Ryzen 9 7900 yükte 83 dereceye çıkıyor

@emre0632 @deadfellow bu konudaki görüşünüz nedir? (Ayrıca görseldeki gibi manuel ayar yapmaya gerek var mı ( 5600 65 W işlemciyi 20 derece düşürüyor))

O kadar pahalı işlemciye stok soğutucu mu kullanıyorsunuz? Ayar yapmadan önce bence güzel bir soğutucu alıp test etseniz daha mantıklı olurdu. Çünkü stok soğutucuda yük altında 83 derece bana kötü gelmedi. Ondan sonra ufak ayarlarla fazla performans kaybı olmadan sıcaklık ayarlanabilir. Ben de benzer bir konu açtım. Core boost ve pbo ayarları yaptım şuan 60 dereceyi geçmiyor 7600 işlemcim.

Son düzenleme:
7700 alacaktım ancak 2 bin tl zamlandı buda yaklaşık 900 tl artı. İnternetten bakmış olduğum değerlede kullananlar stok fanla güzel değerler aldığını görünce sıvı soğutma maliyeti olmayacağını düşünerek bu ürünü seçtim. Anlamadığım nokta insanlar stok fanla 60 civarı dolaşırken benim yaklaşık 85 dereceyi görmem

Stok fan vs 360 sıvı soğutma incelemesi 7950x için değerlendirme yapılmış sıcaklık değerlerinde aman aman fark yok ?
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Curve optimizer yapmalısın.

BIOS'tan Precision boost sekmesl altında Curve optimizer seçeneğini göreceksin.

All cores seçip negative seçtikten sonra değere -20 ver. Sıcaklıkların büyük ölçüde düşecektir.
Yaptım ama 1-2 derece farketti sadece anlamadım ama tekrar yer yer 83-84 oldu ?

Son düzenleme:
7700 alacaktım ancak 2 bin tl zamlandı buda yaklaşık 900 tl artı. İnternetten bakmış olduğum değerlede kullananlar stok fanla güzel değerler aldığını görünce sıvı soğutma maliyeti olmayacağını düşünerek bu ürünü seçtim. Anlamadığım nokta insanlar stok fanla 60 civarı dolaşırken benim yaklaşık 85 dereceyi görmem

Stok fan vs 360 sıvı soğutma incelemesi 7950x için değerlendirme yapılmış sıcaklık değerlerinde aman aman fark yok ?
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Yaptım ama 1-2 derece farketti sadece anlamadım ama tekrar yer yer 83-84 oldu ?
Mesela ben 7600 aldım içinde çıkan stok soğutucuyla youtube da yapılan testlerde 95 derece oluyor. Sıvı soğutma pahalı geliyorsa en azından 300-400 lük bir kule soğutucu ile o stok soğutucuyu kıyaslamanı öneririm. Sonra curve optimizerden negative değer vererek ve işlemcinin gücünü azaltarak ısınmasını engellemeye çalışıyorlar. Benim açtığım konuda video atan arkadaşlar vardı bir konuma bakmanı öneririm.

Mesela ben 7600 aldım içinde çıkan stok soğutucuyla youtube da yapılan testlerde 95 derece oluyor. Sıvı soğutma pahalı geliyorsa en azından 300-400 lük bir kule soğutucu ile o stok soğutucuyu kıyaslamanı öneririm. Sonra curve optimizerden negative değer vererek ve işlemcinin gücünü azaltarak ısınmasını engellemeye çalışıyorlar. Benim açtığım konuda video atan arkadaşlar vardı bir konuma bakmanı öneririm.
Teşekkür ederim. Aslında inceledim konuyu ancak bu konuşardan çok anlamadığım için yanlış bir şey yapmak istemedim. Sizde bir kaç ayar konusunda çekimser yorum yapmışsınız (volt değeri ile ilgili). Siz videoda yer alan bütün ayarları birebir mi uyguladınız?
Fan konusunda attığım videoda kullandığım stok fan ve 360’lık sıvı soğutucu ile farkı 8 derece sadece kafamı karıştıran o oldu 😬

Teşekkür ederim. Aslında inceledim konuyu ancak bu konuşardan çok anlamadığım için yanlış bir şey yapmak istemedim. Sizde bir kaç ayar konusunda çekimser yorum yapmışsınız (volt değeri ile ilgili). Siz videoda yer alan bütün ayarları birebir mi uyguladınız?
Fan konusunda attığım videoda kullandığım stok fan ve 360’lık sıvı soğutucu ile farkı 8 derece sadece kafamı karıştıran o oldu 😬
Ben de başta anlamadım o videoyu 2-3 kez izledim. Başka videolar araştırdım öyle kavrayabildim. Ppt diye bir ayarla işlemci gücünü sınırlıyordu galiba. Ben hepsini yaptım 65 dereceyi geçmiyor artık ama iyi mi kötü mü yaptık bilemiyorum. Çünkü işlemciyi her ayardan sonra programlarla test etmek lazım. Ben daha çok oyun ve sıcaklık farklarına bakmaya çalıştım ciddi fark hissetmedim. Bence sen stok soğutucun iyi soğutmuyorsa kuleli ucuz bir soğutucu al güzelce macun sür tak dene. Sıcaklıklar yine yüksek ise o curve optimizerden negative değer ver mesela. O ppt ayarını videodaki gibi yaptım benim işlemcin farklı olmasına rağmen. Ama bu doğru olmayabilir. Çünkü 7600x işlemci 105 w iken 7600 65w diyor. Bu ayarı yapmadanda test etmeyi deneyebilirsin.

Sorunu çözdüm BIOS'tan. Şu anda 60 derecenin altında kullanıyorum. İlgilenen ardaşlara teşekkür ederim. Ayar öncesi ve sonrasını yüklüyorum

Dosya Ekleri

• IMG_4674.jpeg
    IMG_4674.jpeg
    131,5 KB · Görüntüleme: 77
  • 6F01DC34-6941-4F23-8F9A-CEDA942D0A2E.jpeg
    6F01DC34-6941-4F23-8F9A-CEDA942D0A2E.jpeg
    104,4 KB · Görüntüleme: 79
  • IMG_4713.jpeg
    IMG_4713.jpeg
    124,3 KB · Görüntüleme: 75
Çok fazla bir fark yok gibi. İstersen ayaraları değiştirmeden ekran görüntüsü al dene olmadı eskine dönersin

Yeni konular

Geri
Yukarı