S22'den iPhone 14'e geçmek değer mi?

Değmez. 14 ile 13'ün GPU hızlandırması ve kamera dışında farkları yok. Kamera farkı da 14'e 13 Pro Max sensörü takmalarından ötürü oluşuyor.

S22 ile iPhone 13 arasındaki fiyat farkı 10.000 TL. Kesinlikle değmez.

14 ile 13 arasında bende fark yok diyordum ama dün Turkcell mağazasında hem 14'ü hem 13'ü 30dk boyunca kullandım. Tasarım ve donanım aynı olsa da performans, stabilite ve kamera olarak farklar var. 13 de 8 uygulamadan fazla uygulama açtığımda 13'ün hafif tıkandığını ve bazı uygulamaları RAM'den çağırdığını ama 14'ün 10'dan fazla uygulama çalışmasına rağmen çok performanslı çalıştığını gördüm. Akıcılık konusunda ikisi de 60Hz ama 14'teki 60Hz 90 ya da 100Hz gibi çalışıyor. Apple “60Hz kasıyor kullanılmaz” algısını kırmak için yazılımsal optimizasyonlar yapmış. Kullandığım süre zarfında 14 de en ufak bir takılma görmedim ve 120Hz ı hiç aramadım. 13 de bazı uygulamalarda keşke 13 Pro'ya da 14 Pro kullansaydım dedim. Kamera tarafında ön kamerada autofocus olayı var ki bu hem netleme hem de kalite anlamında bayağı iyi. 14 le yaptığım selfieler 13'ten hem kalite olarak daha iyi hem de daha doğal. Arka kamerada 14'ün çekimleri kesinlikle daha gerçekçi ve HDR olarak 14 daha başarılı. 14 görüntü ve donanım olarak 13'e benzesede Apple'ın yaptığı ciddi iyileştirmeler ile gayet iyi bir cihaz olmuş. 14'e fiyasko diyen ben dahil birçok insanın bu konuda hatalı olduğunu düşünüyorum.

14 ile 13 arasında bende fark yok diyordum ama dün Turkcell mağazasında hem 14'ü hem 13'ü 30dk boyunca kullandım. Tasarım ve donanım aynı olsa da performans, stabilite ve kamera olarak farklar var. 13 de 8 uygulamadan fazla uygulama açtığımda 13'ün hafif tıkandığını ve bazı uygulamaları RAM'den çağırdığını ama 14'ün 10'dan fazla uygulama çalışmasına rağmen çok performanslı çalıştığını gördüm. Akıcılık konusunda ikisi de 60Hz ama 14'teki 60Hz 90 ya da 100Hz gibi çalışıyor. Apple “60Hz kasıyor kullanılmaz” algısını kırmak için yazılımsal optimizasyonlar yapmış. Kullandığım süre zarfında 14 de en ufak bir takılma görmedim ve 120Hz ı hiç aramadım. 13 de bazı uygulamalarda keşke 13 Pro'ya da 14 Pro kullansaydım dedim. Kamera tarafında ön kamerada autofocus olayı var ki bu hem netleme hem de kalite anlamında bayağı iyi. 14 le yaptığım selfieler 13'ten hem kalite olarak daha iyi hem de daha doğal. Arka kamerada 14'ün çekimleri kesinlikle daha gerçekçi ve HDR olarak 14 daha başarılı. 14 görüntü ve donanım olarak 13'e benzesede Apple'ın yaptığı ciddi iyileştirmeler ile gayet iyi bir cihaz olmuş. 14'e fiyasko diyen ben dahil birçok insanın bu konuda hatalı olduğunu düşünüyorum.
Senelerdir iPhone kullanıcısı olarak hala fiyasko diyorum hocam. Ekranın 60Hz olması 2022 yılında çıkan bir model için fiyaskodur, 14 Plus bile 60Hz komedi. iPhone SE modele 60Hz koysa anlarım. iPhone 14, 13 Pro'nun işlemcisini kullanıyor.

Tabii ki 14, 13'den iyi ama iPhone 12 ya da 13 kullanan biri kesinlikle 14'e geçmez, geçmemeli hiçbir mantığı yok. Ayrıca geçenlerde bende 14 kullandım, hız vs olarak 13'den hiçbir farkı yok sanırım size öyle geldi ekran 90hz gibi geldi demişsiniz de alakası yok, 120Hz olan direkt anlaşılıyor zaten.

Senelerdir iPhone kullanıcısı olarak hala fiyasko diyorum hocam. Ekranın 60Hz olması 2022 yılında çıkan bir model için fiyaskodur. iPhone SE modele 60Hz koysa anlarım. iPhone 14, 13 Pro'nun işlemcisini kullanıyor.

Tabii ki 14, 13'ten iyi ama iPhone 12 ya da 13 kullanan biri kesinlikle 14'e geçmez, geçmemeli hiçbir mantığı yok. Ayrıca geçenlerde bende 14 kullandım, hız vs olarak 13'ten hiçbir farkı yok sanırım size öyle geldi ekran 90Hz gibi geldi demişsiniz de alakası yok, 120Hz olan direkt anlaşılıyor zaten.

Hocam dün cihazı adan Z ye inceledim. 13 de 60Hz ekran hızı var ve cihazı kullandığınızda evet bu 60Hz diyorsunuz ama 14 de böyle bir şey söz konusu değil. 14'teki 60Hz kabul 120Hz değil ama 60Hz da değil. 14'teki akıcılık benim çok hoşuma gitti. 6 GB RAM olmasıda bana göre ciddi bir fark. Siz 14 ile 13'ü kullanırken eğer 3-4 uygulama açarsınız arada bir fark olmaz ama her iki cihazda 8 ve üzeri uygulama açtığınızda 14'ün 13'ten bariz şekilde daha hızlı olduğunu anlıyorsunuz. Size katıldığım nokta 2022 yılında amiral gemisi bir cihazda 60Hz olması bana göre de saçmalık ama Apple 14 ve 14 Plus'ta 90Hz seviyesinde akıcılık sunan bir 60Hz koymuş. Ben 14'ün akıcılığından ve performansından memnun kaldım. Kamera tarafındada 14 13'e göre kalite olarak çok üstün olmasa da renk doğruluğu olarak bariz üstün. İkisiylede birçok fotoğraf çektim. 14 ne gördüysem onu çekti ama 13 fotoğraflarda bazı noktalarda sarımtrak bir filtre uyguladı.

Son düzenleme:
S22 kullanıyorum pilden bıktığım için 13 Pro'ya geçeceğim. Ortalama 3, 5-4 saat civarı ekran süresi alıyorum. Pil harici cihaz harika.

Pilden beklentin büyükse 14 Plus almanı tavsiye ederim. 13 Pro güzel cihaz. Bataryası düz S22'den iyi ama çok iyi batarya performansı sunmuyor.

Geri
Yukarı