Samsung 840 EVO 120GB SSD Testleri ve Sistem Testlerim

Merhabalar,

Evet arkadaşlar. 06.12.2013 tarihinde parçalarını takıp ilk startını verdiğim sistemin performans testlerini sırayla yaptıkça paylaşacağım. Öncelikle SSD beni çok şaşırttı. Hatta kat be kat şaşırttı. 07.12'de yeni bir Firmware geldi ve SSD resmen hızlarda uçuşa geçti. Resimler birazdan :)

Önce sistemin özelliklerine gelelim;
  • AMD FX 8350 Sekiz Çekirdekli işlemci ~4.0GHz TB ile ~4.2GHz​
  • ASUS M5A97 R2.0 Anakart​
  • 1X Kingston 8 GB DDR3 1600MHz CL9 RAM​
  • Samsung 840 EVO 120GB SSD (Formatlanmamış hızları O: 540 MB Y: 410 MB)​
  • Seagate Barracuda 2TB 3.5 HDD (Formatlanmamış hızlarına hiç bakmadım)​
  • Gigabyte 3X Windforce NVIDIA GTX 770 2 GB Ekran Kartı (Toplam Kullanılabilir bellek 4 GB ama 2 GB paylaşımlı :D )​
  • TT V3 Black Edition Mesh Panelli Mid Tower 600W Oyuncu Kasası​

SSD'ye Firmware atmadan önceki hali

SSD'ye Firmware attıktan sonraki hali

Ciddi bir fark söz konusu değil mi? :)
HDD'nin de Yazma hızı Okuma hızından yüksek :D

Ekran Kartı Bilgim

Oyunlarda beni üzmüyor. Şimdiye kadar aldığım en düşük FPS(Arkada Crysis3 aktif iken) NFS MW2'de 45FPS oldu. Tüm grafik ayarlarım Full HD + Ultra + 8X MXAA ile oynanmakta. Crysis 3'te en düşük 55FPS ile bol sef makinesının olduğu bir sahnede yaşadım. O kadar :)

Diğer donanım testlerim yakında gelecek...

Bu arada daha sistemin tadını çıkartamadan direk testlere başladım :D Ve artık alışınca SSD'nin hızlı tepkimesine artık diğer makinelar bana çok yavaş geliyor. SSD'dir candır gerisi heyecandır. :D

Son düzenleyen: Moderatör:
ORSAIR 128GB FORCE GS SERISI ile karşılaştıracak olursak hangisi daha iyi performans sunar ? ORSAIR 128GB FORCE GS SERISI daha ucuz ama performansını bilmiyorum.

Madem SSD yaptınız konuyu Buyrun yeni resimler..
RAPID Ayarı yapıldıktan sonra SSD'nin Magician hızı
nx54.png

SSD içindeki aktarım :)
3rbz.png

Crystal Disk Info 'nun Test sonucu...
6dkk.png

Hayırlı olsun güle güle kullan :)

Bunlar tek SSD'nin skorları mı, yoksa RAID0'mı var?

AMD FX 8350 Sekiz Çekirdekli İşlemci ~4.0GHz TB ile ~4.2GHz
Asus M5A97 R2.0 Anakart
1x Kingston 8GB DDR3 1600MHz CL9 Ram
Samsung 840 EVO 120GB SSD (Formatlanmamış hızları O:540mb Y:410mb)
Seagate Barracuda 2TB 3.5 HDD (Formatlanmamış hızlarına hiç bakmadım)
Gigabyte 3x Windforce nVidia GTX 770 2GB Ekran Kartı (Toplam Kullanılabilir bellek 4GB ama 2GB paylaşımlı :D )
TT V3 Black Edition Mesh Panelli Mid Tower 600W Oyuncu Kasası

Oyunlarda beni üzmüyor. Şimdiye kadar aldığım en düşük FPS(Arkada Crysis3 aktif iken) NFS MW2 'de 45FPS oldu. Tüm grafik ayarlarım Full HD + Ultra + 8x MXAA ile oynanmakta. Crysis 3'te en düşük 55FPS ile bol sef makinasının olduğu bir sahnede yaşadım. O kadar :)

En düşük 55fps'de bir sorun var.

1920%20txaa%204x.jpg

crysis_3_gpu_cpu_test_amd_nvidia_diagram_3.png

:D. Bende Asus'u çok seviyorum :D. Asus'un kablosu bile olsa alıcam :D.

Aynen. Ama Asus'un yeri bir başka :)

Güzel testler. Elim ayağım titriyo valla bende almak istiyorum .

Al abi sana alma diyen yok :D

Bu konu Kullanıcı İncelemeleri altforumuna taşınsa daha iyi olmaz mı?

Olabilir. Benim için fark etmez. Neresi konuya uyarsa bende oraya uyarım :)

Oha sen akıyosun :)

Teşekkürler. Evet biraz akıyoruz. Tabi RAPID Mode sağ olsun hızımızı RAID-0 yapmış gibi arttırdı.

CORSAIR 128GB FORCE GS SERISI ile karşılaştıracak olursak hangisi daha iyi performans sunar ? CORSAIR 128GB FORCE GS SERISI daha ucuz ama performansını bilmiyorum.

Bence SSD'de Samsung'dan başka tercih etmeyeceksin.

Hayırlı olsun güle güle kullan :)

Bunlar tek SSD'nin skorları mı, yoksa RAID0'mı var?

Öncelikle teşekkürler Haluk abi :) Soruna gelecek olursak evet bunlar 1 Adet SSD'nin testleri. İsterseniz RAPID Mode ile ilgili bir makale hazırlayabilirim. Böylece Samsung SSD alanlar için daha faydalı olur diye düşünüyorum.

En düşük 55fps'de bir sorun var.
[Test Resim 1]
[Test Resim 2]

Mirkan abi oyunun başında iken Fraps değerlerine ara sıra bakarak denk geldiğim değerlerdi onlar. Oyunda ilerleyince en düşük 25 FPS'i dahi gördüm. En yüksekte ya 70 yada o civarda bir şey idi yanlış hatırlamıyor isem.

SSD ile fps uçuyorsa alalım bizde.:)

SSD FPS uçurmuyor oyunun Loading süresini kısaltıyor. Tabi hemen yüklediği içinde 3-5 FPS fark ortaya çıkabiliyor.

Öncelikle teşekkürler Haluk abi :) Soruna gelecek olursak evet bunlar 1 Adet SSD'nin testleri. İsterseniz RAPID Mode ile ilgili bir makale hazırlayabilirim. Böylece Samsung SSD alanlar için daha faydalı olur diye düşünüyorum.

Skorlarda ufak bir sorun var. SATA III portuna takılan tek bir SSD'nin okuma ve yazma hızı saniyede 560-570MB/sn'nin üzerine çıkamaz. Sende resmen RAID0 hızı görünüyor :)

Skorlarda ufak bir sorun var. SATA III portuna takılan tek bir SSD'nin okuma ve yazma hızı saniyede 560-570MB/sn'nin üzerine çıkamaz. Sende resmen RAID0 hızı görünüyor :)

Haluk abi dediğim gibi o "RAPID Mode" ile alakalı. Kısaca RAPID Mode'u anlatayım o zaman.

RAPID Mode aktif iken sistemin kendi belleğini SSD'ye Cache gibi tahsis ediyor. Bu miktar 0.50 - 0.75 arasında değişiklik gösteriyor. (eğer SSD'de işlem varsa bu miktar 1.5GB'ta kadar çıkabiliyor) Böylece kontrolcü kendini yarı uyku moduna alarak SSD'nin içindeki nand flash bellek modüllerini normal hızlarına salıyor. Böylece RAID olmasa bile RAID performansı sunuyor. Tabi bunun faydasını Windows yüklenirken de görüyoruz.

Neyse daha fazla bilgi vermeyeyim. Sonra makalenin tadı kaçar :D

Çok güzel. Kıskandım. :D Hayırlı olsun.

Saolasın seninde başına gelir inşallah bu canavardan.. Bu arada kıskanma Vatan'da var bundan :D

Haluk abi dediğim gibi o "RAPID Mode" ile alakalı. Kısaca RAPID Mode'u anlatayım o zaman.

RAPID Mode aktif iken sistemin kendi belleğini SSD'ye Cache gibi tahsis ediyor. Bu miktar 0.50 - 0.75 arasında değişiklik gösteriyor. (eğer SSD'de işlem varsa bu miktar 1.5GB'ta kadar çıkabiliyor) Böylece kontrolcü kendini yarı uyku moduna alarak SSD'nin içindeki nand flash bellek modüllerini normal hızlarına salıyor. Böylece RAID olmasa bile RAID performansı sunuyor. Tabi bunun faydasını Windows yüklenirken de görüyoruz.

Neyse daha fazla bilgi vermeyeyim. Sonra makalenin tadı kaçar :D

Sen yine makaleyi hazırla ama performans konusunda pek umutlu olma :) Bu değerleri biraz evvel dizüstü sistemde aldım:
eaovyz.jpg

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı