Ryzen 9 3900X için RAM önerisi

Minsnicterb

Kilopat
Ryzen 3900X alacağım. Haliyle RAM seçeceğim. Net bilmediğim bir konu var.
Anakart, RAM ve işlemci kaldı.

RAM seçimin MHz ve CL değerleri önemli. CL ne kadar düşükse ve MHz ne kadar yüksekse iyi.
X570 Yonga setlerinde 4400 MHz destekler var. İyi bir Anakart alacağım.

Ryzen taban olarak 3200 sunmakta ve AMD 3733 MHz önermekte.

4400 destekli anakarta, 4400 destekli bir RAM kullansam sistemde performans dışında ne fark eder?
Mesela işlemci daha çok ısınır mı? Veya işlemci fazla yüke girip mavi ekran gibi hatalar verir mi? Sıradan O.C. Hataları alma şansı var mı? Veya bilmediğim farklı bir sorun olabilir mi? Destek varken en iyisini takmak istiyorum.

Sistem şu şekilde:

• Ekran kartım: MSI GeForce RTX 2080 Sea Hawk X 8 GB 256Bit GDDR6 Ekran Kartı
  • M. 2 SSD: Samsung 970 Evo Plus NVMe 500GB 3500MB/s-3300MB/s M.2 SSD (MZ-V7S500BW)
  • Kasa: Corsair 500D
  • Ekran: Hesaplarıma göre bütçem yetmeyecek Ekran en son alacağım.
  • HDD: Bir TB 7200 RPM var.
  • Power Supply: Corsair RM1000i

AMD 3733 MHz önermekte.
3200MHz CL14, 3600MHz CL16 ve 3733MHz CL17 önermekte. 3800MHz belleği 3733MHz olarak çalıştırmak kolay ama CL değerleri genelde CL18-19 falan oluyor. Biraz O.C ile CL17'ye çekmek gerekir.

Yakın zamanda özelleştirilmiş bellekler piyasaya çıkabilir.
4400 destekli anakarta, 4400 destekli bir RAM kullansam sistemde performans dışında ne fark eder?
Mesela işlemci daha çok ısınır mı? Veya işlemci fazla yüke girip mavi ekran gibi hatalar verir mi? Sıradan O.C. Hataları alma şansı var mı? Veya bilmediğim farklı bir sorun olabilir mi?
Hepsine hayır.

Son düzenleme:
RAM konusunda DDR4 3600MHz CL16 yeni Ryzen işlemciler için en iyi seçim genel kullanım amaçlı (Yabancı kaynaklarda yapılan incelemelere göre). Fiyat konusunda avantajlı gelirse DDR4 3733MHz CL17 RAM tercih edebilrsiniz hemen hemen aynı performans veriyor.

Genel olarak yüksek frekans değerlerini Corsair ve TridentZ karşılıyor. Bu aşamada benim şiddetle tavsiyem Gskill TridentZ olacaktır.

Geri kalan endişeleriniz için genel cevap hayır şeklinde olacaktır.

Out of Stock durumunda ama model olarak bu tarz bir şey bakabilirsiniz.

GSkill TridentZ 3600MHz CL16

Son düzenleme:
Teşekkürler; Anladığım kadarı ile Anakart'ın desteklediği en yüksek MHZ belleği kullanabilirim. Ve hiç bir sorun olmayacaktır. Sadece gecikme çok olmaması için düşük CL bir RAM bellek seçmeliyim.

Bir sorum daha olacak. Mesela 4400 MHZ RAM bellek alsam ve bu RAM belleği daha düşük kullanmak istersem, RAM belleğin kendi profillerine göre mi; yoksa Anakart'ın seçeneklerine göre mi düzenleyebiliyorum?

Teşekkürler; Anladığım kadarı ile Anakart'ın desteklediği en yüksek MHZ belleği kullanabilirim. Ve hiç bir sorun olmayacaktır. Sadece gecikme çok olmaması için düşük CL bir RAM bellek seçmeliyim.

Bir sorum daha olacak. Mesela 4400 MHZ RAM bellek alsam ve bu RAM belleği daha düşük kullanmak istersem, RAM belleğin kendi profillerine göre mi; yoksa Anakart'ın seçeneklerine göre mi düzenleyebiliyorum?
3600MHz üzeri biraz riskli stabil çalışmayabiliyor şu an fakat bir iki bios güncellemesi sonrası değişebilir. Ryzen 3000 serisinde 3600MHz üzeri pek bir performans artışı sağlamıyor. Aynı durum ryzen 2000 serisinde 3200MHz üzeri için geçerli. MHz değeri yüksek olan yerine CL değeri düşük tercih etmek daha mantıklı.

Mesela 4400 MHZ RAM bellek alsam ve bu RAM belleği daha düşük kullanmak istersem, RAM belleğin kendi profillerine göre mi; yoksa Anakart'ın seçeneklerine göre mi düzenleyebiliyorum?
Birden fazla XMP profili var. Dilediğini seçer veya anakartın içinde de hazır profillerden seçersin. En iyisi elle manuel ayarlamak.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı