Samsung 860 Evo SSD değerleri normal mi?

süleyman88

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Karadeniz
Daha fazla  
Adsız.png

ASUS X556uf modeli Windows 10 kurulu cihazda bu değerleri alıyorum. Rapid mod açık ve değilken ayrı ayrı test ettim.
1.Rapid mod açık değilken okuma hızı 530 civarı iken neden yazma hızı 380 civarında.
2.Rapid mod açıkken IOPS okuma değeri 2 katına çıkarken IOPS yazma hızı neden artış göstermedi?
Cevaplarsanız sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle hocam;
  1. Yazma hızlarının bazen 350 MB/s civarlarına düşme sebebi TurboWrite önbelleğinin dolması ile alakalı. Önbellek dolunca yazma hızları düşüyor Samsung SSD'lerde. Merak etmeyin önbellek boşalınca geri olması gereken hızlara dönüyor. Bu bir sorun değil. Samsung böyle saçma sapan bir teknoloji koymuş SSD'lerine o kadar.
  2. Öncelikle RAPID modunu açmamanızı öneriyorum. Hem RAM yiyiyor hem de ani güç kayıplarında veriler buhar olup gidiyor. Artmama sebebi yine TurboWrite ile alakalı olabilir. O konuda net bir şey söyleyemeyeceğim.
Umarım yardımcı olabilmişimdir. :) Dediğim gibi yazma hızının bazen 300 MB/s'e kadar düşmesi TurboWrite önbelleği ile alakalı. Bu önbellek dolunca 970 EVO gibi NVMe SSD'lerde bile hızlar 300 MB/s oluyor. Maalesef böyle kötü bir olayı var Samsung SSD'lerin.

Öncelikle hocam;
  1. Yazma hızlarının bazen 350 MB/s civarlarına düşme sebebi TurboWrite önbelleğinin dolması ile alakalı. Önbellek dolunca yazma hızları düşüyor Samsung SSD'lerde. Merak etmeyin önbellek boşalınca geri olması gereken hızlara dönüyor. Bu bir sorun değil. Samsung böyle saçma sapan bir teknoloji koymuş SSD'lerine o kadar.
  2. Öncelikle RAPID modunu açmamanızı öneriyorum. Hem RAM yiyiyor hem de ani güç kayıplarında veriler buhar olup gidiyor. Artmama sebebi yine TurboWrite ile alakalı olabilir. O konuda net bir şey söyleyemeyeceğim.
Umarım yardımcı olabilmişimdir. :) Dediğim gibi yazma hızının bazen 300 MB/s'e kadar düşmesi TurboWrite önbelleği ile alakalı. Bu önbellek dolunca 970 EVO gibi NVMe SSD'lerde bile hızlar 300 MB/s oluyor. Maalesef böyle kötü bir olayı var Samsung SSD'lerin.
Teşekkürler hocam. Cihazda 12 GB ram mevcut ve laptop olduğu için genelde prizde takılı kullanıyorum. Rapid mod sorun olur mu sence ?

Teşekkürler hocam. Cihazda 12 GB RAM mevcut ve laptop olduğu için genelde prizde takılı kullanıyorum. RAPID modu sorun olur mu sence ?
Laptop'un pili var mı hocam? Ani elektrik kesintilerinde pil varsa bir sorun olacağını sanmıyorum. Gücü pilden alacağı için veri kaybı yaşanmaz elektrikler gidince. RAM miktarınız yeterli sayılır. Siz bilirsiniz açıkçası RAPID modu günlük kullanımda bir şeyleri etkilemiyor. Uzun dosya transferlerinde işe yarayabilir sadece.

Laptop'un pili var mı hocam? Ani elektrik kesintilerinde pil varsa bir sorun olacağını sanmıyorum. Gücü pilden alacağı için veri kaybı yaşanmaz elektrikler gidince. RAM miktarınız yeterli sayılır. Siz bilirsiniz açıkçası RAPID modu günlük kullanımda bir şeyleri etkilemiyor. Uzun dosya transferlerinde işe yarayabilir sadece.
Evet pili var. Bunu öğrendiğim iyi oldu. Oyunlarda belki küçükte olsa Fps artışı alabilirim diye açmıştım açıkçası rapid modu. O zaman kapatmak daha mantıklı.

Evet pili var. Bunu öğrendiğim iyi oldu. Oyunlarda belki küçükte olsa FPS artışı alabilirim diye açmıştım açıkçası RAPID modu. O zaman kapatmak daha mantıklı.
SSD FPS artırmaz hocam. Oyunlarda HDD kaynaklı drop sorunlarını falan çözer sadece. Bir de kaplamaları erken yükler. Yani SSD hızının oyunlara bir faydası yok. :) SSD genel anlamda sistemin açılışını ve programların açılışını hızlandırır. Onun dışında dediğim gibi oyunlarda FPS'e herhangi bir katkısı yok.

Yeni konular

Geri
Yukarı