Sağlıksız mıyım?

Hocam

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
İfrit - Zebani
Bildiğiniz gibi virüs var ve kimse sokağa çıkmak istemiyor. Hatta odanızdan bile çıkmayın kendinizi izole edin deniyor. Yaklaşık 3 haftadır evden çıkmadım. Odamdan da çıkmıyorum ihtiyaçlar hariç. Sorun; her gün aynı koltuğumda hareket etmeden oyun oynuyorum. Zaten normalde de en fazla 5-6 saat uyurum, bütün gün LoL oynuyorum. Kendimi kötü hissetmeye başladım. Bu şekilde devam ederse ileride sağlık sorunu yaşar mıyım? Oyun oynamak dışında yapacak bir şey bulamıyorum evin içinde, siz ne önerirsiniz?

LOL oynamak eğlenceli geliyor olabilir ama şahsen önermem. Bu konuda yorum-tavsiye duymak ister misin bilmiyorum ama oyun oynamak, ya da en azından LOL oynamak dışında yapacak bir şeyler bulabilirsin.
Sağlık bakımından tavsiyelere gelirsek düzgün oturduğuna, dik durduğuna dikkat etmeni, yarım saatten; bilemedin bir saatten uzun süre hareketsiz oturmaktan kaçınıp mutfağa su içmeye gidecek kadar bile olsa hareket etmeni öneririm. Aralıklarla yüzünü bilgisayar ekranından çevirmek de iyi olabilir, bilgisayardan kalktığında zaten bunu da halletmiş olursun.
Günlük olarak bir, yapabiliyorsan birkaç kere spor hareketleriyle uğraşmanı öneririm. Şınav, mekik, crunch, plank gibi vücut ağırlığını kullanan hareketler yapabilirsin. Varsa barfiks demiri, dambıl, koşu bandı gibi şeyler kullanabilirsin. İnternette ve hatta televizyonda bile fazlasıyla evde yapabileceğin spor hareketleriyle ilgili içerikler var.

Bu arada odadan bile çıkmadan kendini izole etmek daha çok korona hastaları için öneriliyor, odandan çıkmanın büyük bir tehlike olacağını sanmıyorum. Sağlıklı insanların odalarından bile çıkmamasını öneren birini duyduğumu hatırlamıyorum. Korona taşıyıcısı olabileceğine dair belirgin bir şüphen yoksa, 65 yaş üstü veya ciddi bir rahatsızlığı olan birisi değilsen odandan çıkmayarak kendine iyilik etmekten ziyade zarar verirsin.

Son düzenleme:
Bu şekilde devam ederse ileride sağlık sorunu yaşar mıyım?
Sürekli oturup sabit bir iş yapmak ileride sağlık sorunlarına (diyabet veya hipertansiyon) yol açabilir. Bu sorunları şimdiden ortadan kadlırabilmek için ev içersinde düzenli olarak yürüyüşler ve kendini zorlamadan ekipman istemeyen (ekipmanın varsa daha da iyi etkiler yaratabilir.) antremanlar yapabilirsin. Herşey senin elindedir. Antreman dışında şunları da yapabilirsin:
  • Yemek tarifleri öğrenip kendin yemek yapabilirsin.
  • Bilmediğin ve öğrenmediğin şeyleri araştırarak beyninin ufkunu genişletebilirsin.
  • Sadece Leauge of Legends oynamak yerine başka oyunları da araştırabilirsin. Kendi sistemine uygun oyunları bularak hatta ve hatta güzel hikayesi bulunan oyunları oynayarak hayretler içerisinde kalabilir ve arkadaşlarına da bahsederek onların da oynamasını teşvik edebilirsin.
  • Ev temizliği yapabilirsin. Böylece bulunduğumuz Corona ortamında kendini koruyarak sağlıklı kalabilirsin.
  • Hazırda bulunan ya da internetten sipariş edebileceğin kitapları okuyarak okuma hızını geliştirebilirsin.
  • Şiir okuyup müzik dinleyebilirsen ruh sağlığında olumlu bir etkisinin olabileceğini düşünüyorum.
Tavsiyelerim kısaca bunlardır. Bir doktor değilim fakat kendi deneyimlerime göre yanıtlamak istedim. Sağlıklı günler dileğiyle... 😇

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı