Sahibinden dolandırıcılığı ve kargo şirketler ile

10TENNNN

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar.
Maalesef başıma az daha gelecek olan dolandırılma olayından bahsedeceğim, Internet'e kaynak olmadığı için bu konunun web e düşmesi çok iyi olacağını düşündüm.

Ben macebook Pro 13 inç'i satılığa çıkardım halihazırda onlarca yurt dışı numaralarından mesaj aldım onlar tamamen bilindik dolandırıcılık yöntemi webe arattınız mı çok fazla konu var bunla ilgili.
Asıl konu çok az bilgiler olan bu yöntem.
Mesela İzmir'desiniz alıcı İstanbul'da diyor ki size; bir yakınınız varsa yönlendirin ardından ben onunla buluşup elden alayım.
Gayet makul anlaşılabilir bir yöntem, şimdi asıl bomba geliyor.
Size genelde diyor ki "Aras Kargo ile gönderim yaparsanız elektronik eşyalara daha iyi davranıyorlar" bende Aras Kargo'ya verdim! Neyse ardından kimin ile irtibata geçeceği alıcıya iletiyorsunuz, çünkü alışverişe geçsinler diye ürün tanıdığınıza gelince.
Oda ne yapıyor biliyor musunuz?
Aras Kargo da artık içerden biri mi yoksa başka bir şey mi! İsim veya telefondan kargoyu buluyor, kargo İstanbul'a ulaştıktan sonra tam kurye yola çıkacakken durdurup! Mesela, benim kargom vardı işim var "o" kişi benim deyip aras kuryesinden kargoyu alıyor (kimlik sorma laışkanlığı yok kimsenin)

Yakınız diyor ki bana kargo gelmedi, siz şubeyi arıyorsunuz, onlar diyor biz teslim ettik,
Karmaşaya bakın sonra şikayet bırakıyorsunuz genel müdürlük size " arada bu şeyler oluyor isterseniz savcılığa başvurun" diyorlar.
Yani kısaca kolpalık diz boyu.

Benim şansım şuydu ablamın adına yolladım ama eniştem ile irtibata geçsin diye onun numarasını/ismini verdim bu da kargoyu bulamadı sanırsam alamadı (dolandırıcı (sizden takip numarası ister benden de istemişti ürünü oda takip edip sözde yakınınıza ulaştıktan sonra almaya gitmek için, ben vermedim)

Son düzenleyen: Moderatör:
Bilgi için teşekkürler, bu taktiğin bir karşıtını da söyleyeyim de arkadaşlara faydası olsun.
Bu tarz tanıdığınızı aracı olarak kullanacağınızda önce taındığınıza kargolayın, tanıdığınız kargoyu aldıktan sonra tanıdığınızın bilgilerini verin.

Merhaba arkadaşlar.
Maalesef başıma az daha gelecek olan dolandırılma olayından bahsedeceğim, Internet'e kaynak olmadığı için bu konunun web e düşmesi çok iyi olacağını düşündüm.

Ben macebook Pro 13 inç'i satılığa çıkardım halihazırda onlarca yurt dışı numaralarından mesaj aldım onlar tamamen bilindik dolandırıcılık yöntemi webe arattınız mı çok fazla konu var bunla ilgili.
Asıl konu çok az bilgiler olan bu yöntem.
Mesela İzmir'desiniz alıcı İstanbul'da diyor ki size; bir yakınınız varsa yönlendirin ardından ben onunla buluşup elden alayım.
Gayet makul anlaşılabilir bir yöntem, şimdi asıl bomba geliyor.
Size genelde diyor ki "Aras Kargo ile gönderim yaparsanız elektronik eşyalara daha iyi davranıyorlar" bende Aras Kargo'ya verdim! Neyse ardından kimin ile irtibata geçeceği alıcıya iletiyorsunuz, çünkü alışverişe geçsinler diye ürün tanıdığınıza gelince.
Oda ne yapıyor biliyor musunuz?
Aras Kargo da artık içeriden biri mi yoksa başka bir şey mi! İsim veya telefondan kargoyu buluyor, kargo İstanbul'a ulaştıktan sonra tam kurye yola çıkacakken durdurup! Mesela, benim kargom vardı işim var "o" kişi benim deyip aras kuryesinden kargoyu alıyor (kimlik sorma laışkanlığı yok kimsenin)

Yakınız diyor ki bana kargo gelmedi, siz şubeyi arıyorsunuz, onlar diyor biz teslim ettik,
Karmaşaya bakın sonra şikayet bırakıyorsunuz genel müdürlük size " arada bu şeyler oluyor isterseniz savcılığa başvurun" diyorlar.
Yani kısaca kolpalık diz boyu.

Benim şansım şuydu ablamın adına yolladım ama eniştem ile irtibata geçsin diye onun numarasını/ismini verdim bu da kargoyu bulamadı sanırsam alamadı (dolandırıcı (sizden takip numarası ister benden de istemişti ürünü oda takip edip sözde yakınınıza ulaştıktan sonra almaya gitmek için, ben vermedim)

Benzer bir problem benim de başıma geldi. 505 154 ** 30. Numaralı şahıs benimle iletisime geçip laptopa talip olduğunu söyledi. WhatsApp profil fotosu var ama büyük ihtimal başkasının. İstanbul'da tanıdığın biri varsa yollar mısın dedi ki sehir dışı seçiyor. Tanıdık vardı bende ok olur dedim. Sonra benden kargo kağıdını istedi. Bende şüphelendim çünkü benim ve arkadaşımın tüm bilgileri var. Dedim paylaşamam ama kargo takip no bu, kargo ulasinca sana haber ederiz (isim soy isim E**** A*** diye gözüküyor ). Takip nodan bakinca isim soyisimden bir şeyler tutturmaya çalışıyor, benim de bir tanıdığım var işte bilmem kim mi diye sordu. Yok dedim o değil ama arkadaş bilgileri alıp sahte kimlikle falan teslim alacaktı büyük ihtimal. Ama arkadaş bildiğimiz dolandırıcı gibi konuşmuyor. Ürünle ilgili video falan istedi pazarlık yaptı. Kargonu öderim dedi ki bu da tüm bilgilere ulaşmak için. Bugün aradım açmadı WhatsApp'ta Online ama cevap vermiyor. Aman sakın bilgilerinizi paylaşmayın. Ben biraz ayilmasam laptop gidiyordu.
543 563 ** 85 . Bunlar iyice türemeye başladılar . Başka bir ilanım için yazdılar bu sefer . Bu seferde İzmir/Konak ta oturduğunu söyledi . Ses kaydı atıyor sürekli . Kargo ile yolla diyor tanıdık varsa . Yarısını atacakmış paranın kargoyu yollayınca amaç kargo numarası ulaşacak kişinin bilgilerini alıp sahte kimlikle ulaşıcıya gitmeden kargoyu almak . Çok yakın olmamıza rağmen dedim gelme gitmeni karşılarım yok hastası varmış filan bir sürü hikaye .

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı