HWiNFO bu ekrana gelip resim atar mısınız? Bakın ekte benim 11 saattir açık PC'nin VID, Vcore min maks ve ortalama değerlerini görebilirsiniz. Böyle olması lazım sizin de.

Dosya Ekleri

• 2023-01-18 02_29_49-Window.png
    2023-01-18 02_29_49-Window.png
    34,4 KB · Görüntüleme: 21
Hocam sizin Core VID dediği stok hızda çalışması gereken voltaj değeri bile absürt görünyüor. 1.35v veriyor onun 1V'un altında olması lazım. Vcore da sürekli 1.5 küsur veriyor. Üstüne XMP açık değil 2400 MHz'de kullanıyorsunuz. Öncelikle Armoury Crate'yi olduğu kadar kaldırın. Normalde hiç yüklemeseydiniz süper olurdu ama. Sonra BIOS girip F5 basın load optimized defaults yapın. XMP açın. Tekrar HWiNFO bu ekrana gelip resim atar mısınız?

Tamamdır hocam yapıyorum ancak XMP nasıl açacağım? Onu bilmiyorum.

Tamamdır hocam yapıyorum ancak XMP nasıl açacağım? Onu bilmiyorum.

Şöyle bir resim buldum. ASUS hiç kullanmadım nereye sakladılar bilemiyorum ama basit görünümde(F7 basınca) buradaymış. O çok önemli değil. F5'le ilk restore edin her şeyi XMP bulamasanız da tekrar başlatın bilgisayarı. Windows Güç Profili; Dengeli olsun. W11'de buralar da değişmiş hep ama umarım hala vardır bu.

Dosya Ekleri

• 1576872249347.png
    1576872249347.png
    189,9 KB · Görüntüleme: 17

Geri
Yukarı