Ryzen sıcaklık dalgalanma

BIOS ayarlarında CPU CORE BOOST özelliğini kapatın.

Maalesef dediğiniz ayarı bulamadım acaba hangisi aşağıya resim koydum. Teşekkürler
Kasayı fanla donatmak çözüm değil kasa marka modeliniz nedir 71 de yüksek OC yapılmamış bir işlemci için.Fanın iyi oturduğuna eminsiniz değil mi? Sıcaklık dalgalanmaları mutlaka olacak.

Kasam Aerocool Cylon, eşinize dostunuza sakın aldırmayın. Fanlarla donattım dedim ama kötü yani. Ben dalgalanmaya takmıştım yani 70'den 85'e çıkması sorun değil diyorsanız içim rahatlıyor az. Peki 0.8 voltajdan 1.4 voltaja anlık çıkması da dursun mu? Hiç bir şey ellemeyeyim yani Ryzen Master'da. Bu arada teşekkür ederim cevaplıyorsunuz hep

Dosya Ekleri

• jkghkjhgjkgh.jpg
    jkghkjhgjkgh.jpg
    394,2 KB · Görüntüleme: 53
Maalesef dediğiniz ayarı bulamadım acaba hangisi aşağıya resim koydum. Teşekkürler

Kasam Aerocool Cylon, eşinize dostunuza sakın aldırmayın. Fanlarla donattım dedim ama kötü yani. Ben dalgalanmaya takmıştım yani 70'den 85'e çıkması sorun değil diyorsanız içim rahatlıyor az. Peki 0.8 voltajdan 1.4 voltaja anlık çıkması da dursun mu? Hiç bir şey ellemeyeyim yani Ryzen Master'da. Bu arada teşekkür ederim cevaplıyorsunuz hep

BIOS'a girdikten sonra F7 ile gelişmiş menüye gelin.
Orada Advanced > AMD CBS > Core Performance Boost özelliğini devre dışı bırakın. Dalgalanmalar bitecek.

@alperb Dostum işlemciniz XFR özellikli olduğu için dalgalı güç çekiyor muhtemelen. Kritik bir duruma gelmesine izin vermez. Eskilerdeki gibi durum alev alev yanmaya da gitmez o yönden kafanız rahat olsun sıkıntı çıkmayacaktır. Bu dalgalanmalar PC'nin aşırı ısı nedeni ile kapanmasına gidiyorsa o zaman sıkıntı var demektir.

@alperb Dostum işlemciniz XFR özellikli olduğu için dalgalı güç çekiyor muhtemelen. Kritik bir duruma gelmesine izin vermez. Eskilerdeki gibi durum alev alev yanmaya da gitmez o yönden kafanız rahat olsun sıkıntı çıkmayacaktır. Bu dalgalanmalar PC'nin aşırı ısı nedeni ile kapanmasına gidiyorsa o zaman sıkıntı var demektir.
Sıkıntı işlemci değil zaten. Sıkıntı ASUS'un bu duruma uygun BIOS yazmamış olması. Bende de işlemci 1.12'den 1.49V değerine zıplıyordu. 95 derecelere ulaşıp kapanmalar da yaşadım. Servise de gönderdim. Olay tamamen bu saçma durumdan ibaret.

@Dr. Bıyık! Dediğiniz gibi Core Performance Boost özelliğini kapatınca dalgalanmalar düzeliyor. Yalnız işlemci temel hızında çalışıyor. Acaba voltajı ve işlemci hızını sabitlese daha iyi olmaz mı? Tabi Core Performance Boost özelliğini kapattıktan sonra.

BIOS'a girdikten sonra F7 ile gelişmiş menüye gelin.
Orada Advanced > AMD CBS > Core Performance Boost özelliğini devre dışı bırakın. Dalgalanmalar bitecek.

Size ne kadar teşekkür etsem az benim gibi sıcaklık takıntılı insana oh dedirttiniz :D Sanırım bilgisayarım gücü düştü ama BF5 veya yüksek bir oyun alacak olursam sıvı soğutma takar dediğiniz özelliği tekrar açarım. Çok teşekkür ederim

Kapanma yok ama dalgalanması beni korkutuyordu.

@Dr. Bıyık! Dediğiniz gibi Core Performance Boost özelliğini kapatınca dalgalanmalar düzeliyor. Yalnız işlemci temel hızında çalışıyor. Acaba voltajı ve işlemci hızını sabitlese daha iyi olmaz mı? Tabi Core Performance Boost özelliğini kapattıktan sonra.
Aslında voltajı sabitlediğinizde de kapanmalar yaşayabiliyorsunuz. Kendi işlemcim için değer örneği vereceğim.
2400G kullanıyorum ve 3600 MHz, turbosuz üst sınırı. O özelliği kapattım. İşlemci ihtiyaç anında tüm çekirdeklerinde 3600 değerine ulaşıyor. Hiçbir performans problemi yaşanmıyor.

Evet gücü düştü PC'nin belli etti ama sıvı soğutma alabilene kadar en iyisi bu çok güzel oldu 0 dalgalanma var.

Size ne kadar teşekkür etsem az benim gibi sıcaklık takıntılı insana oh dedirttiniz :D Sanırım bilgisayarım gücü düştü ama BF5 veya yüksek bir oyun alacak olursam sıvı soğutma takar dediğiniz özelliği tekrar açarım. Çok teşekkür ederim
Gücü düşmedi içiniz ferah olsun :) Yine turbosuz hızınızda kullanmaya devam edeceksiniz :)
İşlemciniz benim işlemcimden çok daha güçlü. Bende BF5 1080p son derece akıcı.

Evet gücü düştü PC'nin belli etti ama sıvı soğutma alabilene kadar en iyisi bu çok güzel oldu 0 dalgalanma var.
Hocam o dalgalanmalar zarar vermez işlemci gücünden ödün vermeyin kasanızın önü kapalı kötü önermediğimiz bir kasa bu sebeple zaten 70 derecelerde çalışıyor işlemci 60-65 e kadar düşer dalgalanmalardan sonra bence direk voltajı sabitlemek çok daha iyi bir çözüm

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı