Çözüldü Ryzen 5500, stok soğutucu ile Cinebench'de 95 dereceyi gördü

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Makaleler
15
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
--[Ekran Kartı]: GIGABYTE Radeon RX 6600 EAGLE 8 GB
--[İşlemci]: AMD Ryzen 5500
--[RAM]: GoodRam 8GB IRDM PRO 3600MHz CL18 DDR4 [2x8]
--[Anakart]: GIGABYTE B450M K
--[NVMe SSD] Kingston NV2 1 TB

--[Monitör] Gigabyte G24F-2
--[Klavye-Mouse] Logitech MK120
--[Kulaklık] Corsair HS50 Pro

_
Meslek
Öğrenci
RAM
16 GB 3600 mHz
Anakart
Gigabyte B450M K
Merhaba, yeni bilgisayarımdaki Ryzen 5500, stok soğutucu ile Cinebench'de 95 dereceyi gördü. Bu normal görünmüyor, işlemcinin tavan sıcaklığı bu zaten. Bilgisayar ile Blender kullanmayı düşündüğüm için renderda bu sıcaklıklara ulaşmasını istemem.

1691761638977.png

Bilgisayarı daha geçen hafta İtopya'dan aldım. Fan tam olarak oturmamış olabilir mi?

Cinebench scorum 9696 pts, ancak Youtube'daki bir testte 10600'ü görüyor:
1691761472322.png

3DMark sonucum: I scored 8 075 in Time Spy
Avenge score 8400 iken benim aldığım score 7700!

Son düzenleme:
Çözüm
Malesef öyle oldu hocam. Laptopta GT 940M yaktığım için sıcaklık konusunda hassasım. Yinede Ryzen 5500'ün daha dayanıklı olduğuna eminim.

Evet, havalar sıcak. Yinede kasanın içine bakıp fanın oynayıp oynamadığına bakacağım.
CPB katatıp dener misin bir de sıcaklığı?
Merhaba, yeni bilgisayarımdaki Ryzen 5500, stok soğutucu ile Cinebench'de 95 dereceyi gördü. Bu normal olamaz, işlemcinin tavan sıcaklığı bu zaten. Bilgisayar ile Blender kullanmayı düşündüğüm için renderda bu sıcaklıklara ulaşmasını istemem.

Eki Görüntüle 1898682

Bilgisayarı daha geçen hafta İtopya'dan aldım. İtopya sistemi kurarken bunu nasıl fark etmemiş olabilir? Fan tam olarak oturmamış olabilir mi, geçen yıl meslek lisesi stajımda fanın tam takılmadığında nasıl sıcaklık yarattığını görmüştüm.

Cinebench scorum 9696 pts, ancak YouTube'daki bir testte 10600'ü görüyor:
Eki Görüntüle 1898678

3DMark sonucum: I scored 8 075 in Time Spy
Avenge score 8400 iken benim aldığım score 7700!

Havalar sıcak bir de kasanın hava akışı kötüyse gayet normal.

Skorların düşük çıkması ise sıcaklıktan dolayı.

Hocam gayet normal kasanın hava akışı ile de alakalı olabilir benim kasanında hava akışı kötü ama AMD5 serisi yüksek ısılara gayet dayanıklıdır sıkıntı yapmana gerek yok. Bir de fabrika ayarıyla oto ocli olabilir.

1691702944234.png

Oto ayarlarda MHz 4400 gelmişti bana ama şu an 3800'lerde kullanıyorum sen ısı derecesine bakarak yükseltebilir/düşürebilirsin. bir de ısısı yükselir yanar manar diye korkma 95 dereceye geldiği gibi işlemci oto kendini kapatır.
Volt olarak da 1.2'yi çok geçmeni önermem ama deneyebilirsin senin kasanın hava akışı daha iyidir yükseltirsin. Sıvı soğutucu almanı şiddetle öneririm bu arada bunlarla uğraşmak zorunda kalmadan OC yaparak rahat rahat kullanırsın. İyi sosyaller.

Seni bazen görüyorum forumda, o kadar sistem alamadın alamadın ve aldıktan sonra olan durum üzücü olmuş.
Malesef öyle oldu hocam. Laptopta GT 940M yaktığım için sıcaklık konusunda hassasım. Yinede Ryzen 5500'ün daha dayanıklı olduğuna eminim.

Havalar sıcak bir de kasanın hava akışı kötüyse gayet normal.
Sıcaklıktan dolayı islemci throttle oluyor o yuzden puanin dusuk.
Evet, havalar sıcak. Yinede kasanın içine bakıp fanın oynayıp oynamadığına bakacağım.

Yeni konular

Geri
Yukarı