İnceleme S23: Cepteki Terminatör

1 aylık kullanım sonrası şunları diyeceğim, şarja takmayı unutuyorum. Kamerası can sıkıntısına birebir. Oranın buranın manyak gibi kaliteli fotoğraflarını çekebilirsiniz. Telefon hiç ısınmıyor, ısınıyorsa o sizin elinizin ısısıdır. 25W şarj ile 40 dakikada %10 gibi bir değerden 85'e çıkartıyor. Ekran kalitesi süper derecede. Dış görünümü Premium derecesinde. S23 Ultra isterdim fakat bununla devam etmem gerekiyor. Ultra olsaydı x100 zoom ve 2K ekranı da bu listeye ekleyebilir, teleskop gibi kamera kullanabilirdim.

Test edip tokatladığım telefonlar: iPhone 11, 13, 14 Plus, 14 Pro, 14 Pro Max ve S22.

Sadece 14 Pro ve Max biraz zorladı fakat renk paleti dışında netlik konusunda geçtim. Dışarı çekim yapma fırsatım olmadı. Olursa farklı konu açarım.

15 Pro Max ile mağazada ufak bir deneme yaptım. Zoom farkından dolayı uzak mesafede farkı açtım. Açıkcası 14 Pro ile farkı yoktu.

Whatsapp HD kalitesinde fotoğraflar atıyorum. Forum HEIC desteklemiyor. Netliği önemsemeyin. Fotoğraflar 50-12MP ve yakın-uzak olarak çekilmiştir.

Ben profesyonel çekimler yaptığımı iddia etmiyorum, Ocak ayında 15 Pro Max ile kapıştırma testleri gelecektir.

dq29rkXwc6LaYIf8R9u6sebiTJBt9zAFXe_1-xA8NlM=_plaintext_638351609082370658.jpg
E3MugQOq08hMgHuvsv57Wqguhg967InpY9IVIApFeco=_plaintext_638351609227376128.jpg
IMG-20231110-WA0001.jpg
IMG-20231110-WA0002.jpg
IMG-20231110-WA0003.jpg
IMG-20231110-WA0004.jpg
IMG-20231110-WA0005.jpg
IMG-20231110-WA0006.jpg
IMG-20231110-WA0007.jpg
IMG-20231110-WA0008.jpg
IMG-20231110-WA0009.jpg
IMG-20231110-WA0011.jpg
IMG-20231110-WA0012.jpg
IMG-20231110-WA0013.jpg
IMG-20231110-WA0014.jpg
IMG-20231110-WA0015.jpg
IMG-20231110-WA0016.jpg
IMG-20231110-WA0017.jpg
IMG-20231110-WA0018.jpg
IMG-20231110-WA0020.jpg
IMG-20231110-WA0021.jpg
IMG-20231110-WA0022.jpg
IMG-20231110-WA0023.jpg
IMG-20231110-WA0024.jpg
IMG-20231110-WA0025.jpg
IMG-20231110-WA0026.jpg
IMG-20231110-WA0027.jpg
IMG-20231110-WA0028.jpg
IMG-20231110-WA0029.jpg
me5rHRtKdDyVe_jWn1K77xrQf5PdAAMTK6J1-z6Airk=_plaintext_638351609232452073.jpg
-VtUpaghKKuUzve5q8kgMIiUm7eRiBF6jTQa3t7C2Nw=_plaintext_638351609209394548.jpg
WhatsApp Bild 2023-11-10 um 00.10.05_7c0795e0.jpg
WhatsApp Bild 2023-11-02 um 10.51.23_b8d5bd75.jpg

Son düzenleme:
Konu epey saçma yerlere gitmiş 🤣 Fanın biri elimde S23U'da var iPhone 14 Pro Max'ta var 14 Pro Max daha iyi çekiyor diye burada bir yerini yırtarken başkasıda Face ID'nin yoluna ölüyor.

Naçizane fikrime gelecek olursam, elimden 14 Pro Max'ında geçtiğini ve şu an S23 Ultra'yı kullandığımı belirterek söylüyorum ki S23 Ultra kamera konusunda iPhone 14 Pro Max'tan kesinlikle daha iyi, bazı konularda testlere bakacak olursa 15 Pro Max'ı bile geçiyor.

Face ID parmak izi konusuna gelecek olursak Apple Face ID konusunda kesinlikle Samsung'un önünde. Samsung'un yüz taraması ile Face ID'yi sadece hız anlamında karşılaştırırsak Face ID daha iyi ama arada aman aman bir farkta yok. Şahsen parmak izide kolayıma geliyor Face ID'de kolayıma geliyordu ve aralarında şu daha iyi ayrımı yapamam, S23 Ultra'nın parmak izi okuyucusu zaten dokunduğun anda algılıyor.

İnstagram'da fotoğraf konusuna gelecek olursak, bir kaç günde bir RAW olarak kendi hesabımda S23 Ultra ile çekilmiş manzara fotoğraflarımı hikaye olarak atıyorum ve kesinlikle görüntü kalitesinde düşüş olmuyor. İnanmayan olursa hesabımı atarım bakar başka bir şekilde nasıl kanıtlanabilir bilmiyorum.

Birde konuda denk geldim, DXOMARK'ın sitesinin kesinlikle bu forumdan yasaklanması gerekiyor. Epey'in puanlandırma sistemi daha iyi desem yeridir.
Her hangi bir markanın fanı değilim. 14 Pro Max S23 Ultra'dan daha iyi bir kameraya sahip. Doktora görünmenizi tavsiye ederim.

Konu epey saçma yerlere gitmiş 🤣 Fanın biri elimde S23U'da var iPhone 14 Pro Max'ta var 14 Pro Max daha iyi çekiyor diye burada bir yerini yırtarken başkasıda Face ID'nin yoluna ölüyor.

Naçizane fikrime gelecek olursam, elimden 14 Pro Max'ında geçtiğini ve şu an S23 Ultra'yı kullandığımı belirterek söylüyorum ki S23 Ultra kamera konusunda iPhone 14 Pro Max'tan kesinlikle daha iyi, bazı konularda testlere bakacak olursa 15 Pro Max'ı bile geçiyor.

Face ID parmak izi konusuna gelecek olursak Apple Face ID konusunda kesinlikle Samsung'un önünde. Samsung'un yüz taraması ile Face ID'yi sadece hız anlamında karşılaştırırsak Face ID daha iyi ama arada aman aman bir farkta yok. Şahsen parmak izide kolayıma geliyor Face ID'de kolayıma geliyordu ve aralarında şu daha iyi ayrımı yapamam, S23 Ultra'nın parmak izi okuyucusu zaten dokunduğun anda algılıyor.

İnstagram'da fotoğraf konusuna gelecek olursak, bir kaç günde bir RAW olarak kendi hesabımda S23 Ultra ile çekilmiş manzara fotoğraflarımı hikaye olarak atıyorum ve kesinlikle görüntü kalitesinde düşüş olmuyor. İnanmayan olursa hesabımı atarım bakar başka bir şekilde nasıl kanıtlanabilir bilmiyorum.

Birde konuda denk geldim, DXOMARK'ın sitesinin kesinlikle bu forumdan yasaklanması gerekiyor. Epey'in puanlandırma sistemi daha iyi desem yeridir.
15 Pro Max ile S23 testi yapacağım yakın zamanda. %5-10 falan daha iyi kamerası ortamına göre değişiyor. Dayımın cebinden çıkan para 75 bin benim 22 bin. Samsung iyi Ar-Ge yapıyor, hatta artık tek çamur atacakları şey Xiaomi'de Android diye Instagram storyleri ve Face-ID olayı. Instagram'ını çıkar göster diyecekler yakn zamanda.

1699783773163.png

Her hangi bir markanın fanı değilim. 14 Pro Max S23 Ultra'dan daha iyi bir kameraya sahip. Doktora görünmenizi tavsiye ederim.

Bana inanmıyorsanız dahi, testlere bakmanızı öneririm.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Ayrıca ufak araştırmalarla S23 Ultra'nın bazı yerlerde 15 Pro Max'ın gerisinde kaldığını dahi görebilirsiniz.

15 Pro Max ile S23 testi yapacağım yakın zamanda. %5-10 falan daha iyi kamerası ortamına göre değişiyor. Dayımın cebinden çıkan para 75 bin benim 22 bin. Samsung iyi Ar-Ge yapıyor, hatta artık tek çamur atacakları şey Xiaomi'de Android diye Instagram storyleri ve Face-ID olayı. Instagram'ını çıkar göster diyecekler yakn zamanda.

Eki Görüntüle 2011562

S23 serisinde İnstagram fotoğraflarında bozulma olmamasına rağmen böyle bir şeyi diretiyorlar birde...

@Violet S

@irsuya

Son düzenleme:
En fazla renk paletinden ötürü iyi olduğunu söyleyebilirsin onu da çektikten sonra bile yapabiliyorsun. Direkt teknoloji olarak telelens farkı bile var neyini zorluyorsunuz ki?

Yok Face ID daha rahatmis, yok rakip olan Android'den daha uzun omurluymus. Su kaliplasmis safsatalardan kurtulun artik. Sen iPhone 13 alsan da 5+ yil kullanacaksin, S22 alsan da 5+ yil kullanacaksin. Ayrica kullanim omru acisindan iOS ile Android rakip bile degil. Yazilimlar, Android mertebesinde 5-6 yil daha eski surume destek veriyorlar, gel gor ki iOS'ta ise 3 yillik iOS 14'e yeni surumleri gelmiyor. Haziran ayindan beri iPhone 12 kullaniyorum, iOS kadar overrated bir sey gormedim. iOS 16.5.1'den, iOS 17.1.1'e kadar hicbir surum sorunsuz degil. Kutudan saf Android ile cikan, 778G SoC'lu Motorola Edge 20 ile 7 ay boyunca ne bir bug, pil %5'in altina dusmedigi surece ne de saliselik dahi olsa frame drop bile yemedim. Ayrica 1/1.52'' HM2 sensoru vardi, modlu kamera ile fotograf performansinda iPhone 13'e yaklasiyordum, ben bundan bihaber sekilde iPhone 12'ye gectim, kufur eder gibi 1/2.55'' sensor koymuslar, yakindan nesne cekimlerinde, manzara cekimlerinde vs. %10 croplamaya gelmiyor, eski telefonuma gore cap camur oluyor fotograf, telephoto sensoru koymamalarina ve 60 Hz muhabbetine deginmeyecegim bile, Pro modellerden ayirmaya calisiyor olsan dahi 799 dolara satiyorsun bu telefonlari. :D Ayrica kendi rakipleri olan baz model Samsung'larla kiyaslanamazlar bile, ornegin iPhone 11'i, S20 SD ile kiyaslamak Samsung'a yapilan bir hakarettir.

Eki Görüntüle 2011605
Ekran Görüntüsü (164).png

Ekran Görüntüsü (165).png

Ekran Görüntüsü (168).png

Ekran Görüntüsü (167).png

Arkadaslar ben burada duz S23, 14 Pro'dan daha iyi bir arka kamera kurulumuna sahip demiyorum ancak sirf arabirimin gorsel islemesinden dolayi bile boyle absurt bir fark ortaya cikiyorken nasil ''14 Pro Max, S23 Ultra'dan daha iyi kameraya sahip'' gibi asiri oz guvenli bir sekilde konusabiliyorsunuz?

Ekran Görüntüsü (88).png

Ekran Görüntüsü (89).png

14 ile 14 Pro'nun on kamera sensoru ayni, ikisinde de IMX714 bulunuyor.

Son düzenleme:
1 aylık kullanım sonrası şunları diyeceğim, şarja takmayı unutuyorum. Kamerası can sıkıntısına birebir. Oranın buranın manyak gibi kaliteli fotoğraflarını çekebilirsiniz. Telefon hiç ısınmıyor, ısınıyorsa o sizin elinizin ısısıdır. 25W şarj ile 40 dakikada %10 gibi bir değerden 85'e çıkartıyor. Ekran kalitesi süper derecede. Dış görünümü Premium derecesinde. S23 Ultra isterdim fakat bununla devam etmem gerekiyor. Ultra olsaydı x100 zoom ve 2K ekranı da bu listeye ekleyebilir, teleskop gibi kamera kullanabilirdim.

Test edip tokatladığım telefonlar: iPhone 11, 13, 14 Plus, 14 Pro, 14 Pro Max ve S22.

Sadece 14 Pro ve Max biraz zorladı fakat renk paleti dışında netlik konusunda geçtim. Dışarı çekim yapma fırsatım olmadı. Olursa farklı konu açarım.

15 Pro Max ile mağazada ufak bir deneme yaptım. Zoom farkından dolayı uzak mesafede farkı açtım. Açıkcası 14 Pro ile farkı yoktu.

Whatsapp HD kalitesinde fotoğraflar atıyorum. Forum HEIC desteklemiyor. Netliği önemsemeyin. Fotoğraflar 50-12MP ve yakın-uzak olarak çekilmiştir.

Ben profesyonel çekimler yaptığımı iddia etmiyorum, Ocak ayında 15 Pro Max ile kapıştırma testleri gelecektir.

25W hızlı şarj çok komik bir sayı, 30'un üstünde olmalıydı.

Yok Face ID daha rahatmis, yok rakip olan Android'den daha uzun omurluymus. Su kaliplasmis safsatalardan kurtulun artik. Sen iPhone 13 alsan da 5+ yil kullanacaksin, S22 alsan da 5+ yil kullanacaksin. Ayrica kullanim omru acisindan iOS ile Android rakip bile degil. Yazilimlar, Android mertebesinde 5-6 yil daha eski surume destek veriyorlar, gel gor ki iOS'ta ise 3 yillik iOS 14'e yeni surumleri gelmiyor. Haziran ayindan beri iPhone 12 kullaniyorum, iOS kadar overrated bir sey gormedim. iOS 16.5.1'den, iOS 17.1.1'e kadar hicbir surum sorunsuz degil. Kutudan saf Android ile cikan, 778G SoC'lu Motorola Edge 20 ile 7 ay boyunca ne bir bug, pil %5'in altina dusmedigi surece saliselik dahi olsa frame drop bile yemedim. Ayrica 1/1.52'' HM2 sensoru vardi, modlu kamera ile fotograf performansinda iPhone 13'e yaklasiyordum, ben bundan bihaber sekilde iPhone 12'ye gectim, kufur eder gibi 1/2.55'' sensor koymuslar, yakindan nesne cekimlerinde, manzara cekimlerinde vs. %10 croplamaya gelmiyor, eski telefonuma gore cap camur oluyor fotograf, telephoto sensoru koymamalarina ve 60 Hz muhabbetine deginmeyecegim bile, Pro modellerden ayirmaya calisiyor olsan dahi 799 dolara satiyorsun bu telefonlari. :D Ayrica kendi rakipleri olan baz model Samsung'larla kiyaslanamazlar bile, ornegin iPhone 11'i, S20 SD ile kiyaslamak Samsung'a yapilan bir hakarettir.

Eki Görüntüle 2011605
Eki Görüntüle 2011609
Eki Görüntüle 2011610
Eki Görüntüle 2011613
Eki Görüntüle 2011614

Arkadaslar ben burada duz S23, 14 Pro'dan daha iyi bir arka kamera kurulumuna sahip demiyorum ancak sirf arabirimin gorsel islemesinden dolayi bile boyle absurt bir fark ortaya cikiyorken nasil ''14 Pro Max, S23 Ultra'dan daha iyi kameraya sahip'' gibi asiri oz guvenli bir sekilde konusabiliyorsunuz?

Eki Görüntüle 2011615

Eki Görüntüle 2011616

Bütün sırrı bozdun, ne güzel Face-ID ve her güncellemede sapıtan iOS ile kendilerini avutuyorlardı :D

25W hızlı şarj çok komik bir sayı, 30'un üstünde olmalıydı.
Açıkcası evde ben açmıyorum bile ama acil durumlarda hayat kurtarıyor. Ultra serisinde 45W vardı bunda olsa iyi olurdu.

Bana inanmıyorsanız dahi, testlere bakmanızı öneririm.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Ayrıca ufak araştırmalarla S23 Ultra'nın bazı yerlerde 15 Pro Max'ın gerisinde kaldığını dahi görebilirsiniz.

S23 serisinde İnstagram fotoğraflarında bozulma olmamasına rağmen böyle bir şeyi diretiyorlar birde...

@Violet S

@irsuya
Ya hocam attığınız videoda bile video başlangıcın da adamın üstündeki tişörte bakın. Hangisinde detaylar daha fazla? Sonrasında yike uçaktaki adamın üstüne ve yüzüne bakın. Adamın giydiklerinin detayları yine 14 Pro Max'te daha fazla. S23 Ultra da ise her iki fotoğrafta da dümdüz görünüyor. Ten renklerine baktığınızda da renk doygunluğunu arttığı gayet açık. Samsung fotoğrafların renkleriyle oynuyor. Orjinal çekim yapmıyor. Hatta 12 MP üstü çektiğiniz bütün fotoğraflar da çektikten sonra fotoğrafa baktığınızda yapay zekanın müdahele ettiğini altta dönen 4 noktalı renkli şeyden de görebilirsiniz. Ve bu ayarı kapatamıyorsunuz. 12 MP de ise yapay zeka fotoğrafa göre yine müdahele ediyor. 200 MP ve 50 MP fotoğraf çekmiyorum. Çünkü çektikten sonra yapay zeka renkleri bozuyor. Çocuğumun fotoğrafını çekiyorum yüzü ya kırmızı, turuncu, sarı olarak fotoğrafa göre değişiyor. Ben her iki cihazı elimde olan biri olarak konuşuyorum. Siz bana gelmişsiniz video atıyorsunuz. Videoya baktığınız da zaten Samsung'un çektiği fotoğraflar renk olarak daha doygun olduğu için tabiki de gözünüze daha hoş gelir. Uçakta ki adamın yüzü öyle bir renkte olabilir mi? Ekleyeceğim fotoğrafta Youtube çizgisine bakın. Normalde çizgi kırmızı renkte. S23 Ultra turuncu çekmiş. Üstelik bu yapay zeka müdahele etmemiş hali.
20231111_183412.jpg
[ATTACH

Yok Face ID daha rahatmis, yok rakip olan Android'den daha uzun omurluymus. Su kaliplasmis safsatalardan kurtulun artik. Sen iPhone 13 alsan da 5+ yil kullanacaksin, S22 alsan da 5+ yil kullanacaksin. Ayrica kullanim omru acisindan iOS ile Android rakip bile degil. Yazilimlar, Android mertebesinde 5-6 yil daha eski surume destek veriyorlar, gel gor ki iOS'ta ise 3 yillik iOS 14'e yeni surumleri gelmiyor. Haziran ayindan beri iPhone 12 kullaniyorum, iOS kadar overrated bir sey gormedim. iOS 16.5.1'den, iOS 17.1.1'e kadar hicbir surum sorunsuz degil. Kutudan saf Android ile cikan, 778G SoC'lu Motorola Edge 20 ile 7 ay boyunca ne bir bug, pil %5'in altina dusmedigi surece ne de saliselik dahi olsa frame drop bile yemedim. Ayrica 1/1.52'' HM2 sensoru vardi, modlu kamera ile fotograf performansinda iPhone 13'e yaklasiyordum, ben bundan bihaber sekilde iPhone 12'ye gectim, kufur eder gibi 1/2.55'' sensor koymuslar, yakindan nesne cekimlerinde, manzara cekimlerinde vs. %10 croplamaya gelmiyor, eski telefonuma gore cap camur oluyor fotograf, telephoto sensoru koymamalarina ve 60 Hz muhabbetine deginmeyecegim bile, Pro modellerden ayirmaya calisiyor olsan dahi 799 dolara satiyorsun bu telefonlari. :D Ayrica kendi rakipleri olan baz model Samsung'larla kiyaslanamazlar bile, ornegin iPhone 11'i, S20 SD ile kiyaslamak Samsung'a yapilan bir hakarettir.

Eki Görüntüle 2011605
Eki Görüntüle 2011609
Eki Görüntüle 2011610
Eki Görüntüle 2011613
Eki Görüntüle 2011614

Eki Görüntüle 2011615

Eki Görüntüle 2011616

Çektiğiniz fotoğraflar da gökyüzüne bakın. Fotoğrafı daha güzel göstermek için renklerle oynadığı fazlasıyla belli oluyor. Siz gözünüze hoş geleni tercih ediyorsunuz. Ben 14 PM daha gerçekçi fotoğraflar çektiği için, 14 PM daha iyi diyorum. Zoom ve makro da S23 Ultra daha iyi. Ama genel olarak 14 PM daha iyi bir kameraya sahip. Daha da bu konu üzerine kimseye laf anlatmakla uğraşmayacağım. Çünkü günün sonunda herkes kendi işine geldiği gibi değerlendiriyor. Ben kendi deneyimlerime göre başkalarının çektiği videolara bakmadan eksik ve artı yönlerini söyledim. Herkese iyi sosyaller.

Son düzenleme:
Ya hocam attığınız videoda bile video başlangıcın da adamın üstündeki tişörte bakın. Hangisinde detaylar daha fazla? Sonrasında yike uçaktaki adamın üstüne ve yüzüne bakın. Adamın giydiklerinin detayları yine 14 Pro Max'te daha fazla. S23 Ultra da ise her iki fotoğrafta da dümdüz görünüyor. Ten renklerine baktığınızda da renk doygunluğunu arttığı gayet açık. Samsung fotoğrafların renkleriyle oynuyor. Orjinal çekim yapmıyor. Hatta 12 MP üstü çektiğiniz bütün fotoğraflar da çektikten sonra fotoğrafa baktığınızda yapay zekanın müdahele ettiğini altta dönen 4 noktalı renkli şeyden de görebilirsiniz. Ve bu ayarı kapatamıyorsunuz. 12 MP de ise yapay zeka fotoğrafa göre yine müdahele ediyor. 200 MP ve 50 MP fotoğraf çekmiyorum. Çünkü çektikten sonra yapay zeka renkleri bozuyor. Çocuğumun fotoğrafını çekiyorum yüzü ya kırmızı, turuncu, sarı olarak fotoğrafa göre değişiyor. Ben her iki cihazı elimde olan biri olarak konuşuyorum. Siz bana gelmişsiniz video atıyorsunuz. Videoya baktığınız da zaten Samsung'un çektiği fotoğraflar renk olarak daha doygun olduğu için tabiki de gözünüze daha hoş gelir. Uçakta ki adamın yüzü öyle bir renkte olabilir mi? Ekleyeceğim fotoğrafta Youtube çizgisine bakın. Normalde çizgi kırmızı renkte. S23 Ultra turuncu çekmiş. Üstelik bu yapay zeka müdahele etmemiş hali. Eki Görüntüle 2011642[ATTACH

Çektiğiniz fotoğraflar da gökyüzüne bakın. Fotoğrafı daha güzel göstermek için renklerle oynadığı fazlasıyla belli oluyor.

iPhone fotoğrafı düzeltmek için daha fazla yapay zeka kullanıyor ama, sen bilirsin 🤣

Ayrıca sadece bir kaç karede iPhone 14 Pro Max daha detaylı çekebilmiş, videoda çoğunlukla S23 Ultra üstünlüğünü korumuş.

Ayrıca o kum olayı focus ile ilgili aklınızda bulunsun.

Geri
Yukarı