Ryzen 7 2700X ve RTX 2080 Sistemden Tam Performans Alamama

Ranakkl

Centipat
Merhaba arkadaşlar,

Ben Haziran ayının sonuna doğru bir bilgisayar topladım. Özellikleri;
  • AMD Ryzen 7 2700X işlemci
  • NVIDIA GeForce RTX 2080
  • 16 GB RAM
  • Cooler Master 240 cmlik sıvı soğutucu

İlk başlardan beri almam gereken performansın daha fazla olduğunu hissediyordum ama zamanla bundan emin oldum. Mesela başka 2080 sahipleri Rainbow Six Siege'te istedikleri gibi 144'e sabitleyebiliyorken ben Ultra ayarlarda 144 FPS'in altına sürekli düşüyorum bu yüzden sabitleme falan olmuyor. 180 FPS gibi rakamları ise Ultra'da çok nadiren görüyorum.

Yine aynı şekilde yayın yaparken FPS'leri sabitlemem gerekiyor çünkü sabitlemezsem yayın kasıyor drop yiyor. Zaten kayıt falan da alamıyorum yeterince kaliteli böyle 60 FPS akıcı görüntü verebilen. Ve bu benim çok sinirlerimi bozuyor, uzun zamandır çare arıyorum ama bulamadım.

Masaüstünde hiçbir şey ikinci el değil. Yani donanımsal olmaması lazım bu problemin. Yazılımsal olması gerektiğini düşünüyorum ama onun da sorununu bulamadım. Bütün güncellemelerim tam, Windows olsun NVIDIA olsun hepsi güncel. Driver Booster'da yüklü oradan da sıkıntı yok. Streamlabs'i de sildim kurdum tekrar o da yardımcı olmadı.

MSI Afterburner gibi şeylerden darboğaz oluyor mu diye baktım. Oyunlarda sadece yüzde 60 ekran kartı kullanıyor, işlemcide genelde yüzde 60larda oluyor. Rainbow'da bir şekilde yüzde 90'lara çıkartmayı başardık ekran kartı kullanımını ama hala FPS artmamıştı.

Umarım bana yardım edebilecek, bir firi olan, ya da aynı sıkıntıyı yaşayıp çözmüş birileri vardır da bana yardımcı olabiir. İnternette benimle aynı sıkıntıyı yaşayan bir kişi daha buldum ama o da ben de bir çözüm bulamadık henüz.

Teşekkürler şimdiden.

Son düzenleyen: Moderatör:
Anladım teşekkürler verdiğiniz bilgiler için. 😀

Yani umarım benim sorunum büyümez, şu anki halinden daha kötüye gitmez. korkuttunuz şu an beni... ama kesinlikle bütçem yoktu yani intel almaya...
Ben bunları söylediğimde burada linç başlatıyorlar :)
Sıvı soğutma da almışsınız aslında bütçeniz var sisteme bakarsak.
2700X yerine 9600K tercih edilebilirdi oyunlarda her zaman 9600K daha iyi bir işlemci.
Bu arada 2700X de o kadar kötü bir işlemci değil. Nvidia denetim masasından çözünürlüğü 2K yaparsanız FPS biraz düşer ama daha stabil FPS alırsınız, drop vs olmaz.

@Alone_Man @dogant Bu söyledikleriniz Ryzen 3000 serisi için geçerli değil. 2000 serisi için tekli çekirdek performansı düşüktü. Benim de oyun için önermediğim bir seriydi. Daha önce hep Intel kullanmış biri olarak, şu an 1080p çözünürlükte 3700x kullanıyorum, yağ gibi akıyor. Ultra ayarlarda 100 FPS'ten aşağı aldığım oyun yok. AMD'ye ilk kez geçtim ve gayet memnunum. Muhteşem iş çıkarmışlar. Yani deneyip kullanmadan karalamak yanlış. Direkt 2000 serisini eleştirebilirsiniz fakat 3000 serisini göz ardı ederek ve geçmişten bugüne geldikleri noktayı takdir etmek yerine AMD'yi karalamanın hiçbir akla mantığa sığan yanı yok. Aradaki uçurum gibi fiyat farklarını vermek yerine adamlar bütçe dostu donanımlar yapıyor. Intel'den reklam amaçlı para alıyorsunuz desem öyle bir durumda yok. Bu tür yorumları anlamıyorum. Kabul etsenizde etmesenizde Ryzen 3000 serisi Intel ile eşit durumda, hatta birçok konuda geçti. Ekran kartları ise Nvidia'ya rakip olmaya başladı. Üstüne koya koya gelişmeye devam ediyorlar. Rekabet her zaman yarar sağlar. Objektif olarak değerlendirmek gerek.

@Alone_Man @dogant Bu söyledikleriniz Ryzen 3000 serisi için geçerli değil. 2000 serisi için tekli çekirdek performansı düşüktü. Benim de oyun için önermediğim bir seriydi. Daha önce hep Intel kullanmış biri olarak, şu an 1080p çözünürlükte 3700x kullanıyorum, yağ gibi akıyor. Ultra ayarlarda 100 FPS'ten aşağı aldığım oyun yok. AMD'ye ilk kez geçtim ve gayet memnunum. Muhteşem iş çıkarmışlar. Yani deneyip kullanmadan karalamak yanlış. Direkt 2000 serisini eleştirebilirsiniz fakat 3000 serisini göz ardı ederek ve geçmişten bugüne geldikleri noktayı takdir etmek yerine AMD'yi karalamanın hiçbir akla mantığa sığan yanı yok. Aradaki uçurum gibi fiyat farklarını vermek yerine adamlar bütçe dostu donanımlar yapıyor. Intel'den reklam amaçlı para alıyorsunuz desem öyle bir durumda yok. Bu tür yorumları anlamıyorum. Kabul etsenizde etmesenizde Ryzen 3000 serisi Intel ile eşit durumda, hatta birçok konuda geçti. Ekran kartları ise Nvidia'ya rakip olmaya başladı. Üstüne koya koya gelişmeye devam ediyorlar. Rekabet her zaman yarar sağlar. Objektif olarak değerlendirmek gerek.
Karalamak derken ben 3000 serisi hakkında herhnagi bir yorum yaptım mı?
Burada 2700X’den konuşuyoruz.
3600 ile mesela birçok insan ısı problemi yaşıyor. 3700X ona göre daha sorunsuz gördüğüm kadarıyla ama AMD’de işler her an değişebilir.
Bir güncelleme gelir her şey bozulur. Zamanında bu çok yaşandı.
Hayırlısı olsun.
Umarım olmaz böyle bir şey.
Bu arada 1080P de hala 9600K 5.0 GHZ’ın gerisinde 3700X.
Bu arada karalıyor dediğin diğer arkadaş ürünü kullanan birisi.
Siz kullanmadan yorum yapıyorsunuz.
Ama dediğim gibi 2700X’den konuşuyoruz.

Karalamak derken ben 3000 serisi hakkında herhnagi bir yorum yaptım mı?
Burada 2700X’den konuşuyoruz.
3600 ile mesela birçok insan ısı problemi yaşıyor. 3700X ona göre daha sorunsuz gördüğüm kadarıyla ama AMD’de işler her an değişebilir.
Bir güncelleme gelir her şey bozulur. Zamanında bu çok yaşandı.
Hayırlısı olsun.
Umarım olmaz böyle bir şey.
Bu arada 1080P de hala 9600K 5.0 GHZ’ın gerisinde 3700X.
Bu arada karalıyor dediğin diğer arkadaş ürünü kullanan birisi.
Siz kullanmadan yorum yapıyorsunuz.
Ama dediğim gibi 2700X’den konuşuyoruz.
Kelime oyunu yapmanıza gerek yok. Şu anda görüldüğü üzere 2700x hakkında konuştuğunuzu iddia ederken, konu 3000 serisine geldi bile. "3600 ısınıyor, 9600K 5 GHZ tokatlar, bir güncelleme ile her şey bozulur." Yani düşünce yapınız baştan belli. Intel fanı olduğunuz açıkça görülüyor ki, bu beni ilgilendirmez. 3600 kullananların çoğu soğutucuyu düzgün takamadığı için ısı problemi yaşıyor. Sadece konu başlığı okuyarak 3600 ısı problemi var diyemeyiz. Sonra o konuların içinde problemlerin çözüldüğüne şahit oluyoruz. Diğer belirttiğiniz arkadaş ise sadece AMD'ye saydırmak için foruma giriş yapıyor. Düzgün yorumuna denk gelmedim. Sonuç olarak ben AMD avukatı değilim. Çıkarlarım doğrultusunda işime hangi ürün gelirse onu alırım. Her ürüne objektif bakarım. Sizin de öyle yapmanız gerek. İçinizde kendi kendine oluşmuş AMD'ye karşı bir antipatiniz var. Gerek yok buna :) Tabii sonuç olarak sizin bileceğiniz iş. İyi forumlar.

AMD kullananların %80 ay başında bu elektrik faturası neden kabarık diye ağıt yakıyor.
Kaç lira fazla geliyormuş?

Daha önce açtığın konun birisine drop sorununu çözmek için bir şeyler yazmışız tenezzül edip geri dönüş bile yapmamışsın. Sorun yaşdağın oyunlarda DX12 modunda sorun yaşıyormuşsun. Sadece Ryzen'da mı var zannediyorsun DX12'deki droplar? Kaldı ki DX11'e alınca düzeldi demişsin. İntel-NVIDIA tabanlı sistemlerde sorun yaşıyor.

Önünüze gelene AMD fanı demeyi bırakın.

Kelime oyunu yapmanıza gerek yok. Şu anda görüldüğü üzere 2700x hakkında konuştuğunuzu iddia ederken, konu 3000 serisine geldi bile. "3600 ısınıyor, 9600K 5 GHZ tokatlar, bir güncelleme ile her şey bozulur." Yani düşünce yapınız baştan belli. Intel fanı olduğunuz açıkça görülüyor ki, bu beni ilgilendirmez. 3600 kullananların çoğu soğutucuyu düzgün takamadığı için ısı problemi yaşıyor. Sadece konu başlığı okuyarak 3600 ısı problemi var diyemeyiz. Sonra o konuların içinde problemlerin çözüldüğüne şahit oluyoruz. Diğer belirttiğiniz arkadaş ise sadece AMD'ye saydırmak için foruma giriş yapıyor. Düzgün yorumuna denk gelmedim. Sonuç olarak ben AMD avukatı değilim. Çıkarlarım doğrultusunda işime hangi ürün gelirse onu alırım. Her ürüne objektif bakarım. Sizin de öyle yapmanız gerek. İçinizde kendi kendine oluşmuş AMD'ye karşı bir antipatiniz var. Gerek yok buna :) Tabii sonuç olarak sizin bileceğiniz iş. İyi forumlar.
Düşünce yapım değil olan şeyler.

96000K 5.0 GHZ'da 3700X'i baya geçiyor.

1566317546387.png

Bunları ben kafadan uydurmuyorum.
Duymak istediklerinizi söyleyince mi düzgün yorum yapıyor olacağım. Ben tarafsız bakıyorum olaya ama taraflı bakan sizsiniz. AMD'ye karşı bir eleştiri geldiğinde hemen savunma moduna geçiyorsunuz.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Düşünce yapım değil olan şeyler.

96000K 5.0 GHZ'da 3700X'i baya geçiyor.

Eki Görüntüle 429553
Bunları ben kafadan uydurmuyorum.
Duymak istediklerinizi söyleyince mi düzgün yorum yapıyor olacağım. Ben tarafsız bakıyorum olaya ama taraflı bakan sizsiniz. AMD'ye karşı bir eleştiri geldiğinde hemen savunma moduna geçiyorsunuz.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Resim hiç net olmadığı için birşey anlayamadım ama önemli değil. Ben daha hayatımda ilk kez AMD kullanıyorum. 2-3 hafta önce aldım sistemi. O yüzden savunma moduna geçecek bir durumum yok. Sadece bildiğim gibi değilmiş, onu öğremiş oldum. Korkarak almıştım. Bu yüzden sizin de kullanarak nasıl olduğunu görmeniz belki fikrinizi değiştirebilir. Zaten düşüncelerinize saygı duymak zorundayız. Ben sadece AMD'nin geçmişten bugüne geldiği noktanın takdir görmesi taraftarıyım. Belki onlar sayesinde Intel daha güçlü ve daha ucuz işlemciler satmaya başlayacak, kim bilir? Umarım kendimi anlatabilmişimdir. İyi forumlar.

Resim hiç net olmadığı için birşey anlayamadım ama önemli değil. Ben daha hayatımda ilk kez AMD kullanıyorum. 2-3 hafta önce aldım sistemi. O yüzden savunma moduna geçecek bir durumum yok. Sadece bildiğim gibi değilmiş, onu öğremiş oldum. Korkarak almıştım. Bu yüzden sizin de kullanarak nasıl olduğunu görmeniz belki fikrinizi değiştirebilir. Zaten düşüncelerinize saygı duymak zorundayız. Ben sadece AMD'nin geçmişten bugüne geldiği noktanın takdir görmesi taraftarıyım. Belki onlar sayesinde Intel daha güçlü ve daha ucuz işlemciler satmaya başlayacak, kim bilir? Umarım kendimi anlatabilmişimdir. İyi forumlar.
Video'ya bakabilirsin oradan aldım görüntüyü. Net çıkmamış. Ben 3000 serisi için kötü demiyorum ki zaten, benim eleştirilerim 2000 serisi için.
3700X sorunsuz görünüyor, ben de almayı düşünmüştüm ama sonra fikir değiştirerek 10. nesili beklemeye karar verdim.
3600 için aynı şeyi söyleyemeyeceğim ama onunla ilgili ısınma problemi yaşayan bir kitle var.

Intel alacak insanın OC yapması lazım, OC yapmayacak insanlar AMD'ye yönelebilir bunu hep söylüyorum zaten.

Hayırlı olsun bu arada.

Video'ya bakabilirsin oradan aldım görüntüyü. Net çıkmamış. Ben 3000 serisi için kötü demiyorum ki zaten, benim eleştirilerim 2000 serisi için.
3700X sorunsuz görünüyor, ben de almayı düşünmüştüm ama sonra fikir değiştirerek 10. nesili beklemeye karar verdim.
3600 için aynı şeyi söyleyemeyeceğim ama onunla ilgili ısınma problemi yaşayan bir kitle var.

Intel alacak insanın OC yapması lazım, OC yapmayacak insanlar AMD'ye yönelebilir bunu hep söylüyorum zaten.

Hayırlı olsun bu arada.
Teşekkürler. İşlemciniz idare ediyorsa, tabii ki beklemek daha mantıklı 10. nesil Intel'i. Şu an ihtiyacınız varsa, 3700x bence AMD'nin en iyi fiyat performans işlemcisi. 2000 serisini ben de hiç tavsiye etmedim ve hoş bakamadım. Tekli çekirdek performansında çok geride kalıyorlardı. 3000 serisi ile bunun da önüne geçebildikleri için 3700x'e şans verdim. Korktuğum başıma gelmedi ve pişman etmedi. Bu yönden memnun kaldım. 1080p çözünürlükte, 1080Ti kullanmama rağmen performansı çok iyi. Daha önce söylediğim gibi ultra ayarlarda 100 FPS altını görmüyorum oyunlarda. Almayı düşünürseniz tavsiye ederim. 3800x'i kesinlikle tavsiye etmiyorum çünkü video'da gösterildiği gibi hiçbir farkı yok 3700x ile. Boşa çıkarılan ara bir işlemci olmuş. Intel umarım akıllı işler yapmaya başlar yeni nesili ile. Rekabet işimize geliyor.

Teşekkürler. İşlemciniz idare ediyorsa, tabii ki beklemek daha mantıklı 10. nesil Intel'i. Şu an ihtiyacınız varsa, 3700x bence AMD'nin en iyi fiyat performans işlemcisi. 2000 serisini ben de hiç tavsiye etmedim ve hoş bakamadım. Tekli çekirdek performansında çok geride kalıyorlardı. 3000 serisi ile bunun da önüne geçebildikleri için 3700x'e şans verdim. Korktuğum başıma gelmedi ve pişman etmedi. Bu yönden memnun kaldım. 1080p çözünürlükte, 1080Ti kullanmama rağmen performansı çok iyi. Daha önce söylediğim gibi ultra ayarlarda 100 FPS altını görmüyorum oyunlarda. Almayı düşünürseniz tavsiye ederim. 3800x'i kesinlikle tavsiye etmiyorum çünkü video'da gösterildiği gibi hiçbir farkı yok 3700x ile. Boşa çıkarılan ara bir işlemci olmuş. Intel umarım akıllı işler yapmaya başlar yeni nesili ile. Rekabet işimize geliyor.
3700X ile hangi anakart kullanıyorsun?

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı