Şah İsmail Kürt müydü?

Türkler en güçlü oldukları dönemde yani Osmanlı döneminde İslam devletiydiler.

Güç ayrı bir şey özünü kaybetmek ayrı bir şey. Ben İslamiyet zayıflattı demedim. Aksine cihat anlayışı daha da hararet kattı. İslamiyet sonrası döneme bak kültürümüzü çok çabuk bıraktık. Yani kısaca güçlü olması demek başka özünü korumak başka.

Safevi bir fars devletiydi ama şah İsmail kesinlikle Türk'tür.

Bende biraz araştırdım ve (İngilizce) Wikipedia'ya girdim şöyle yazıyor;
Roger Savory, İsmail'in ailesinin İran kökenli olduğunu, muhtemelen İran Kürdistanı'ndan olduğunu ve daha sonra Azerbaycan'a taşınarak Azeri Türk nüfusu içinde asimile olduklarını öne sürüyor. İsmail, Farsça ve modern Azeri Türkçesinin öncüsü (yani "proto" versiyonu) olan güney Türk lehçesinde iki dil biliyordu. Onun ataları Gürcüler, Rumlar, Kürtler ve Türkmenler gibi çeşitli etnik gruplardan karışıktı; bilim adamlarının çoğunluğu onun imparatorluğunun bir İran imparatorluğu olduğu konusunda hemfikirdir.

(Not: Bu yazıların hepsinin kaynağı belirtilmiştir sayfanın linkini koydum isterseniz bakabilirsiniz)

Burada ki roger savory isimli abimiz safeviler üzerine çalışmalar yapmış.

Eki Görüntüle 2110715

Yani genel bir özet çıkarttığımız da @bitwise hocamız haklı yorumunu çözüm olarak işaretleyeceğim.

Not2: Bu yazılar aslında İngilizce ben Google çeviri ile çevirdim)

Sayfanın linki: Ismail I - Wikipedia

Kürt değil diyenler kaynaklarla açıklayabilir mi?
Kürtse Neden Ordusunun Tamamı Türkmenlerden teşkildi?

O dönem kendi devletini kurmak istiyorsan Türkleri yanına çekmen gerekiyordu bu yüzden olabilir mi?

Kaynak
Kendin diyorsun Şah İsmail Kürt olsa ne yazar Devletin Yöneticileri,Komutanları Yani Tüm önemli yönetim unsurları Türktü zaten.

Hocam 2 nesil öncem türkçe bilmez kürtçe bilir. 8 Nesil öncem türkmen beyi idi. Şimdi ben ne oluyorum?

O zaman şuan türkiyede yaşayan hiçbir kürt yok. Kürtçe konuşan türkçe bilmeyenler bile kürt değil mi oluyor?
Benimde Baba tarafım Azerbaycan göçmeni ancak soyağacıma baktığımda Büyük dedelerimin çoğunun isimleri kürtçe.

Eyyubilerin arapça Memlûlerin arapça ama biri kürd biri türk ?

Ayrıca şah ismail Türkmenleri savaşmaları için yanına çekti bu onu Türk mü yapıyor
Alman gezgini Engelbert Kempfer de XVII yüzyılın 80-90’li yıllarında Safeviler devletine ziyareti sırasında ülke topraklarında türk dilinin büyük etki alanına sahip olması olgusu ile karşılaşmıştı. O, kendi anılarında yazıyordu:

“…türk dili saraydan tutmuş yüksek rütbeli ve muteber kişilerin evlerine gibi yayılmış ve sonuçta öyle olmuşdur ki, şah’ın saygısını kazanmak isteyen herkes bu dilde konuşmaya başlamıştır. Şimdi iş o yere ulaşmıştır ki, başı vücudu için değerli olan herkes için türk dilini bilmemek suç sayılır. Türk dili tüm doğu dillerinden kolaydır. Türkçe’nin konuşma tarzındaki gurur ve azamet onun sarayda ve saltanat köşkünde tek konuşma dili olmasına yol açmıştır”

Geri
Yukarı