Şah İsmail Türk mü?

ahmylz4565

Centipat
Yabancılar Pers diyor, Azerbaycan Türkleri ise kendisinin Azeri Türk'ü olduğunu söylüyor ki ben Azerbaycan ve Türkiye Türkleri dışında Şah İsmail'e Türk diyeni görmedim. Sizce Şah İsmail'in milleti ne? Gerçekten merak ettiğim bir konu.

Son düzenleyen: Moderatör:
Safevi hanedanının bir mensubu, babası şeyh haydar, nasıl Türk değil?
Bende biraz araştırdım ve (İngilizce) Wikipedia'ya girdim şöyle yazıyor;
Roger Savory, İsmail'in ailesinin İran kökenli olduğunu, muhtemelen İran Kürdistanı'ndan olduğunu ve daha sonra Azerbaycan'a taşınarak Azeri Türk nüfusu içinde asimile olduklarını öne sürüyor. İsmail, Farsça ve modern Azeri Türkçesinin öncüsü (yani "proto" versiyonu) olan güney Türk lehçesinde iki dil biliyordu. Onun ataları Gürcüler, Rumlar, Kürtler ve Türkmenler gibi çeşitli etnik gruplardan karışıktı; bilim adamlarının çoğunluğu onun imparatorluğunun bir İran imparatorluğu olduğu konusunda hemfikirdir.

(Not: Bu yazıların hepsinin kaynağı belirtilmiştir sayfanın linkini koydum isterseniz bakabilirsiniz)

Burada ki roger savory isimli abimiz safeviler üzerine çalışmalar yapmış.

IMG_20240208_180703.jpg

Yani genel bir özet çıkarttığımız da @bitwise hocamız haklı yorumunu çözüm olarak işaretleyeceğim.

Not2: Bu yazılar aslında İngilizce ben Google çeviri ile çevirdim)

Sayfanın linki: Ismail I - Wikipedia

Hayır Kültür saydığınız gibi lakin yönetici kesim yani devlet Türk Devleti.

Bence degil. Cunku yoneticilerin kokeninden ziyade devlet yonetim kulturu onemli. Napolyon da Italyan kokenli mesela ama devleti Fransiz. Babur Timur hanedanligindan ama Mughal devleti Hint devleti kulturel olarak.

Ayrim yapmak %100 kolay degil bence cok fazla benzerlik var ama genelde Turk devletleri dini azinliga hosgorulu davraniyorlar. Selcuklularin Bizans azinliga Anadolu'da nasil davrandigina ya da Osmanlinin Balkan politikalarina bakarsan Safavi'nin tarzi ile bence ciddi fark var. Mezhep degistirmeyene cok acimasiz davraniyor Iranlilar. Timur da mesela cok gaddar bir adam.

Zaten bildigim kadariyla cok ovundugumuz 16 devlet arasinda Safaviler de yok.

Bende biraz araştırdım ve (İngilizce) Wikipedia'ya girdim şöyle yazıyor;
Roger Savory, İsmail'in ailesinin İran kökenli olduğunu, muhtemelen İran Kürdistanı'ndan olduğunu ve daha sonra Azerbaycan'a taşınarak Azeri Türk nüfusu içinde asimile olduklarını öne sürüyor. İsmail, Farsça ve modern Azeri Türkçesinin öncüsü (yani "proto" versiyonu) olan güney Türk lehçesinde iki dil biliyordu. Onun ataları Gürcüler, Rumlar, Kürtler ve Türkmenler gibi çeşitli etnik gruplardan karışıktı; bilim adamlarının çoğunluğu onun imparatorluğunun bir İran imparatorluğu olduğu konusunda hemfikirdir.

(Not: Bu yazıların hepsinin kaynağı belirtilmiştir sayfanın linkini koydum isterseniz bakabilirsiniz)

Burada ki roger savory isimli abimiz safeviler üzerine çalışmalar yapmış.

Eki Görüntüle 2110715

Yani genel bir özet çıkarttığımız da @bitwise hocamız haklı yorumunu çözüm olarak işaretleyeceğim.

Not2: Bu yazılar aslında İngilizce ben Google çeviri ile çevirdim)

Sayfanın linki: Ismail I - Wikipedia
Wikipedia boş kaynak Safevi Hanedanı Türk Şah İsmail Uzun Hasan'a dayanıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı