Sadece ben mi canlı derslerden anlamıyorum?

william_wallace

Hectopat
Daha fazla  
Bugün annemle bir tartışmamız oldu. Dersler, okul, sınavlar, hakkında. Biz önceden sınavları olmuştuk. Bundan dolayı şimdilik 2. sınavları bekliyorum (tabii olursa). Önceden yaptığımız sınavlarda da canlı derslerden bir şey anlamadığım için sadece kendi çalışmamla bir şeyler yapmayı başardım. İlk sınavların ortalaması 82 idi. Her dönem takdir almama rağmen bu sefer ortalama düşük olunca bana da bir hayli kızdı. Ama ne yapayım hiçbir şekilde canlı derslerden bir şey anlamıyordum. Daha sonra şu 1-2 gündür sınavlar 8 Mart da olacak diye bir bildirge yayınlandı. Bende önceden olduğum için kendimi biraz rahat hissediyordum. Daha sonra rehberlik dersinde hocamız. 1.dönem olmayan sınavlar olunacak tarzında şeyler söyledi ve 2. dönem sınavları da nisanın 1. haftasında yapılacağını söyledi (herhangi bir sıkıntı çıkmazsa). Tabi bende o zamana kadar okullar açılır mı diye kendi kendime düşündüm.

Bugün derse girerken annem de bunu söyledi. Nisanın 1. haftası sınavlar başlıyor sen hala bilgisayar başındasın, canlı derslere girdiğin yok tarzında bir takım söylemlerde bulundu. Bende eninde sonunda canlı derslerden hiçbir şey anlamıyorum dedim. Artık bunalmıştım zaten hocalarda pek de istekli değil. Derse giriyoruz, hoca slayt, video açıyor, videodaki yazıyı bize okuyor hop ders bitti. Benim bundan herhangi bir şekilde bilgi öğrenmem çok zor oluyor. Bu aralarda kendimi isteksiz ve moralsiz hissettiğim için kendi günümü dizi, film, kitap, oyunlar ile geçiriyorum. Artık annemde bu durumdan sıkılmış olacak ki her zaman beni diğer öğrenciler ve arkadaşlarımla kıyaslıyor, karşılaştırıyor (ve benim en sevmediğim şey birinin beni başkası ile karşılaştırmasıdır.) İşte onlar nasıl yapıyor sen nasıl yapamıyorsun tarzında. Bende patlayıp söyledim en sonunda "sadece ben mi canlı derslerden anlamıyorum? " dedim. Onun cevabı ise "eee millet nasıl anlıyor, senin ders isteğin bitmiş, her şeyi salmışsın, bütün meziyetin evde boş boş oturmak. " dedi. Bende bu konuşmalar ve tartışmalardan sonra bu yazıyı yazıyorum. Biliyorum annem benim iyi yerlere gelmemi istiyor fakat bence hem kendini hem de beni kırıyor. Büyük ihtimalde bu böyle sürüp gidecek. Ne istek var, ne bir ders çalışma bilgisi. Artık bilmiyorum bu gidişatı da ne yapacağımı bilmiyorum. Biraz fikir verirseniz çok makbule geçer :))))

9. sınıftayım.

Önerim şu olur 9.sınıfta fazla kasmana gerek yok. EBA'dan anlamıyorsan gerçi bu da Online olacak ama YouTube'daki ders kanalları izle güzelce not çıkar üstüne soru çöz. Ben 11.sınıfım bu şekilde yapıyorum sadece matematik dersine giriyorum. Ben 9.sınıfta hiç çalışmadım mesela.

Kardeşim hayır yalnız değilsin. 24 yaşındayım şu an KOU'de Bİlişim Sistemleri Mühendisliği okuyorum. Canlı derslere geçtiğimizden beri bende bir düşüş var. Her konuda motivasyon dahil. He sınavları geçiyorum bir şekilde orası ayrı konu ama derslerden bir şey anlıyor muyum? %80'i boş yani anlamıyorum. Üniversitede olmama rağmen slayttan okuyan veya anlatmayı bilmeyen hocalar var hala. Senin anlamaman çok doğal, herkes uzaktan eğitim de başarılı olacak diye bir şey yok.

Benim çevremde de var böyle insanlar. Uzaktan eğitime geçtikten sonra senin, benim gibi odağını kaybetmiş başarı düzeyi düşmüş kişilerde var tam tersi uzaktan eğitime geçtikten sonra daha başarılı olan kişilerde. Bu tamamen insanın yapısıyla alakalı bir durum :) Eğer anlamıyorsan derse katılma o haftaki konuları YouTube vb. yerlerden takip et makale vb. oku emin ol daha başarılı olursun. Ben sınavlardan önce öyle yapıyorum.

Şimdi gelelim diğer sorunu; abi bu ülkede ebeveynler neden böyle? Tamam anlıyorum eskiden şartlar çok kötüydü hoş şu anda da iyi olduğu söylenemez. Çocuklarını düşünüp, onlar gibi ilkokul mezunu kalıp asgari ücretle çalışmalarını istemiyorlar ama bu yanlış bir şey. Çocuk böyle bakılmaz veya çocuk böyle düşünülmez durumu daha da kötü hale getiriyorlar haberleri yok.

Bak yine diyorum 24 yaşındayım hala annemle tartıştığım konular olur :D İlkokul ve lise de paso taktir ve teşekkür ile geçtim. Sadece 10.sınıf 1.dönem düz geçtim onda da kolu kırdım ve derslerden uzak kaldım diye. Bunu bildiği halde hala gelip beni eleştirir niye düşük aldın ders çalış arkadaşımla kıyaslar.

Hatta kısa bir anı anlatacağım. Arkadaşım bize geldi çocuk bu arada benden çok çok başarılı Bil. Müh. Mezunu oldu zaten bu sene. Neyse çocukla oyun oynuyoruz takılıyoruz işte. Annem geldi dedi "Aydın hiç ders çalışmıyor derslere girmiyor hep oyun oynuyor falan, şuna ders versene öğrenci nasıl olunur"

Çocuk gülerek "Ayşe teyze bende derslere girmiyorum sınavlara nasıl çalışacağımı biliyorum ve hocalar zaten kötü anlatıyor vb. şeyler" dedi gülerek, yani bana hak verdi :D Ama annem hala o çocukla beni kıyaslar arada. Bilmiyorum anneler böyle işte ya.

Yani 10 dersten geçeyim 1 dersten kalayım 24 yaşında olmama rağmen eleştirir. Bir şey diyemiyorsun yapacak bir şey yok anne deyip geçiyoruz.

Kardeşim hayır yalnız değilsin. 24 yaşındayım şu an KOU'de Bİlişim Sistemleri Mühendisliği okuyorum. Canlı derslere geçtiğimizden beri bende bir düşüş var. Her konuda motivasyon dahil. He sınavları geçiyorum bir şekilde orası ayrı konu ama derslerden bir şey anlıyor muyum? %80'i boş yani anlamıyorum. Üniversitede olmama rağmen slayttan okuyan veya anlatmayı bilmeyen hocalar var hala. Senin anlamaman çok doğal, herkes uzaktan eğitim de başarılı olacak diye bir şey yok.

Benim çevremde de var böyle insanlar. Uzaktan eğitime geçtikten sonra senin, benim gibi odağını kaybetmiş başarı düzeyi düşmüş kişilerde var tam tersi uzaktan eğitime geçtikten sonra daha başarılı olan kişilerde. Bu tamamen insanın yapısıyla alakalı bir durum :) Eğer anlamıyorsan derse katılma o haftaki konuları YouTube vb. yerlerden takip et makale vb. oku emin ol daha başarılı olursun. Ben sınavlardan önce öyle yapıyorum.

Şimdi gelelim diğer sorunu; abi bu ülkede ebeveynler neden böyle? Tamam anlıyorum eskiden şartlar çok kötüydü hoş şu anda da iyi olduğu söylenemez. Çocuklarını düşünüp, onlar gibi ilkokul mezunu kalıp asgari ücretle çalışmalarını istemiyorlar ama bu yanlış bir şey. Çocuk böyle bakılmaz veya çocuk böyle düşünülmez durumu daha da kötü hale getiriyorlar haberleri yok.

Bak yine diyorum 24 yaşındayım hala annemle tartıştığım konular olur :D İlkokul ve lise de paso taktir ve teşekkür ile geçtim. Sadece 10.sınıf 1.dönem düz geçtim onda da kolu kırdım ve derslerden uzak kaldım diye. Bunu bildiği halde hala gelip beni eleştirir niye düşük aldın ders çalış arkadaşımla kıyaslar.

Hatta kısa bir anı anlatacağım. Arkadaşım bize geldi çocuk bu arada benden çok çok başarılı Bil. Müh. Mezunu oldu zaten bu sene. Neyse çocukla oyun oynuyoruz takılıyoruz işte. Annem geldi dedi "Aydın hiç ders çalışmıyor derslere girmiyor hep oyun oynuyor falan, şuna ders versene öğrenci nasıl olunur"

Çocuk gülerek "Ayşe teyze bende derslere girmiyorum sınavlara nasıl çalışacağımı biliyorum ve hocalar zaten kötü anlatıyor vb. şeyler" dedi gülerek, yani bana hak verdi :D Ama annem hala o çocukla beni kıyaslar arada. Bilmiyorum anneler böyle işte ya.

Yani 10 dersten geçeyim 1 dersten kalayım 24 yaşında olmama rağmen eleştirir. Bir şey diyemiyorsun yapacak bir şey yok anne deyip geçiyoruz.
dediğin her şeyde haklısın. Bende ilerde bilişim istiyorum :D

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı