Saç uzatmak ileride kelliğe sebep olur mu?

FatihCh

Hectopat
Öncelikle hayırlı bayramlar dilerim arkadaşlar. Ben 13 yaşındayım ve pandeminin başlamasıyla elraenn, tolunay ören gibi yayıncıların saçlarına özenip saçlarımı uzattım. Şimdi ise göğsüme kadar gelmiş durumda. Aile büyüklerim "gelecekte kel kalırsın, yaşın ilerleyince uzat", "yüzünde aşırı fazla sivilce oluşumunu kaynaklandırır" gibi gibi söylemlerde bulunuyorlar. Biraz fazla dökülüyor ama gülü seven dikenine katlanır. İşin aslı nedir, kel kalır mıyım? :D

Araştırmadım değil de, tecrübeli birisinden dinleyeyim dedim.
Hocam bunu neden araştırmıyorsunuz?. Bunu araştırarak bilgi almanız çok daha doğru değil mi. Bir de güvenilir bir kaynaktan araştırırsanız neden olmasın
Erkeklerde saç uzatmanın saç dökülmesini arttırması gibi bir sonuca ulaşılmamıştır. Yapılan bilimsel araştırmalara göre saçın uzun olması, saç dökülmesini hızlandırır gibi bir çıkarım doğru değildir.
Anne veya baba tarafında kellik yoksa kel falan kalmazsın. Uzun saçın bakımı zor, dikkat etmen gerekir. Saç sadece uzun olunca dökülmez, kısa saç da dökülür fakat gözüne takılmaz. Aile büyükleri de sağlam sallamış.
Daha yaşlı değiller, bir kellik gibi durumları da yok.

Kellik illa +40 yaşta görülen bir şey değil. Sakın şu berber efsanesi olan saçı kazıma veya üç numaraya vurma muhabbetlerine de inanma. Suyunu tüket, vitaminlerin düşük olmasın, saçlarını sıcaktan uzak tut ve 4-5 ayda bir olacak şekilde işinin ehli birine kırık/uçlarını aldır ki saç beslensin.

Sivilce olayı da eğer saç yüze temas ederse sivilce oluşturabiliyormuş, illa ki değecek netice de saç kafamızda :)
Kellik illa +40 yaşta görülen bir şey değil. Sakın şu berber efsanesi olan saçı kazıma veya üç numaraya vurma muhabbetlerine de inanma. Suyunu tüket, vitaminlerin düşük olmasın, saçlarını sıcaktan uzak tut ve 4-5 ayda bir olacak şekilde işinin ehli birine kırık/uçlarını aldır ki saç beslensin.
Bir de uçlarını kestireceğim zaman kadın berber mi tercih etmeliyim erkek berber mi?

Arkaya atabilir, ortadan ayırıp kulak arkanda toparlayabilir veya saçını çok germeden at kuyruğu/topuz şeklinde ensende falan birleştirebilirsin. Saç uzun ve fazla olunca yağ oranı da artıyor saçta, haliyle cildini tabii ki yağlandırır. Bunun da çözümü beslenme, su tüketimi ve bakım. Kadın berberi tercih et.

Arkaya atabilir, ortadan ayırıp kulak arkanda toparlayabilir veya saçını çok germeden at kuyruğu/topuz şeklinde ensende falan birleştirebilirsin. Saç uzun ve fazla olunca yağ oranı da artıyor saçta, haliyle cildini tabii ki yağlandırır. Bunun da çözümü beslenme, su tüketimi ve bakım. Kadın berberi tercih et.
Hocam çok teşekkür ederim bir şey soracaktım sizin saçlar da uzun mu?

Geri
Yukarı