Şah İsmail Türk mü?

ahmylz4565

Centipat
Yabancılar Pers diyor, Azerbaycan Türkleri ise kendisinin Azeri Türk'ü olduğunu söylüyor ki ben Azerbaycan ve Türkiye Türkleri dışında Şah İsmail'e Türk diyeni görmedim. Sizce Şah İsmail'in milleti ne? Gerçekten merak ettiğim bir konu.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kendi sorusuna kendi verdiği cevaba çözüm işareti koymak... Sen cevap aramaya gelmemişsin ki. Cevabı yüzyıllardan belli olan bir soru. Spekülasyonla tarih yazılmaz. Wikipedia ise manipülasyona açık akademik geçerliği olmayan bilgi çöplüğüdür.

Son düzenleme:
Kendi sorusuna kendi verdiği cevaba çözüm işareti koymak... Sen cevap aramaya gelmemişsin ki. Cevabı yüzyıllardan belli olan bir soru. Spekülasyonla tarih yazılmaz. Wikipedia ise manipülasyona açık akademik geçerliği olmayan bilgi çöplüğüdür.

Hocam ben @bitwise hocamızın mesajını çözüm yapmıştım değişmiş. Zaten yazmıştım çözüm olarak işaretleyeciğimi ki işaretledim. SONRADAN DEĞİŞMİŞ Cevap konusuna gelince insanların fikrini sordum sonra kendi fikrimi belirttim Wikipedia'da attığım her şeyin kaynağı var ki kaynak attığımı görebilirsiniz artı olarak konu hakkında bilgisi olan tarihçilerin konuşmalarını örnek gösterdim yani kaynak konusunda bence bir sorun yok.

Yani genel bir özet çıkarttığımız da @bitwise hocamız haklı yorumunu çözüm olarak işaretleyeceğim.
@matrax33

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Zaten bildigim kadariyla cok ovundugumuz 16 devlet arasinda Safaviler de yok.
Maalesef, oraya kesinlikle alınması gereken bir devlet orada yok.

Son düzenleme:
Hayır Kültür saydığınız gibi lakin yönetici kesim yani devlet Türk Devleti.
Yönetici Kesim I.Abbas dönemine kadar türktü I.Abbas dönemiyle beraber devlet hızlı bir farslaşma ve merkezileşme sürecine girdi. Ordu aşiretler yerine devşirme Ermeni,Gürcü,Fars gibi milletlerden teşkil edildi. Yönetici kadro neredeyse tamamen Fars ve Ermenilerden teşkildi. Öyleki 1622 Yılından Feth Ali Han Şamlunun Sadrazamlık makamına getirildiği 1721 yılına kadar sadrazamların hepsi Pers,Gürcü,Ermeniydi. Buna rağmen Şahlar Türkçe konuşmaya devam ettiler.

Yabancılar Pers diyor, Azerbaycan Türkleri ise kendisinin Azeri Türk'ü olduğunu söylüyor ki ben Azerbaycan ve Türkiye Türkleri dışında Şah İsmail'e Türk diyeni görmedim. Sizce Şah İsmail'in milleti ne? Gerçekten merak ettiğim bir konu.
Şah Hatayi'nin (Şah İsmail'in ikinci adı) şiirleri yazın. Bütün şiirleri Türkçedir ve hece ölçüsü ile yazılmıştır. (Bkz: Muhabbet bağında bir gül açıldı, Ezel bahar olmayınca, Özün eğri ise yola zararsın vb pek çok koşma.) Bu eserler Türk halk edebiyatı ürünleridir. Böyle güzel Türkçe, Türk tarzı milli hece ölçüsü ve dörtlüklerle eser veren bir insana Türk değildir demek tuhaf kaçar. Zira bu kişi Türk değil ise bile bir Türkten daha çok Türkleşmiştir.

İkinci olarak bazı Fars tarihçiler, Safevi ve Kaçar gibi hanedanları Türk olarak kabul etmezler. Oysa ki özellikle Safevilerde saray dili Farsça değil, Türkçedir. Ordu dili de öyle.

Ülkemizdeki bazı Türkmen-Alevi gruplar, bu kişiyi bir Seyyid, yani Peygamber sorundan gelen bir insan olarak tanımlarlar. Lakin bu bir inanıştır. Gerçekliği ispatlanmamıştır.

@ahmylz4565 ayrıca bir ek daha yapayım. Sah İsmail'in şiirleri, deyişleri, demeleri bugün Anadolu'daki cemevlerinde sıklıkla söylenmektedir. Zaten Şah İsmail İran coğrafyasında kontrolü sağlamak için Anadolu'daki Türkmen gruplarını kullanmıştı. Akabinde de büyük bir ordu ve Türkmen desteğiyle devletini kurmuştur. Böyle büyük bir destek toplayabilmek için büyük bir propaganda gerekir. Türkmenleri böyle bir propagandaya alet etmek içinse işte o bahsettiğim öz Türkçeye yakın deyişler, demeler gereklidir. Şah İsmail bir Türk gibi yaşamıştır ve Türk toplumunu etkilemiştir. Gene bastırarak söyleyelim bu etkiyi Türk olmayan, en azından anadili Türkçe olmayan birisi yaratamazdı. Zaten devlet kurulduktan sonra bürokraside ve orduda gene bu Türkmenler kullanılmıştır.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı