Sahip olunan Retail lisansla Windows etkinleştirilmiyor

MaTTo

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
RAM
32GB
SSD veya HDD modeli
1TB
Ekran kartı
RTX4080
Anakart
X670E-Plus Wifi
İşlemci
AMD Ryzen 7950X
Merhaba.

ücretsiz yükseltme teklifini kullanarak Windows 7'den Windows 10'a geçmiştim. Windows lisansımı Microsoft hesabım ile de ilişkilendirdim.

Eskiyen masaüstü sistemimi geçen gün "yeni" bir sistem toplayarak güncelledim/değiştirdim.

Windows 10 Pro yüklü "eski" sistemimde;

"Windows, Microsoft hesabınıza bağlı bir dijital lisansla etkinleştirildi"

"Açıklama: Retail channel"

"Lisans durumu: lisanslı."

"makine kalıcı olarak etkinleştirildi."

Microsoft'un sitesinden indirdiğim Windows 10 ISO kalıp dosyasını Rufus programını kullanarak Windows 10 Pro sürümü olarak yeni sistemime yükledim. Yükleme sırasında istenilen ürün anahtarı bölümünü "daha sonra etkinleştir" diyerek geçtim ve Microsoft hesabımı kullanarak kurulumu tamamladım.

Masaüstünde direkt olarak "Windows'u etkinleştir" hatasını buldum. Birkaç sürücü yükleme ve yeniden başlatma yapmama rağmen yazı silinmedi. Ayarlar ve komut dizini içerisinden baktığımda aldığım bildiri ve hatalar şu şekildedir:

Görüntü

Görüntü

Görüntü

Ayarlar menüsü içinde "sorun gider" uygulamasını çalıştırınca aldığım hata:

Görüntü

donanım değişikliği seçeneğini seçtiğimde aldığım ekranlar:

Görüntü

Görüntü

ürün anahtarını değiştir dediğimde aldığım hata:

Görüntü

İnternetten bulduğum bir bilgiye göre; eski sistemimdeki Retail lisansımı serbest bırakmam gerekliymiş ve bunun için temiz kurulum yapmam ve Microsoft hesabımdan eski cihazımı kaldırmam gerekliymiş.

Eski sistemimde yerel kullanıcı olarak açılmış bir Windows 10 var.

Microsoft hesabımdaki eski cihazımı kaldırdım ve halihazırda; Microsoft hesabımdaki cihazlarım:

Görüntü

Öncelikli sorunum:

"Windows'umu nasıl etkinleştirebilirim?"

Öncelikli çözüm önerim:

"Microsoft hesabımdaki Retail Windows 10 Pro lisansımı başka bir sistemde tekrar kullanamaz mıyım?"

Tüm bu sorunlardan sonra lisansım etkinleştikten sonra:

Windows 10'dan Windows 11'e geçiş yapabilir miyim?

Teşekkürler...

Yapabileceğin hiçbir şey yok aktif edemezsin. Aklıma bir çözüm geldi BAT dosyası ile aktif edebilirsin istersen link atayım? Ama legal değil crack olarak aktif ediyor. 5dk önce format attım bende kullandım.

Yapabileceğin hiçbir şey yok aktif edemezsin. Aklıma bir çözüm geldi BAT dosyası ile aktif edebilirsin istersen link atayım? Ama legal değil crack olarak aktif ediyor. 5dk önce format attım bende kullandım.
Biraz önce de Microsoft moderatörü aynı olumsuz cevabı verdi 😅 Hatta burada da bir bilgi kaynağı olması adına yazayım:

"Windows 7'den windows 10'a yükseltme ile geçtiniz ise bu lisanslar yapı itibarı ile RETAİL olarak gözükür bu lisansı bir başka bilgisayara taşıyamazsınız. Eger microsoft store veya anlaşmalı magazalarından sonradan RETAİL key aldınız ise bunları taşıyabilirsiniz bununda şartları var aynı anda iki bilgisayarda kullanamazsınız diger bilgisayardan kaldırmanız gerekir"

Korsanı hayatımdan uzun zaman önce çıkardım ve uç nokta olmadıkta tercih etmiyorum.
Ama teşekkür ederim yanıtınız için.

Diğer bir bilgisayardan kaldırmaktan kasıt nedir? Nasıl kaldırılıyor?
Edindiğim bilgiye göre; Temiz kurulum yapmak yani format atarken işletim sisteminin olduğu diskin tüm parçalarını silmek yeterli.
Yada yine internette bulduğum;
Komut dizinini yönetici olarak açıp:

slmgr /upk => Yüklü Lisansı Kaldırıyor
slmgr /cpky => Kayıt Defterinden Lisansı kaldırıyor.

Bu şekilde format atmadan da lisans temizlenebiliniyormuş.

Bende de durum aynı malesef çözüm bulabildiniz mi?
Ne yazık ki...

Sağlamlisans firmasından Windows 10 Home lisansı aldım birkaç gün sonra da Windows 11 update oldu.
Windows 10 almamın nedeniyse; olurda Windows 11 beğenmezsem tekrar lisans almak zorunda kalmayayım diye.

Geri
Yukarı