Çözüldü Ryzen R5 2600 Sıcaklık Değerleri

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Tavsiyem kafanıza takmayın. Son Windows güncellemesi sonrası Ryzen Master benim R5 1600'ü boşta 110 derece olarak göstermeye başladı, ki bendeki fan bir de Wraith Spire, Stealth da değil. Yani o sıcaklık için voltajı şöyle 3.5V falan yapıp işlemciyi 6 GHZ'e takıp yüke sokmam falan gerekir herhalde. Ryzen Master 110 derece derken elliyorum fan elimden daha soğuk :).

Tavsiyem kafanıza takmayın. Son Windows güncellemesi sonrası Ryzen Master benim R5 1600'ü boşta 110 derece olarak göstermeye başladı, ki bendeki fan bir de Wraith Spire, Stealth da değil.
Şu anlık dediğiniz gibi takmamaya çalışacağız ama bir sorun varsa onu da bilmek lazım ki önlemini alalım. Eğer gerçekten 95 lere vuruyorsa ona göre hareket edelim benim sıkıntım bu yönde. Mesela oyunlarda 75 dereceyi geçmiyor Msi Afterburner ile anlık kontrol ediyorum fakat inanılmaz dalgalanmalar oluyor. 50 derecelerde gezerken bir anda 65 oluyor bu sefer fanlar deliriyor ondan 1 saniye sonra 45 lere düşüyor fanlar susuyor falan böyle saçma sapan şeyler.

Valla 90 larda bile soğutucu bloğa elimi temas ettiriyorum. Hafif bir sıcaklığı var ancak el yakan cinsten değil. Bu konuya kesin bir netlik getirmek amacıyla yöneticilere baş vurmak lazım. Benim gibi bir çok kişi bu duruma maruz şu anda. Hayır ne yaptığımızı bilmiyoruz ki işlemci yükteyken aida64 te 60 derece gözüküyor, ryzen master da 90 derece. Hangisi doğru şimdi onu anlasak ona göre önlem alacağız. Soğutucu, kasa fanı vs.
Eğer eliniz değiyorsa AIDA'nın gösterdiği sıcaklık doğrudur bence. Kısa bir süre içerisinde programlar yeni versiyonu çıkınca olay netleşir.

Benimde dün 1200 işlemcim 80 derecede çalışıyodu boşta. Soğutucuyu çıkarıp tekrar takayım derken işlemcinin soğutucuya yapıştığını fark ettim..

Eğer eliniz değiyorsa AIDA'nın gösterdiği sıcaklık doğrudur bence. Kısa bir süre içerisinde programlar yeni versiyonu çıkınca olay netleşir.
Anladım bekleyeceğiz artık şu anlık yapacak bir şey yok. Teşekkürler yardımlarınız için.

Hayır yok işlemci sağlam ama Windows yanlış gösteriyor BIOS'ta normal o yüzden uğraşacağımı düşünmüyorum.

Hayır yok işlemci sağlam ama Windows yanlış gösteriyor BIOS'ta normal o yüzden uğraşacağımı düşünmüyorum.
Ben az önce kendi uğraşlarımla bir şeyler buldum windows ile de alakalı değil. Şimdi 2600X in base hızı 3.6 ya az önce 3.6 ya çekip 1.18 volt verdim inanılmaz fark etti ısı değerleri. Yarım saat prime95 testine soktum 72 yi geçmedi. Otomatikte ise 3-5 dakikada 90 lara çıkıyordu. Sizinde denemenizi öneririm.

Gerçek sıcaklık soldaki ise sıkıntı yok ama Core Temp 97 derece gösteriyor sağdakiler gibi.
cpu.PNG

Gerçek sıcaklık soldaki ise sıkıntı yok ama Core Temp 97 derece gösteriyor sağdakiler gibi.
Eki Görüntüle 297407

Evet büyük ihtimal o doğru. Bende aşağıdaki gibi sonuçlar var, biri çok yüksek, biri çok düşük, ama hem elle test ettiğimde hem anakart proğramı(Ai Suit) ile kontrol ettiğimde hem de Aida ile karşılaştırdıpımda Temp 1 olan CPU, Temp 2 olan anakart çipi sıcaklığı olduğunu anladım.

Nedendir bilmem AMD'de çok değişik algılıyor proğramlar.
1526061747245.png

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı