Ryzen 5500 Sims 3'te 100 dereceye ulaşıyor

orelet

Centipat
Yer
ankara
Herkese iyi forumlar,

Windows 11 yüklü masaüstü bilgisayarımda düşük güç modunda Sims 3 açtığım zaman işlemci sıcaklığı 100 dereceyi görüyor. İşlemcide su soğutma takılı, ASUS Armoury Crate programından fan ayarını en yükseğe çekiyorum, oyunun grafik ayarları ise 1920x1080, ultrada. Çok eski bir oyun olmasına rağmen bu sıcaklık değeri biraz şüpheye düşürdü.

Termal macun yeterli seviyede, oda sıcaklığı 23-24 derece civarında, kasanın önü arkası yeterli hava akışı için açık. Monitör olarak 4K televizyonumu kullanıyorum, ısınma ile alakası olabilir mi? Donanım bilgilerini ve sistem boştayken aldığım HWMonitor raporunu ekliyorum.

Yardımcı olanlara şimdiden teşekkür ederim.

Edit: Cinebench'i çalıştırdığım anda işlemci sıcaklığı 110 derece civarlarına yükseliyor ve 2-3 dakika sonra bilgisayar kapanıyor.

Dosya Ekleri

• HWMonitor.txt
    67,5 KB · Görüntüleme: 197
  • Screenshot 2023-01-18 003921.jpg
    Screenshot 2023-01-18 003921.jpg
    64,3 KB · Görüntüleme: 54
  • Screenshot 2023-01-18 005056.jpg
    Screenshot 2023-01-18 005056.jpg
    158,3 KB · Görüntüleme: 46
  • Screenshot 2023-01-18 005118.jpg
    Screenshot 2023-01-18 005118.jpg
    162,7 KB · Görüntüleme: 61
  • Screenshot 2023-01-18 012340.jpg
    Screenshot 2023-01-18 012340.jpg
    264,2 KB · Görüntüleme: 31
Son düzenleme:
Şöyle bir resim buldum. ASUS hiç kullanmadım nereye sakladılar bilemiyorum ama basit görünümde(F7 basınca) buradaymış. O çok önemli değil. F5'le ilk restore edin her şeyi XMP bulamasanız da tekrar başlatın bilgisayarı. Windows Güç Profili; Dengeli olsun. W11'de buralar da değişmiş hep ama umarım hala vardır bu.

Hocam bu hep kapalıydı bende, bugün kurcalarken gördüm, bende D.O.C.P. olarak geçiyor o ayar. Crate'i kaldırdım, biosu default'a çektim, güç modunu dengeli olarak seçtim. Bios'u default'a çekerken yapılacak değişiklikleri gösterdi, "işlemci core ayarı 38'den auto'ya çekilecek" gibi bir uyarı da verdi. Şu anki durum ekte.

XMP dediğiniz, bende DOCP olan ayarı açıyım mı? 2 profil seçeneği var orda, birisi 3000mHz, diğeri 3600'dü sanırım şu an hatırlamıyorum, hangisini seçeyim?

Dosya Ekleri

• Screenshot 2023-01-18 024104.jpg
    Screenshot 2023-01-18 024104.jpg
    293,1 KB · Görüntüleme: 19
Hocam bu hep kapalıydı bende, bugün kurcalarken gördüm, bende D.O.C.P. Olarak geçiyor o ayar. Crate'i kaldırdım, BIOS'u Default'a çektim. Şu anki durum ekte.

XMP dediğiniz, bende D.OC.P olan ayarı açayım mı? 2 profil seçeneği var orada, birisi 3000MHz, diğeri 3600'dü sanırım şu an hatırlamıyorum, hangisini seçeyim?

Vcore düşmüş gibi bir süre açık kalsın arkada bu. Daha da aşağıya inmesi lazım her şeyi kapatıp arkaplandaki bu değerleri bir süre izleyip tekrar atar mısınız? XMP sonraki iş. En hızlısı neyse onu seçin tabii ki ama şu an voltaj sorununu çözmemiz lazım. Oyuna tıklayınca sıcaklıklar ve HWiNFO SSID'e atarsanız süper olur yine

Vcore düşmüş gibi bir süre açık kalsın arkada bu. Daha da aşağıya inmesi lazım her şeyi kapatıp arkaplandaki bu değerleri bir süre izleyip tekrar atar mısınız? XMP sonraki iş. En hızlısı neyse onu seçin tabii ki ama şu an voltaj sorununu çözmemiz lazım. Oyuna tıklayınca sıcaklıklar ve HWiNFO SSID'e atarsanız süper olur yine

Tamamdır hocam, biraz takip edeyim ben. 15 dk sonra oyun açıp tekrar bakayım sıcaklık durumuna, ekran görüntüsü ile bilgi veririm tekrardan, teşekkür ediyorum.

Tamamdır hocam, biraz takip edeyim ben. 15 dk sonra oyun açıp tekrar bakayım sıcaklık durumuna, ekran görüntüsü ile bilgi veririm tekrardan, teşekkür ediyorum.

Yalnız hala sorun var. BIOS restore edince 0.2v Core voltage düşürebildik ama hala sabit bir değer görüyor. EDC sürekli 50A %50 kullanım veriyor. Onun 5A'lere düşüp çıkması lazım hiçbir şey yapmazken. Bunu bu şekilde yapan arkada çalışan bir uygulama mı yoksa W11 mi bilemiyorum. Bir getir bir de biz bakalım edelim derken zaman kaybetmeden önce ben şimdi uyumaz temiz bir Windows 10 formatını çakardım. AMD chipsetini format sonrası hemen yükler üstüne HWiNFO indirir Core voltage takip ederdim. Hala böyleyse sorun anakartta, sorunlu CPU böyle olmaz benim bildiğim. O kadar konu okudum ettim bana denk gelmediyse de bilemiyorum.

Yalnız hala sorun var. BIOS restore edince 0.2v Core voltage düşürebildik ama hala sabit bir değer görüyor. EDC sürekli 50A %50 kullanım veriyor. Onun 5A'lere düşüp çıkması lazım hiçbir şey yapmazken. Bunu bu şekilde yapan arkada çalışan bir uygulama mı yoksa W11 mi bilemiyorum. Bir getir bir de biz bakalım edelim derken zaman kaybetmeden önce ben şimdi uyumaz temiz bir Windows 10 formatını çakardım. AMD chipsetini format sonrası hemen yükler üstüne HWiNFO indirir Core voltage takip ederdim. Hala böyleyse sorun anakartta, sorunlu CPU böyle olmaz benim bildiğim. O kadar konu okudum ettim bana denk gelmediyse de bilemiyorum.

Hocam boşta 15dk'dır durum böyle

Dosya Ekleri

• Screenshot 2023-01-18 030145.jpg
    Screenshot 2023-01-18 030145.jpg
    292,1 KB · Görüntüleme: 28
Hocam boşta 15Dk'dır durum böyle

Bu değerler "sıcaklık olarak" normal şu an. Bir Cinebench'ya da oyun açar mısın? Üstteki mesajımı editliyordum buraya ekleyeyim;

Sanırım ben bendeki B550 anakart gibi düşünmemem lazım. Belki ASUS'un BIOS'u yüzünden de oluyor olabilir. 450 serisi zen 3 odaklı çıkmadı malum. Aşağıda verdiğim linkteki arkadaşta da bir ASUS B450 ve 5500 var. Aynı bizim gördüğümüz 1.52v değerleri. BIOS bugda kalmış görünüyor. Restore edince düzelmiş bir şeyler ama o sabit voltaj vererek bir çözüm üretmiş arkadaş. Belki sizin de düzelmiş olabilir bir oyunda test edin isterseniz. Bu sıcaklıklar Idle normal ama EDC %50 kullanıma anlam veremiyorum bir türlü. Acep değerleri yanlış mı alıyor HWiNFO da? Ryzen Master nasıl görüyor bir de ona bakmak lazım.

Bu değerler "sıcaklık olarak" normal şu an. Bir Cinebench'ya da oyun açar mısın? Üstteki mesajımı editliyordum buraya ekleyeyim;

Sanırım ben bendeki B550 anakart gibi düşünmemem lazım. Belki ASUS'un BIOS'u yüzünden de oluyor olabilir. 450 serisi zen 3 odaklı çıkmadı malum. Aşağıda verdiğim linkteki arkadaşta da bir ASUS B450 ve 5500 var. Aynı bizim gördüğümüz 1.52v değerleri. BIOS bugda kalmış görünüyor. Restore edince düzelmiş bir şeyler ama o sabit voltaj vererek bir çözüm üretmiş arkadaş. Belki sizin de düzelmiş olabilir bir oyunda test edin isterseniz. Bu sıcaklıklar Idle normal ama EDC %50 kullanıma anlam veremiyorum bir türlü. Acep değerleri yanlış mı alıyor HWiNFO da? Ryzen Master nasıl görüyor bir de ona bakmak lazım.

Yaklaşık 10 dakika açtım sims'i, ısınma sorunum çözülmüş gibi duruyor hocam. Ayarları default yapmadan önce sims açtığımda 5 dk içerisinde 100 dereceyi görüyordum ancak cinebench ile tekrar deneyeceğim.

Edit: Bilgisayar cinebench testini sorunsuz şekilde tamamladı, şu an için sıcaklık konusunda herhangi bir problem gözükmüyor ama voltaj değerlerinden pek anlamadığım için o konuda yorum yapamayacağım. Cinebench sonrası HWiNFO değerlerini 2. fotoğraf olarak ekliyorum.

Dosya Ekleri

• Screenshot 2023-01-18 032055.jpg
    Screenshot 2023-01-18 032055.jpg
    292,8 KB · Görüntüleme: 22
  • cinebench.jpg
    cinebench.jpg
    294 KB · Görüntüleme: 21
Son düzenleme:
Yaklaşık 10 dakika açtım Sims'i, ısınma sorunum çözülmüş gibi duruyor hocam ancak Cinebench ile tekrar deneyeceğim.

Tamamdır güzel haber. Birkaç şey daha ekleyeceğim. Onları da yapın.

1- Yeni bir BIOS çıkmış ona güncelleyin. Güncelleme sonrası tekrar BIOS girip F5'le sıfırlayın.
2-https://www.amd.com/en/support/chipsets/amd-socket-am4/b450 bunu Windows'una göre indirip yükleyin.
3- Windows Güç Planı; Dengeli seçin.
4- BIOS girip F7 ile kabaca en yüksek MHz'li RAM seçeneğini seçip kaydedip çıkın.

Oyunu açarken belki %100 kullanıyordur bilemiyorum ama öyle bir durum yoksa 69 derece spike yine normal değil. Bu voltajlar yanlış değilse aptal saptal değerler veriyor anakart.

Yaklaşık 10 dakika açtım Sims'i, ısınma sorunum çözülmüş gibi duruyor hocam. Ayarları default yapmadan önce Sims açtığımda 5 dk içerisinde 100 dereceyi görüyordum ancak Cinebench ile tekrar deneyeceğim.

Edit: Bilgisayar Cinebench testini sorunsuz şekilde tamamladı, şu an için sıcaklık konusunda herhangi bir problem gözükmüyor ama voltaj değerlerinden pek anlamadığım için o konuda yorum yapamayacağım. Cinebench sonrası HWiNFO değerlerini 2. fotoğraf olarak ekliyorum.

Dediklerimi de yapın tekrar hocam. Bir de Ryzen Master yükleyin. Bütün sıcaklık takibi applerini kapatıp oradan average Core voltage bölümü vardı sanırım. Orayı takip edin bakın bakalım inip çıkıyor mu? Bu voltaj böyle olmaması lazım. Siz dedimlerimi yaptıktan sonra hala sabit ise bir de Windows 10 yükleyin belki Windows yüzünden yanlış okunuyordur. Sonrasında bunu götürün bence. Yüksek yükte yüksek voltaj çekirdek hızınızdan kaybetmeye başlar. Benim arkadaşımın verdiği 3700X sabit voltaj Overclock'u yüzünden 4400'e çıkamaz olduk. 4300 nadir görüyordu. Soğutucu için BIOS'da fan eğrisi vermeyi de deneyin bilemiyorum o soğutucu ile 88 normal mi? Zannetmiyorum ama. 0.2v düşüş ile 88 derecelere düştük. Normal voltaja inse bayağı serin tamamlanacak aslında.

Tamamdır güzel haber. Birkaç şey daha ekleyeceğim. Onları da yapın.

1- Yeni bir BIOS çıkmış ona güncelleyin. Güncelleme sonrası tekrar BIOS girip F5'le sıfırlayın.
2-https://www.amd.com/en/support/chipsets/amd-socket-am4/b450 bunu Windows'una göre indirip yükleyin.
3- Windows Güç Planı; Dengeli seçin.
4- BIOS girip F7 ile kabaca en yüksek MHz'li RAM seçeneğini seçip kaydedip çıkın.

Oyunu açarken belki %100 kullanıyordur bilemiyorum ama öyle bir durum yoksa 69 derece spike yine normal değil. Bu voltajlar yanlış değilse aptal saptal değerler veriyor anakart.

Tamamdır hocam, yapacağım şimdi hepsini.

Edit: RyzenMaster ile Average Core Voltage kısmını bir süre takip ettim hocam, 0,08-0,3 arasında sürekli değişiyor.

EDC (CPU) değeri ise %38-%50 arası değişiyor.

Bios'u resetledikten sonra güç planını dengeliye çekmiştim en başta.

Bios'u güncelleyip chipseti tekrar yükleyeceğim şimdi.

Dediklerimi de yapın tekrar hocam. Bir de Ryzen Master yükleyin. Bütün sıcaklık takibi applerini kapatıp oradan average Core voltage bölümü vardı sanırım. Orayı takip edin bakın bakalım inip çıkıyor mu? Bu voltaj böyle olmaması lazım. Siz dedimlerimi yaptıktan sonra hala sabit ise bir de Windows 10 yükleyin belki Windows yüzünden yanlış okunuyordur. Sonrasında bunu götürün bence. Yüksek yükte yüksek voltaj çekirdek hızınızdan kaybetmeye başlar. Benim arkadaşımın verdiği 3700X sabit voltaj Overclock'u yüzünden 4400'e çıkamaz olduk. 4300 nadir görüyordu. Soğutucu için BIOS'da fan eğrisi vermeyi de deneyin bilemiyorum o soğutucu ile 88 normal mi? Zannetmiyorum ama. 0.2v düşüş ile 88 derecelere düştük. Normal voltaja inse bayağı serin tamamlanacak aslında.

Hocam "Sonrasında bunu götürün" derken bilgisayarı garantiye/servise götürmeyi mi kastettiniz? o kısmı anlamadım.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı