Çözüldü Ryzen işlemci sıcaklık dalgalanmaları

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Forumlar insanların bilmediği konularda konuşması için var. Burası karar verme merkezi değil. Ayrıca arkadaşın konusu farklı CPB dalgalanmaları diye konu açmış. Sen kalkmış bilmediğin konuda konuşmayacaksın diye cümleye girip ahkam kesiyorsun. Burası paylaşım merkezi üslupla başkasına ayar verme merkezi değil.

Kullandığınız soğutucu nedir?
@temmuzz İnsanların bilmediği konular için başlık açması daha mantıklı değil mi? Yoksa konuya AMD ısınıyor diye girmesi mi?
BırakIn da ona moderatörler karar versin. Kimsenin kendini ayar verici bir üsluba konumlandırmaya hakkı yok.

Saygılıyım zaten, 1.3V ile 3.6GHz OC yapan ki OC bile değil, base hızı bu, işi bilmiyordur. Hele de ondan sonra gelip AMD ısınıyor diyorsa.
Tavsiyem CMOS resetle ve BIOS'A girip CPB kapat, o zaman optimize ayarlarda çalışır. Bunun yanında çipset güncelle ve Ryzen Balanced kullan.
Hayır saygısızsın. Daha önceki yorumunda arkadaşa CPB yi kapat düzelir diyorsun şimdi de bu yorumu yapıyorsun. Ordinaryüs bilgisayar profesörüsün galiba konuyu çirkinleştirme lütfen.

Hayır kule tipi soğutucu ile yaptım.
Garip, 1.4V ve 4.2 GHz kullanıyorum ve oyunlarda 62 derece, soğutucu neydi? Kullandiginiz anakart neydi MSI ise; Overclocking bölümüne gel ve oradan expert modunu sec. CPU Ratio bölümünden vermek istediğin GHz gir. Ornek; 4.1 GHz için 41 yaz. Advanced CPU Configuration yazan yere tıkla, Precision Boost Overdrive'i disabled yap. CPU core voltageyi autodan override voltage yap. Altta çıkan auto yazan yere tıkla ve mesela 1.300V yaz. Sonra CPU featurese tıkla, AMD Cool'n'Quiet yazan yeri disabled yap. F10 de kayıt et. Ayriyeten overclock yapılmış işlemcide sıçramalar normal, bu AMD'ye özgü değil.

Kullandığınız soğutucu nedir?
@temmuzz İnsanların bilmediği konular için başlık açması daha mantıklı değil mi? Yoksa konuya AMD ısınıyor diye girmesi mi? Konunun farklı olduğunun farkındayım, arkadaş buraya çekti AMD ısınıyor diyerekten.
Evet AMD ısınıyor nette tonla konu var. Ve ben de çaresini bulamadım.

Garip, 1.4V ve 4.2 GHz kullanıyorum ve oyunlarda 62 derece, soğutucu neydi? Kullandiginiz anakart neydi MSI ise; Overclocking bölümüne gel ve oradan expert modunu sec. CPU Ratio bölümünden vermek istediğin GHz gir. Ornek; 4.1 GHz için 41 yaz. Advanced CPU Configuration yazan yere tıkla, Precision Boost Overdrive'i disabled yap. CPU core voltageyi autodan override voltage yap. Altta çıkan auto yazan yere tıkla ve mesela 1.300V yaz. Sonra CPU featurese tıkla, AMD Cool'n'Quiet yazan yeri disabled yap. F10 de kayıt et. Ayriyeten overclock yapılmış işlemcide sıçramalar normal, bu AMD'ye özgü değil.
Abim sistemi şubat ayında topladım gene aynıydı bahsettiğim şeyleri bu durumu düzeltmek adına yaptım.
Çaresini söylüyoruz @Lemi Galip ve ben ama dinlemiyorsunuz.
Nasıl dinlemem gayet iyi takip ediyor ve not alıyorum hepsini uygulayacağım.
Konuşma tarzınız yanlış insanlara yukardan bakarak hitap etme şeklini lütfen düzelt. Yaşını sorsam belki de yeğenim yaşındasındır.

Evet AMD ısınıyor nette tonla konu var. Ve ben de çaresini bulamadım.

Isınmıyor güzel kardeşim. Kötü bir soğutucu takıp ondan sonra ısınıyor dersen senin hatan. Ben işlemcimi 4.15GHz'da 1.4125V kullanıyorum. Sıvı soğutma ile 39 derece üstünü görmedim. Stok fan da taktım. O da 52 derece üstünü görmedim.

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı