Saha dolabından uzaklaştıkça Mbps değerleri düşer mi?

Hikmet Benol

Hectopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Merhaba.

Saha dolabına uzaklık interneti çok etkiler mi Mbps anlamında?
Bir arkadaşım benimle aynı semtte hatta aynı caddedeyiz saha dolabına uzaklığımız aynı fakat o tam paketinin değerlerini alırken; ben alamıyorum.

Saha dolabına uzaklığım 252 metre ve SNR ve Attenuation değerlerim tam düşük sınırda olmasına rağmen kesilme olmuyor. Üstelik arkadaşımın da 220 metresi var ve o tam 50 Mbps alıyor. Ben 30 alıyorum.

Tek çözüm Müşteri Hizmetlerini mi aramak?

Merhaba.

Bir arkadaşım benimle aynı semtte hatta aynı caddedeyiz saha dolabına uzaklığımız aynı fakat o tam paketinin değerlerini alırken; ben alamıyorum.

Saha dolabına uzaklığım 252 metre ve SNR ve Attenuation değerletim tam düşük sınırda olmasına rağmen kesilme olmuyor. Üstelik arkadaşımın da 220 metresi var ve o tam 50 Mbps alıyor. Ben 30 alıyorum.

Bina altyapısı ile alakalı. Yeniletin derim.

Nasıl yeniletebilirim?
Bina sakinleri yaşlı oldukların hiç işe karışmazlar ve ilgilenmezler. TürkTelekomu arayıp, "internet kutusunu güncellemelerini" mi isteyeceğim?

Merhaba.

Saha dolabına uzaklığım 252 metre ve SNR ve Attenuation değerlerim tam düşük sınırda olmasına rağmen kesilme olmuyor. Üstelik arkadaşımın da 220 metresi var ve o tam 50 Mbps alıyor. Ben 30 alıyorum.

Saha dolabından uzaklaştıkça kablo mesafesi artar. Bu yüzden hat zayıflama değeri artar.

Zayıflama yükseldikçe ulaşılabilir hız düşer. 17a hat modunu ve sağlıklı hattı baz alırsak aşağı yukarı 150-200 metreye kadar 100 Mbps alabilir. Saha dolabının kapasite doldukça 88 Mbps'e kadar gerileyebilir. Tabii kapasiteyi normal olarak varsaymak gerekli.

Öte yandan 252 metre kablo uzunluğunuz varsa 3.5-4.5 arası hat zayıflamasına sahip olmanız gerekli ve aşağı yukarı 90 Mbps hız alabilirsiniz.

Teori kısmını kenara bırakalım, hat değerlerini paylaşır mısın? Detaylıca bakalım...

Merhaba @Ulunay

Değerlerim bu şekilde ve
değerler.JPG

Her ne kadar maksimum 42 Mbps Download ve 4 Upload denilse bile benim testlerde aldığım sonuçlar:
30/ 3.50
31/ 3.00 bu değerler arasına değişiyor.

Ne kadar yardımcı olur bilmiyorum fakat bu da internet kutusunun fotoğrafı.

Değerleri iyileştirebilmek için ne gibi yollar izlemeliyim?

Dosya Ekleri

• ankastre.jpg
    ankastre.jpg
    258,4 KB · Görüntüleme: 41
Zayıflamanız(line attenuation) çok yüksek. Tüm sorunu açıklıyor. Önce bunun kaynağını bulmak gerekli. TurkNet kullanıyor musun? YAPA kapsamında mısın?

Değilsen ilk önce arıza kaydı bırakın. Sorun çözülmezse;

Eğer kabloda ek varsa ekleri her iki kablonun ucundan 3-4cm kadar kesip, yeniden ekleyin. Bunu yaparken modem kapalı olsun. Zayıflama ciddi oranda azalırsa YAK-1 temin edip sağlıklı ekler yapın. Ek sayısı fark etmez, hepsi için dediğim geçerli. Zayıflama azalmıyorsa aşağıya geçin.

Modemi kısa bir kabloyla direk ankastreye bağlayıp test etmeniz gerekli. Bunun için elektrikçiden destek almanız gerekli ya da TT'den elit ekip istemeniz gerekli. Elit ekip talep ederseniz hem ankastreden hem de ev içinden ölçüm yaptırın. Bir sorun varsa size aktarırlar.

Elektrikçi tercih ederseniz, modemi bağladıktan sonra hat değerlerini kontrol edin. Zayıflama azalırsa iç tesisat değişmesi gerekebilir.

Çözüme giden yol bu şekilde...

TurkNet YAPA altyapısı maalesef kapsamım dışında. Dediğiniz gibi arıza kaydı bırakacağım sorun çözülmezse elit ekip isteyeceğim.
TurkNet YAPA kapsamında kullanıcıları daha uzak bir noktaya bağlayabiliyor. Haliyle zayıflama artıyor ve hız düşebiliyor. Bu yüzden sordum...

Yeni konular

Geri
Yukarı