Ryzen 7 5800X Yüksek sıcaklıklarda çalışıyor

Hayır benimki 1.20V 4850MHz'de çalışıyor. PBO'yu açman lazım. Ben hem oto hem sabit voltajda denedim tek fark benchmark yapınca oluyor. Onun dışında oyunlarda aynı FPS renderda aynı performans. Kasamız farklı ama sabit voltaja geçince bende 20 derece fark etti. 70 derecelere çıkarken artık 50 civarı oynuyorum.
Söylediğin tüm işlemciler için geçerli değil. Her işlemci silikonu aynı değil, arkadaşın silikonu iyi değilse o voltajda o hızlara çıkamaz. Önerim Curve Optimizer'dan deneyerek kendine göre ayar bulması.

Söylediğin tüm işlemciler için geçerli değil. Her işlemci silikonu aynı değil, arkadaşın silikonu iyi değilse o voltajda o hızlara çıkamaz. Önerim Curve Optimizer'dan deneyerek kendine göre ayar bulması.
Bir sorun çıkarsa işlemcinin patlayacak hali yok ya. Uygun şartlarda çalışana kadar yardım ederim.

curve optimizer ve pbo yu da daha önce yapmadım, açıkçası bilgisayara zarar veririm diye hiç overclok işlerine girmedim amacım düşük sıcaklıkta alabileceğim en iyi performansı almak illa 4.8 lere çıkmama gerek yok
Bir sorun çıkarsa işlemcinin patlayacak hali yok ya. Uygun şartlarda çalışana kadar yardım ederim.
işlemci zarar görmeyeceği şekilde ne yapmak lazım anlatabilir misin ?

curve optimizer ve pbo yu da daha önce yapmadım, açıkçası bilgisayara zarar veririm diye hiç overclok işlerine girmedim amacım düşük sıcaklıkta alabileceğim en iyi performansı almak illa 4.8 lere çıkmama gerek yok

işlemci zarar görmeyeceği şekilde ne yapmak lazım anlatabilir misin ?
Anakartının model ve markası nedir?

asus rog strix b550 gaming wifi
İlk olarak pcyi yeniden başlat sonra önüne bios ekranı gelene kadar F2 veya del tuşuna sürekli bas.
Girdikten sonra F7 tuşuna bas advenced moda geçmiş olacaksın.
Yukarıda bir sürü yazı olacak oradan AI Tweaker'a gir.
Aşağıya yavaşça gel VDDCR CPU Voltage olacak ona basıp manueli seç.
Aşağıda açılan kutucağa basıp 1.25 değerini gir. (Eğer bilgisayar 3-4 kez yeniden başlarsa veya windows ekranı gelmezse kapanıp açıldıktan sonra 1.30 dene.)
Değeri girdikten sonra sırasıyla F7 F10 tuşlarına bas ve kaydedip çık.
Son olarak Core temp veya AIDA64 ile işlemci sıcaklığını kontrol ederken yine AIDA64 üzerinden araçlar kısmına gelip sistem kararlılık testi diyin. Oradan sadece Stress FPU tikini açıp starta bas ve 1 dakika civarı bekle. Eğer sistemde bir kapanma olmazsa sistemin stabil çalışıyor istediğin gibi kullanabilirsin demek oluyor bu.

İlk olarak pcyi yeniden başlat sonra önüne bios ekranı gelene kadar F2 veya del tuşuna sürekli bas.
Girdikten sonra F7 tuşuna bas advenced moda geçmiş olacaksın.
Yukarıda bir sürü yazı olacak oradan AI Tweaker'a gir.
Aşağıya yavaşça gel VDDCR CPU Voltage olacak ona basıp manueli seç.
Aşağıda açılan kutucağa basıp 1.25 değerini gir. (Eğer bilgisayar 3-4 kez yeniden başlarsa veya windows ekranı gelmezse kapanıp açıldıktan sonra 1.30 dene.)
Değeri girdikten sonra sırasıyla F7 F10 tuşlarına bas ve kaydedip çık.
Son olarak Core temp veya AIDA64 ile işlemci sıcaklığını kontrol ederken yine AIDA64 üzerinden araçlar kısmına gelip sistem kararlılık testi diyin. Oradan sadece Stress FPU tikini açıp starta bas ve 1 dakika civarı bekle. Eğer sistemde bir kapanma olmazsa sistemin stabil çalışıyor istediğin gibi kullanabilirsin demek oluyor bu.
pbo açma ya da kapama işlemi yapma yok ama burada daha önce pbo yu açacaksın demiştin de o sebeple soruyorum birde aida64 te sistem stabil çalışmazsa ne gibi bir durum olabilir, o testi normalde yaptım ama ayarlarla oynayıp hiç yapmamıştım

İşlemcin serin çalışıyor zira AMD mimari gereği 5000 serisi işlemcilerin tam yükte 90 dereceye kadar çıkabildiğini açıkladı.

Geri
Yukarı