Ryzen 7 2700X ve RTX 2080 Sistemden Tam Performans Alamama

Ranakkl

Centipat
Merhaba arkadaşlar,

Ben Haziran ayının sonuna doğru bir bilgisayar topladım. Özellikleri;
  • AMD Ryzen 7 2700X işlemci
  • NVIDIA GeForce RTX 2080
  • 16 GB RAM
  • Cooler Master 240 cmlik sıvı soğutucu

İlk başlardan beri almam gereken performansın daha fazla olduğunu hissediyordum ama zamanla bundan emin oldum. Mesela başka 2080 sahipleri Rainbow Six Siege'te istedikleri gibi 144'e sabitleyebiliyorken ben Ultra ayarlarda 144 FPS'in altına sürekli düşüyorum bu yüzden sabitleme falan olmuyor. 180 FPS gibi rakamları ise Ultra'da çok nadiren görüyorum.

Yine aynı şekilde yayın yaparken FPS'leri sabitlemem gerekiyor çünkü sabitlemezsem yayın kasıyor drop yiyor. Zaten kayıt falan da alamıyorum yeterince kaliteli böyle 60 FPS akıcı görüntü verebilen. Ve bu benim çok sinirlerimi bozuyor, uzun zamandır çare arıyorum ama bulamadım.

Masaüstünde hiçbir şey ikinci el değil. Yani donanımsal olmaması lazım bu problemin. Yazılımsal olması gerektiğini düşünüyorum ama onun da sorununu bulamadım. Bütün güncellemelerim tam, Windows olsun NVIDIA olsun hepsi güncel. Driver Booster'da yüklü oradan da sıkıntı yok. Streamlabs'i de sildim kurdum tekrar o da yardımcı olmadı.

MSI Afterburner gibi şeylerden darboğaz oluyor mu diye baktım. Oyunlarda sadece yüzde 60 ekran kartı kullanıyor, işlemcide genelde yüzde 60larda oluyor. Rainbow'da bir şekilde yüzde 90'lara çıkartmayı başardık ekran kartı kullanımını ama hala FPS artmamıştı.

Umarım bana yardım edebilecek, bir firi olan, ya da aynı sıkıntıyı yaşayıp çözmüş birileri vardır da bana yardımcı olabiir. İnternette benimle aynı sıkıntıyı yaşayan bir kişi daha buldum ama o da ben de bir çözüm bulamadık henüz.

Teşekkürler şimdiden.

Son düzenleyen: Moderatör:
Anladığım kadarıyla 1080P'de oynuyorsunuz, 2700X düşük tek çekirdek performansı nedeniyle 1080P'de Intel'in K serisi işlemcilerinden düşük performans gösteriyor. Bazı oyunlarda 20-30 FPS farklar görülebiliyor hatta CS GO'da 100 FPS üstü fark görülebiliyor.

Sistemde sıvı soğutucu olduğu için Overclock yapmanızı tavsiye ederim. 2700X'in OC potansiyeli de düşük ama yine de bir miktar faydası olur.

Merhaba,

Açıkçası overclock yapmaktan çekiniyorum, daha önce hiç yapmadım ve bir şeyleri yanlış yapmaktan korkuyorum yoksa overclock ready aldım bazı gearlarımı. Bir de hızlı tükenirler korkusu da var.
Kullanılan 2080 modelleri arasında farklılıklar var mi ? Kıyaslama yaptığınız kart ile sizin kartınızda. Bazı 2080 lerin MHz değerleri üreticisine göre değişkenlik gösterebilir modellerin frekans hızları farklı olabiliyor, ayrıca ısı değerleniriz de bunu etkiliyor olabilir. İşlemciniz kartı rahatlıkla beseler darboğaz yapması mümkün değil.
Merhaba,

Açıkçası izlediğim videodaki mhz değerlerine bakmadım, kendi kartımın da modelini biliyorum sadece.
Ancak ısı konusunda sıkıntım yok 70'lerde seyrediyor genelde.
Muhtemelen 1080p'de oynuyorsunuz oyunları. Kartınız 2K ve 4K çözünürlükte daha stabil çalışacaktır. Ek olarak RAM'leriniz çift kanal mı ve frekans değerlerini öğrenebilir miyim?

Merhaba,
Çift kanal evet 2x8 gb dual olarak yerleştirildi. ve 3200 idi sanırım mhz değerleri.

Merhaba,

Açıkçası overclock yapmaktan çekiniyorum, daha önce hiç yapmadım ve bir şeyleri yanlış yapmaktan korkuyorum yoksa overclock ready aldım bazı gearlarımı. Bir de hızlı tükenirler korkusu da var.
Overclock yapmaktan çekinmene gerek yok dikkatlice (yavaş yavaş) arttırarak yaparsan herhangi sorun çıkmaz işlemcin falan yanmaz. Zaten belli bir limit vardır işlemcin çok sıcaklarsa bilgisayarın kendini kapatır.

Sıcaklık değerleri, kullanım değerleri ve FPS lazım yani oynarken sol tarafta da OSD varken SS alıp atmanı istiyorum. Aynı işlemci varken daha yüksek alıyor demişsin ama çözünürlükleri de mi aynı?
Merhaba,
Evet evet, ayarlarını aynı yaptığımda benim aldığım fps izlediğim videodan daha düşük.
Afterburner değerlerini de oyun anında çektikten sonra buraya iletirim. ancak en sonra hatırladığıma göre işlemci ısısı 50 - 60'larda, gpu ısısı 70'lerde seyrediyordu. işlemci yüzde 60'larda kullanılırken ekran kartı da oralarda seyrediyordu biz bir şekilde 90'lara çıkartmıştık ama yakında ayarları tekrar değiştirdiğim için tam bilemiyorum. bunlar hep Rainbow Six Siege için geçerli olan değerler.

@Ranakkl Ah be güzel kardeşim, güzelim İntel işlemcisi dururken neden Ryzen bulaştın. O mükemmel ötesi ekran kartın’da tam performans alabilmen için, tekli çekirdeği yüksek olan bir işlemci gerekiyor o da İntel işlemcilerin de var, hele ki 1080p çözünürlüğün de oynuyorsan.

Overclock yapmaktan çekinmene gerek yok dikkatlice (yavaş yavaş) arttırarak yaparsan herhangi sorun çıkmaz işlemcin falan yanmaz. Zaten belli bir limit vardır işlemcin çok sıcaklarsa bilgisayarın kendini kapatır.
Merhaba,

Oyun oynarken farklı anlarda ekran görüntüsü almaya çalıştım.
Tom Clancy's Rainbow Six  Siege Screenshot 2019.08.19 - 21.10.34.52.pngTom Clancy's Rainbow Six  Siege Screenshot 2019.08.19 - 21.11.57.58.pngTom Clancy's Rainbow Six  Siege Screenshot 2019.08.19 - 21.12.04.74.pngTom Clancy's Rainbow Six  Siege Screenshot 2019.08.19 - 21.12.55.98.pngTom Clancy's Rainbow Six  Siege Screenshot 2019.08.19 - 21.15.01.16.png
@Ranakkl Ah be güzel kardeşim, güzelim İntel işlemcisi dururken neden Ryzen bulaştın. O mükemmel ötesi ekran kartın’da tam performans alabilmen için, tekli çekirdeği yüksek olan bir işlemci gerekiyor o da İntel işlemcilerin de var, hele ki 1080p çözünürlüğün de oynuyorsan.
Merhaba,
Ancak problem şu, benim izlediğim videolardaki işlemci de benim işlemcimle aynı. yani gidip intelle karşılaştırma yapmıyorum.
Bir de aradaki 1000 liralık fark beni intelden kaçırıyor tabii ki. Ayrıca yayın da yapıyorum ben ve genel olarak - bilgisayar satan yerlerde dahil - hep amd önerdi bana. Sonuç olarak AMD aldım, amd'den başkalarının aldığı aynı performansı alabilmek istiyorum.

Dosya Ekleri

• Tom Clancy's Rainbow Six  Siege Screenshot 2019.08.19 - 21.10.34.52.png
    Tom Clancy's Rainbow Six Siege Screenshot 2019.08.19 - 21.10.34.52.png
    728,5 KB · Görüntüleme: 70
Merhaba,

Merhaba,

Açıkçası izlediğim videodaki mhz değerlerine bakmadım, kendi kartımın da modelini biliyorum sadece.
Ancak ısı konusunda sıkıntım yok 70'lerde seyrediyor genelde.

Merhaba,
Çift kanal evet 2x8 gb dual olarak yerleştirildi. ve 3200 idi sanırım mhz değerleri.
Merhaba.
OC doğru yapıldığı taktirde sisteme hiçbir zarar vermez.
Aslında çok da zor bir işlem değil sadece biraz sabır ve bilgi gerektiriyor.
Önce işlemciniz için güvenli ısı ve voltaj değerini öğrenen, bu değerleri aşmadan OC yapın.
Önce voltaj artırmadan sadece çarpan yani MHZ artışı yapın sonra bir yerde voltaj isteyecek o zaman az az voltaj artışı yaparsınız.
Aida64 ve Prime95 ile test edip, ısı değerlerine, çekirdek frekanslarına bakın. Mavi ekran aldığınız da korkmayın.

Merhaba.
OC doğru yapıldığı taktirde sisteme hiçbir zarar vermez.
Aslında çok da zor bir işlem değil sadece biraz sabır ve bilgi gerektiriyor.
Önce işlemciniz için güvenli ısı ve voltaj değerini öğrenen, bu değerleri aşmadan OC yapın.
Önce voltaj artırmadan sadece çarpan yani MHZ artışı yapın sonra bir yerde voltaj isteyecek o zaman az az voltaj artışı yaparsınız.
Aida64 ve Prime95 ile test edip, ısı değerlerine, çekirdek frekanslarına bakın. Mavi ekran aldığınız da korkmayın.
Evet işte o mavi ekran vs. korkutuyor beni. Hiçbir bilgim yok OC hakkında sizden şimdi okuduklarım dışında.
Bu hızlı eskime olayı gerçek değil mi o zaman? Yani parçaların müddetini erken bitirme olayı OC yüzünden?

Evet işte o mavi ekran vs. korkutuyor beni. Hiçbir bilgim yok OC hakkında sizden şimdi okuduklarım dışında.
Bu hızlı eskime olayı gerçek değil mi o zaman? Yani parçaların müddetini erken bitirme olayı OC yüzünden?
İşlemciye gereğinden fazla ve dengesiz voltaj vermek ve aşırı ısı olmadığı sürece zarar gelmez.
Mavi ekrandan sonra resetleyip ayarları değiştirirsen yoluna devam edersin.

Hayır OC bu dediğim durumlar dışında herhangi bir zararı yok.

Merhaba,

Oyun oynarken farklı anlarda ekran görüntüsü almaya çalıştım.
Eki Görüntüle 429193Eki Görüntüle 429194Eki Görüntüle 429195Eki Görüntüle 429196Eki Görüntüle 429197

Merhaba,
Ancak problem şu, benim izlediğim videolardaki işlemci de benim işlemcimle aynı. yani gidip intelle karşılaştırma yapmıyorum.
Bir de aradaki 1000 liralık fark beni intelden kaçırıyor tabii ki. Ayrıca yayın da yapıyorum ben ve genel olarak - bilgisayar satan yerlerde dahil - hep amd önerdi bana. Sonuç olarak AMD aldım, amd'den başkalarının aldığı aynı performansı alabilmek istiyorum.
Sizin yaşamış olduğunuz sorunun aynısını ben de yaşıyorum, hatta daha da beterini, bana da çok Ryzen tavsiye ettiler işte Ryzen alırsan oyunlar da daha iyi performans alırsın, daha uzun süre kullanılırsın, ileriye dönük olur dediler, bende bütçemden dolayı maalesef AMD tercih etmek zorunda kaldım ve hayatımın en büyük hatasını yaptım. Daha 1 sene bilene olmadan sistemi toplayalı oyunlar da sürekli drop,kasma, ani fps düşüşleri yaşamaktayım. Ha keşke bir 1000 TL daha verip İntel alsaydım bu sinir bozucu sorunları yaşamasaydım. İşte son pişmanlık fayda etmiyor maalesef.

İşlemciye gereğinden fazla ve dengesiz voltaj vermek ve aşırı ısı olmadığı sürece zarar gelmez.
Mavi ekrandan sonra resetleyip ayarları değiştirirsen yoluna devam edersin.

Hayır OC bu dediğim durumlar dışında herhangi bir zararı yok.
Anladım teşekkürler verdiğiniz bilgiler için. 😀
Sizin yaşamış olduğunuz sorunun aynısını ben de yaşıyorum, hatta daha da beterini, bana da çok Ryzen tavsiye ettiler işte Ryzen alırsan oyunlar da daha iyi performans alırsın, daha uzun süre kullanılırsın, ileriye dönük olur dediler, bende bütçemden dolayı maalesef AMD tercih etmek zorunda kaldım ve hayatımın en büyük hatasını yaptım. Daha 1 sene bilene olmadan sistemi toplayalı oyunlar da sürekli drop,kasma, ani fps düşüşleri yaşamaktayım. Ha keşke bir 1000 TL daha verip İntel alsaydım bu sinir bozucu sorunları yaşamasaydım. İşte son pişmanlık fayda etmiyor maalesef.
Yani umarım benim sorunum büyümez, şu anki halinden daha kötüye gitmez. korkuttunuz şu an beni... ama kesinlikle bütçem yoktu yani intel almaya...

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı