Çözüldü Sağlığı %87 olan hard disk ne kadar dayanır?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

ege.crtyy

Picopat
Daha fazla  
SSD veya HDD modeli
İzoly
Anakart
Intel h55
Merhaba arkadaşlar, bende 320GB hard disk var. 21 tane bad sector var. Sağlığı %87 performansı %100. Bu hard diski ne kadar kullanabilirim? Bu arada hard disk boş, hiç kullanmiyorum. Her şeyim SSD'de.

Çözüm
Disk çizikse tamiri olmaz. Denemek isterseniz diske LLF yapabilirsiniz bu bozuk sektörleri kullanılır alandan ayrı tutarak kullanımda sorun olmamasını sağlıyor.
Diskin içindeki tüm veriler silenecektir. Tüm bitleri 0 yapar. Hiçbir veriye bir daha ulaşılamaz.
Hocam benim de 6 yıldır sahip olduğum diskte 7 adet Reallocated Sector var. Anormal sesler olmadığı sürece sorun yaşatmaz. Anormal sesler varsa uğraşılmaması ve en kısa zamanda değiştirilmesi lazım. Benim diskten eskiliği ötürü bazı motor sesleri geliyor ama genel olarak sorun yok. Bence 250 GB bir harddisk yerine 240 GB bir SSD almaya çalışın.

Bad sectör artabilir hocam. Sesler çıkabilir ama çok ise kafa vuruyordur. Zamanla diski çizebilir. 1TB M.2 sipariş verdim kurtulacağım bende HDD'den.

Bir tık fazla söylemişim ama 17k da çok kötü. 🤣
Eki Görüntüle 1792232
Hocam bu disk motor ömrünü de doldurmak üzere. 37000 saat çalışmış. Harddisk motorları genelde hep aynı ömre sahip oluyor: 41000-47000 saat. 39000'de bozulan da gördüm. Bu konuda da dikkatli olmanızı tavsiye ederim.

Disk çizikse tamiri olmaz. Denemek isterseniz diske LLF yapabilirsiniz bu bozuk sektörleri kullanılır alandan ayrı tutarak kullanımda sorun olmamasını sağlıyor.
Diskin içindeki tüm veriler silenecektir. Tüm bitleri 0 yapar. Hiçbir veriye bir daha ulaşılamaz.

Hocam yaptım dediğiniz gibi işlem başarılı bir şekilde bitti. Şu an detaylı bad sector araması yaptığımda bütün kutular yeşil ve sağlık %100 oldu, hiçbir sıkıntı gözükmüyor yani şimdi gitti mi bad sectorler?

Son düzenleyen: Moderatör:
@ege.crtyy Gittiler hocam. Çünkü yazılımsal bad sector'lerdi. Bu işlem sorunlar yaşandığında SSD'ye de HDD'ye de iyi gelen bir işlemdir. Sorununuzun çözülmesine sevindim.

Ancak dizin diskinizde NAND'lar kalitesiz olduğundan ne kadar faydası olur bilemiyorum.

@ege.crtyy Gittiler hocam. Çünkü yazılımsal bad sector'lerdi. Bu işlem sorunlar yaşandığında SSD'ye de HDD'ye de iyi gelen bir işlemdir. Sorununuzun çözülmesine sevindim.

Ancak dizin diskinizde NAND'lar kalitesiz olduğundan ne kadar faydası olur bilemiyorum.
Yardımlarınız için teşekkürler hepinize

Hocam yaptım dediğiniz gibi işlem başarılı bir şekilde bitti. Şu an detaylı bad sector araması yaptığımda bütün kutular yeşil ve sağlık %100 oldu, hiçbir sıkıntı gözükmüyor yani şimdi gitti mi bad sectorler?
Evet sorun çözüldü hocam. Güle güle kullanın.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı