Ryzen 7 2700X ve RTX 2080 Sistemden Tam Performans Alamama

Ranakkl

Centipat
Merhaba arkadaşlar,

Ben Haziran ayının sonuna doğru bir bilgisayar topladım. Özellikleri;
  • AMD Ryzen 7 2700X işlemci
  • NVIDIA GeForce RTX 2080
  • 16 GB RAM
  • Cooler Master 240 cmlik sıvı soğutucu

İlk başlardan beri almam gereken performansın daha fazla olduğunu hissediyordum ama zamanla bundan emin oldum. Mesela başka 2080 sahipleri Rainbow Six Siege'te istedikleri gibi 144'e sabitleyebiliyorken ben Ultra ayarlarda 144 FPS'in altına sürekli düşüyorum bu yüzden sabitleme falan olmuyor. 180 FPS gibi rakamları ise Ultra'da çok nadiren görüyorum.

Yine aynı şekilde yayın yaparken FPS'leri sabitlemem gerekiyor çünkü sabitlemezsem yayın kasıyor drop yiyor. Zaten kayıt falan da alamıyorum yeterince kaliteli böyle 60 FPS akıcı görüntü verebilen. Ve bu benim çok sinirlerimi bozuyor, uzun zamandır çare arıyorum ama bulamadım.

Masaüstünde hiçbir şey ikinci el değil. Yani donanımsal olmaması lazım bu problemin. Yazılımsal olması gerektiğini düşünüyorum ama onun da sorununu bulamadım. Bütün güncellemelerim tam, Windows olsun NVIDIA olsun hepsi güncel. Driver Booster'da yüklü oradan da sıkıntı yok. Streamlabs'i de sildim kurdum tekrar o da yardımcı olmadı.

MSI Afterburner gibi şeylerden darboğaz oluyor mu diye baktım. Oyunlarda sadece yüzde 60 ekran kartı kullanıyor, işlemcide genelde yüzde 60larda oluyor. Rainbow'da bir şekilde yüzde 90'lara çıkartmayı başardık ekran kartı kullanımını ama hala FPS artmamıştı.

Umarım bana yardım edebilecek, bir firi olan, ya da aynı sıkıntıyı yaşayıp çözmüş birileri vardır da bana yardımcı olabiir. İnternette benimle aynı sıkıntıyı yaşayan bir kişi daha buldum ama o da ben de bir çözüm bulamadık henüz.

Teşekkürler şimdiden.

Son düzenleyen: Moderatör:
1080p'de kartın kullanımı %90'lara vurmaz zaten 60-70 arası seyretmesi lazım. Arkadaşında intel işlemci olabilir veya 3. nesil ryzen çünkü tekli çekirdekte intel 2. seri ryzena göre daha iyi bu da oyuna yansır. Başka problem aklıma gelmiyor ramlerin zaten çift kanal.

Anladığım kadarıyla 1080P'de oynuyorsunuz, 2700X düşük tek çekirdek performansı nedeniyle 1080P'de Intel'in K serisi işlemcilerinden düşük performans gösteriyor. Bazı oyunlarda 20-30 FPS farklar görülebiliyor hatta CS GO'da 100 FPS üstü fark görülebiliyor.

Sistemde sıvı soğutucu olduğu için Overclock yapmanızı tavsiye ederim. 2700X'in OC potansiyeli de düşük ama yine de bir miktar faydası olur.

1080p'de kartın kullanımı %90'lara vurmaz zaten 60-70 arası seyretmesi lazım. Arkadaşında intel işlemci olabilir veya 3. nesil ryzen çünkü tekli çekirdekte intel 2. seri ryzena göre daha iyi bu da oyuna yansır. Başka problem aklıma gelmiyor ramlerin zaten çift kanal.
Aynen. Diğer 2080 sahipleri oyunu 2K ya da 4K'da oynadıkları için olabilir.

Kullanılan 2080 modelleri arasında farklılıklar var mi ? Kıyaslama yaptığınız kart ile sizin kartınızda. Bazı 2080 lerin MHz değerleri üreticisine göre değişkenlik gösterebilir modellerin frekans hızları farklı olabiliyor, ayrıca ısı değerleniriz de bunu etkiliyor olabilir. İşlemciniz kartı rahatlıkla beseler darboğaz yapması mümkün değil.

Muhtemelen 1080p'de oynuyorsunuz oyunları. Kartınız 2K ve 4K çözünürlükte daha stabil çalışacaktır. Ek olarak RAM'leriniz çift kanal mı ve frekans değerlerini öğrenebilir miyim?

Afterburner değerlerini paylaşırsanız (screenshot) yardımcı olabiliriz.
Merhaba kısaltmalarla ilgili bir sıkıntıdan dolayı 1 saatliğine cevap yazamadım şimdi dönüyorum. acaba normal direk ekranın mı ekran görüntüsünü almamı istiyorsunuz?
Rainbow Six Siege tek çekirdek performansı isteyen bir oyun. O FPS'ler normal.

Merhaba,
Youtubedan direk aynı işlemci aynı ekran kartı üzerinden karşılaştırmaları yaptım, yani benim işlemcim benim ekran kartımla başkaları daha üyksek değer alabiliyor fps olarak.

Merhaba kısaltmalarla ilgili bir sıkıntıdan dolayı 1 saatliğine cevap yazamadım şimdi dönüyorum. acaba normal direk ekranın mı ekran görüntüsünü almamı istiyorsunuz?

Merhaba,
Youtubedan direk aynı işlemci aynı ekran kartı üzerinden karşılaştırmaları yaptım, yani benim işlemcim benim ekran kartımla başkaları daha üyksek değer alabiliyor fps olarak.
Sıcaklık değerleri, kullanım değerleri ve FPS lazım yani oynarken sol tarafta da OSD varken SS alıp atmanı istiyorum. Aynı işlemci varken daha yüksek alıyor demişsin ama çözünürlükleri de mi aynı?

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı