Saçların dökülmesi kreatinden olabilir mi?

Eren AK

Kilopat
Makaleler
21
Merhabalar dostlar, 1.5 ay önce falan kreatin almaya başladım. Yükleme evresini yapmadım direkt olarak günlük 5 gram şeklinde kullandım. Saçlarım zaten genetik olarak seyrek bir insanım, ancak son haftalarda saçlarım iyice azalmaya başladı. Artık saçımı bağladığımda tokaya attığım düğümü 3 değil 4 tur atıyorum. Ciddi bir azalış söz konusu, kreatinin böyle bir etkisi olduğunu düşünmüyorum ancak yine de sormak istiyorum. Kreatin buna sebep olmuş olabilir mi? Benim bildiğim genetik olarak yatkınlığın var ise (ki var, babam ve babası kel.) atıyorum saç 30 yaşında dökülecekse bunu 28 yaşında dökülmesine sebep oluyor. @emircanunlts hocam sizin de görüşlerinizi merak ediyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Eğer saçlarınızın dökülmesi DHT hormonuna bağlıysa, kreatin DHT hormonunu yükselttiği için etki edebilir. Onun dışında spor yapmak da DHT hormonunu yükseltir, mantıken spor yapmak da saçları dökmeye sebep olur.

Zaten saçınız dökülüyorsa, o dökülme durmayacak. Kreatin kullanmanız sorun olmaz.

Eğer saçlarınızın dökülmesi DHT hormonuna bağlıysa, kreatin DHT hormonunu yükselttiği için etki edebilir. Onun dışında spor yapmak da DHT hormonunu yükseltir, mantıken spor yapmak da saçları dökmeye sebep olur.

Zaten saçınız dökülüyorsa, o dökülme durmayacak. Kreatin kullanmanız sorun olmaz.
DHT hormonuna bağlı olduğunu nereden anlayabilirim acaba? Haftaya göğüs cerrahisine gideceğim tıp fakültesine, bir de dermatolojiye gitsem yararı olur mu?

Yeni konular

Geri
Yukarı