Ryzen 5500 Sims 3'te 100 dereceye ulaşıyor

orelet

Centipat
Yer
ankara
Herkese iyi forumlar,

Windows 11 yüklü masaüstü bilgisayarımda düşük güç modunda Sims 3 açtığım zaman işlemci sıcaklığı 100 dereceyi görüyor. İşlemcide su soğutma takılı, ASUS Armoury Crate programından fan ayarını en yükseğe çekiyorum, oyunun grafik ayarları ise 1920x1080, ultrada. Çok eski bir oyun olmasına rağmen bu sıcaklık değeri biraz şüpheye düşürdü.

Termal macun yeterli seviyede, oda sıcaklığı 23-24 derece civarında, kasanın önü arkası yeterli hava akışı için açık. Monitör olarak 4K televizyonumu kullanıyorum, ısınma ile alakası olabilir mi? Donanım bilgilerini ve sistem boştayken aldığım HWMonitor raporunu ekliyorum.

Yardımcı olanlara şimdiden teşekkür ederim.

Edit: Cinebench'i çalıştırdığım anda işlemci sıcaklığı 110 derece civarlarına yükseliyor ve 2-3 dakika sonra bilgisayar kapanıyor.

Dosya Ekleri

• HWMonitor.txt
    67,5 KB · Görüntüleme: 197
  • Screenshot 2023-01-18 003921.jpg
    Screenshot 2023-01-18 003921.jpg
    64,3 KB · Görüntüleme: 55
  • Screenshot 2023-01-18 005056.jpg
    Screenshot 2023-01-18 005056.jpg
    158,3 KB · Görüntüleme: 50
  • Screenshot 2023-01-18 005118.jpg
    Screenshot 2023-01-18 005118.jpg
    162,7 KB · Görüntüleme: 61
  • Screenshot 2023-01-18 012340.jpg
    Screenshot 2023-01-18 012340.jpg
    264,2 KB · Görüntüleme: 31
Son düzenleme:
Evet eski mesajlarda bir yere götürmekten bahsedilmiş. Yeni toplanmış bir cihaz kabul ederek toplayan kişiye/kuruma demek istemiştim ama

Tamamdır hocam, yarın sabahtan arayacağım aldığım siteyi. Bir önceki mesajımı editlemiştim, müsait olduğunuzda bakabilirseniz sevinirim.

Edit: XMP hariç bahsettiğiniz bütün ayarlamaları yaptım. Umarım voltaj konusunda sorun gözükmüyodur.

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2023-01-18 044409.jpg
    Ekran görüntüsü 2023-01-18 044409.jpg
    215,4 KB · Görüntüleme: 24
  • Ekran görüntüsü 2023-01-18 044053.jpg
    Ekran görüntüsü 2023-01-18 044053.jpg
    317,4 KB · Görüntüleme: 13
Son düzenleme:
Tamamdır hocam, yarın sabahtan arayacağım aldığım siteyi. Bir önceki mesajımı editlemiştim, müsait olduğunuzda bakabilirseniz sevinirim.

Edit: XMP hariç bahsettiğiniz bütün ayarlamaları yaptım. Umarım voltaj konusunda sorun gözükmüyordur.

Hocam HWiNFO'da sağ alttaki çark yani ayarlar butonuna tıklayıp açılan sayfada Global = 500 ms yapıp SET tıklayabilir misiniz? Ondan sonra yine tamam diyerek sensörler sayfasını açın ve anakartın okuduğu sensörler sekmesine gelin. Sizin resim gönderdiğiniz işlemci sekmesinin genelde hemen altında olur. Başlığında zaten anakartınızın modeli yazar. Oradaki Vcore değerini takip edin bir süre. Sabit mi yoksa dalgalı mı? O süreçte her şeyi kapatın arkaplandaki. W11'de kaldı mı bilemiyorum ama sağ altta arka planda çalıştığı görünen uygulamalar vardır ya Windows 7, 10 vsde. Orada hiçbir şey kalmasın. Ona göre takip edin. Biraz önce denk geldiğim bir konuda yenilenme sıklığı yüzünden sensörü yakalayamıyor demişler HWiNFO için. Ben sıcaklığa takılmıştım ama sanki siz bloğu söküp tekrar geri takmıştınız değil mi? Arada hava kabarcıkları kaldığı için ve macun kalitesinden de olabilir bu yükseklik. Bir de yine HWiNFO'da yukarı çıkın orada CPU [#0]: AMD Ryzen 5 5500 gibi bir başlık altında işlemci çekirdek hızlarını göreceğiniz. Oradakimin maksimum ve ortalama ne görünüyor bir 5 dk açık kaldığında ona bakın. Misal tarayıcı açıp kapatın, Sims tıklayın açılsın. O arada çıkılan maksimum hızı vs de görelim. Geçen cratede 3800 MHz görünüyordu. Normalde taban hızı 3.6 olması lazım. 3.8'i neye göre gördü vs aynı durum devam mı ediyor görmüş oluruz.

Dosya Ekleri

• 2023-01-18 08_12_18-Ryzen 5500 Sims 3'te 100 dereceye ulaşıyor _ Sayfa 5.png
    2023-01-18 08_12_18-Ryzen 5500 Sims 3'te 100 dereceye ulaşıyor _ Sayfa 5.png
    32,5 KB · Görüntüleme: 17
  • 2023-01-18 08_15_13-HWiNFO64 v7.36-4960 - Sensors Status.png
    2023-01-18 08_15_13-HWiNFO64 v7.36-4960 - Sensors Status.png
    16,5 KB · Görüntüleme: 18
Hocam HWiNFO'da sağ alttaki çark yani ayarlar butonuna tıklayıp açılan sayfada Global = 500 ms yapıp SET tıklayabilir misiniz? Ondan sonra yine tamam diyerek sensörler sayfasını açın ve anakartın okuduğu sensörler sekmesine gelin. Sizin resim gönderdiğiniz işlemci sekmesinin genelde hemen altında olur. Başlığında zaten anakartınızın modeli yazar. Oradaki Vcore değerini takip edin bir süre. Sabit mi yoksa dalgalı mı? O süreçte her şeyi kapatın arkaplandaki. W11'de kaldı mı bilemiyorum ama sağ altta arka planda çalıştığı görünen uygulamalar vardır ya Windows 7, 10 vsde. Orada hiçbir şey kalmasın. Ona göre takip edin. Biraz önce denk geldiğim bir konuda yenilenme sıklığı yüzünden sensörü yakalayamıyor demişler HWiNFO için. Ben sıcaklığa takılmıştım ama sanki siz bloğu söküp tekrar geri takmıştınız değil mi? Arada hava kabarcıkları kaldığı için ve macun kalitesinden de olabilir bu yükseklik. Bir de yine HWiNFO'da yukarı çıkın orada CPU [#0]: AMD Ryzen 5 5500 gibi bir başlık altında işlemci çekirdek hızlarını göreceğiniz. Oradakimin maksimum ve ortalama ne görünüyor bir 5 dk açık kaldığında ona bakın. Misal tarayıcı açıp kapatın, Sims tıklayın açılsın. O arada çıkılan maksimum hızı vs de görelim. Geçen cratede 3800 MHz görünüyordu. Normalde taban hızı 3.6 olması lazım. 3.8'i neye göre gördü vs aynı durum devam mı ediyor görmüş oluruz.

Tekrardan merhaba hocam, bloğu hiç sökmedim, sadece kasanın camını çıkartıp dıştan termal macuna bakmıştım. Yani ilk montajdaki gibi duruyor macun. Dediğiniz şekilde HWiNFO'yu ayarladım, hem boşta hem de oyun esnasında verileri takip ettim. Bende Vcore olarak değil de VDDCR CPU olarak geçiyor sanırım o değer, sürekli olarak 0.8V-1.3V arası değişkenlik gösteriyor, uzun süreli olarak sabit kalmıyor. Çekirdek hızı da aynı şekilde değişkenlik gösteriyor, hiçbir program açık değilken 3.5-4 arası gidip geliyor.

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2023-01-18 121951.jpg
    Ekran görüntüsü 2023-01-18 121951.jpg
    267,5 KB · Görüntüleme: 12
Tekrardan merhaba hocam, bloğu hiç sökmedim, sadece kasanın camını çıkartıp dıştan termal macuna bakmıştım. Yani ilk montajdaki gibi duruyor macun. Dediğiniz şekilde HWiNFO'yu ayarladım, hem boşta hem de oyun esnasında verileri takip ettim. Bende Vcore olarak değil de VDDCR CPU olarak geçiyor sanırım o değer, sürekli olarak 0.8V-1.3V arası değişkenlik gösteriyor, uzun süreli olarak sabit kalmıyor. Çekirdek hızı da aynı şekilde değişkenlik gösteriyor, hiçbir program açık değilken 3.5-4 arası gidip geliyor.

Güzel. O zaman sorun yok. 1-Armory Crate 2. Bios reset. Bunlardan birisi çözdü bir şeyleri ama anlamadım gitti. Geçmiş olsun.
Hmm bloğu sökerek gördünüz sandım macunu. Sıcaklık yine de bench atarken fazla gibi. BIOS'da radyatör üstündeki fana belli bir eğri verin. Belki işinizi görebilir. Ben yine de sizin yerinizde olsam elim yatkınsa bir MX4 alır macunu değiştirirdim.

Güzel. O zaman sorun yok. 1-Armory Crate 2. Bios reset. Bunlardan birisi çözdü bir şeyleri ama anlamadım gitti. Geçmiş olsun.
Hmm bloğu sökerek gördünüz sandım macunu. Sıcaklık yine de bench atarken fazla gibi. BIOS'da radyatör üstündeki fana belli bir eğri verin. Belki işinizi görebilir. Ben yine de sizin yerinizde olsam elim yatkınsa bir MX4 alır macunu değiştirirdim.

Macunu değiştirebilirim hocam, montajda termal macunu biraz kalın sürmüş olabilirler. Bios'tan fan ayarını da yapayım. Sorun Bios'taki performans ayarından kaynaklı olabilir, resetlerken o detay dikkatimi çekmişti. Son paylaştığım HWiNFO verileri nasıl peki?

Macunu değiştirebilirim hocam, montajda termal macunu biraz kalın sürmüş olabilirler. BIOS'tan fan ayarını da yapayım. Sorun BIOS'taki performans ayarından kaynaklı olabilir, resetlerken o detay dikkatimi çekmişti. Son paylaştığım HWiNFO verileri nasıl peki?

Şu an için bir sıkıntı görünmüyor. Anakartlara ait hazır hiçbir overclock, Power vs profil kullanmayın. Alayı çöp. İşlemcinin silikon kalitesini ölçerek yapsa neyse. Tek tıkla Boost adı altında takoz işlemcilerde de işe yarasın diye maksimum voltaj veriyorlar.

XMP aktif etmeyi de unutmayın. 2666 MHz'den sonra çok ciddi FPS artışı olur Ryzen'de.

Şu an için bir sıkıntı görünmüyor. Anakartlara ait hazır hiçbir overclock, Power vs profil kullanmayın. Alayı çöp. İşlemcinin silikon kalitesini ölçerek yapsa neyse. Tek tıkla Boost adı altında takoz işlemcilerde de işe yarasın diye maksimum voltaj veriyorlar.

XMP aktif etmeyi de unutmayın. 2666 MHz'den sonra çok ciddi FPS artışı olur Ryzen'de.

Tamamdır hocam, şimdi açacağım XMP ayarını. Sistemi birkaç gün takip edeceğim, herhangi bir gelişime olursa yine buradan bilgilendiririm. Yardımlarınız için çok teşekkür ediyorum.

Geri
Yukarı