Samsung Galaxy S22 video çekim rakibi iPhone modeli nedir?

Hocam bu fark nerede peki? Ben S22 kullanıyorum ancak 60 FPS video çekerken telefon hareket ederken ve yön değişimlerinde kare atlıyor. IPhone'lar kusursuz stabil 60 FPS mi çekiyor? Ben bunu merak ediyorum.

Ayarlardan yüksek uyumluluk yerine performansa al (uyumlulukta olmayabilir adı değişik olabilir)

Birçok konuda konu video çekimi ise IPhone'un rakipsiz olduğunu belirten mesajlar gördüm. Bu fark hangi konuda ve ne kadardır?

S22'nin video performansı hangi iPhone modeline denktir?

IPhone'un videoda rakipsiz olmasının iki tane sebebi var: 1-yazılım 2-işlemcisinin videoda yüksek bitrateler sunması. Apple yıllardır videoda zirvede. Bu kolay kolay değişmeyecek gibi duruyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

S22 daha iyi OIS'de dediğim gibi, @çokdüşünenbiri dediğini tam anlamadim ama iPhone 13'ün öyle ezici üstünlüğü yok. Sadece 4K 60 FPS'de droplu çekiyordu, onu da düzeltmişler gibi duruyor. Ayrica iPhone 13 modelinde kameralar arası geçişte doğal bir buğulanma oluyor, arkadaşımda 13 var hâlâ düzeltmediler. İPhonedo'nun iPhone 14 inceleesinde de bu konuya değinilmiş.

Ayarlardan yüksek uyumluluk yerine performansa al (uyumlulukta olmayabilir adı değişik olabilir)
O ayar FPS odaklı hocam yani dediğiniz gibi.

IPhone'un videoda rakipsiz olmasının iki tane sebebi var: 1-yazılım 2-işlemcisinin videoda yüksek bitrateler sunması. Apple yıllardır videoda zirvede. Bu kolay kolay değişmeyecek gibi duruyor.
Bitrate'i geçtim hocam da vadedilen FPS sunma konusunda biraz sıkıntı yaşıyorum ben. 60 FPS ama kare atlamalarını hissediyorum çok değil anlık ama can sıkıyor.

İşlemci diyorsunda Qualcomm ve özellikle MediaTek'den daha kötü ısp'ye sahip daha düşük Mbps'li videolar çekiyor iyi olmasının sebebi ise Sony sensör. Android tarafında ımx989'a sahip cihazla karşılaştırırsan pek fark bulamazsın ki düşük ışık çekimleri anlamında IMX989 zirvede.
Neden bu kadar Apple fanboyusun bilmiyorum lakin önce PowerVR’dan GPU almayı bıraksın sonra rakip olur Apple.

İşlemci diyorsunda Qualcomm ve özellikle MediaTek'den daha kötü ısp'ye sahip daha düşük Mbps'li videolar çekiyor iyi olmasının sebebi ise Sony sensör. Android tarafında ımx989'a sahip cihazla karşılaştırırsan pek fark bulamazsın ki düşük ışık çekimleri anlamında IMX989 zirvede.
Neden bu kadar Apple fanboyusun bilmiyorum lakin önce PowerVR’dan GPU almayı bıraksın sonra rakip olur Apple.
Apple en son A10 Fusion'da PowerVR'dan GPU aldi yalnız.

İşlemci diyorsun da Qualcomm ve özellikle MediaTek'den daha kötü ISP'ye sahip daha düşük Mbps'li videolar çekiyor iyi olmasının sebebi ise Sony sensör. Android tarafında IMX989'a sahip cihazla karşılaştırırsan pek fark bulamazsın ki düşük ışık çekimleri anlamında IMX989 zirvede.
Her sey sensoru koymayla bitseydi 12S Ultra kamera ozurlusu bir cihaz olmazdi. Soyledigin gibi Sony IMX989 sensor bulunuyor ancak berbat otesi optimizasyon sorunlari yuzunden alt modeli olan Mi 11 Ultra'dan bile daha kotu performans veriyor. Yazilim her seydir. Donanimi koymayla bitmiyor o isler. Diyeceksin bu sorunlar Apple'da yok mu, onlarda da var. 14 Pro Max'te de kameradan ses geliyor veya titreme yapiyor. Guncelleme ile gecti diyen de var, gecmedi diyen de var.
PowerVR'dan GPU almasinda bir sakinca yok, zira isini duzgun yaptigi surece markanin bir onemi yok. A15 Bionic icerisinde bulunan 4 cekirdekli Apple GPU (Pro ve Pro Max'te 5 cekirdek), Snapdragon 8 Gen 1'de bulunan Adreno 730'dan daha stabil ve yuksek performans sunuyor 3DMark testinde.

Markalari elestireceksek dosyayi birlikte olusturalim. iOS kadar stabil bir UI cikartamayan firmalari konusabiliriz mesela. Bu sorun, bahsettigin PowerVR meselesinden daha buyuk bir problem.

D1194B5C-E169-4675-B736-2F679C26A21F.jpeg

Her şey sensoru koymayla bitseydi 12s Ultra kamera ozurlusu bir cihaz olmazdi. Soyledigin gibi Sony IMX989 sensor bulunuyor ancak berbat otesi optimizasyon sorunlari yuzunden alt modeli olan mi 11 Ultra'dan bile daha kotu performans veriyor. Yazilim her seydir. Donanimi koymayla bitmiyor o isler. Diyeceksin bu sorunlar Apple'da yok mu, onlarda da var. 14 Pro Max'te de kameradan ses geliyor veya titreme yapiyor. Guncelleme ile gecti diyen de var, gecmedi diyen de var.

Powervr'dan GPU almasinda bir sakinca yok, zira isini duzgun yaptigi surece markanin bir onemi yok. A15 bionic icerisinde bulunan 4 cekirdekli Apple GPU (Pro ve Pro Max'te 5 cekirdek), Snapdragon 8 gen 1'de bulunan adreno 730'dan daha stabil ve yuksek performans sunuyor 3DMark testinde.

Markalari elestireceksek dosyayi birlikte olusturalim. iOS kadar stabil bir UI cikartamayan firmalari konusabiliriz mesela. Bu sorun, bahsettigin powervr meselesinden daha buyuk bir problem.

Eki Görüntüle 1648889

Her şey çok güvendiğin benchmarklarla olsaydı 12. dakikada throttle yemezdi 13 Pro Max kaldı ki 888 ve 8 gen 1 zaten Samsung üretimi termik santral :D
865 ikisindende daha kararlı çalışıyor
(GPU OC ile 8 gen 1'i geçiyor 3D Mark'da ve evet daha stabil. XDA forumda tonla 865'e OC yapıp 8 gen 1'den daha iyi yapanlar var.)

Saf güçlerine bakarsan adreno 730'u geçtim adreno 650 ile A15
(5çekirdek GPU) arasında 0.1-0.2 gflop fark var ki 3D mark Qualcomm'da GPU'yu maksimum kullanmayıp MediaTek SoC'larda GPU'yu köküne kadar kullanıyor aynı şey A9 ve A14 hariç bütün a serisi işlemciler içinde geçerli (ya da sadece Xiaomi'de öyledir mi 10 5G ve Redmi Note 8 Pro da denedim iOS olarak ise 6s, 7 ve XS de denedim.) Instagram ver tek tek denediğim saf güç karşılaştırması testlerini atayım.

Büyük ihtimalle dxomark a bakarak 12s Ultra ya kötü diyorsun çünkü portre ve gece çekimlerinde o cihazdan iyisi bir tek Vivo marka cihazda var ki oda IMX989 kullanıyor. (markayı yanlış demiş olabilirim tonla benzer Android marka var)

Ek olarak mi 11 Ultra vasat kameraya sahip renkleri doğru vermiyor. Samsung sensörler genelde Sony sensör gibi son kullanıcı tabiri ile doğal vermiyor sarıya kaçkın ya da abartı canlı neyse artık dxomark laboratuvarlarında nasıl test ediyorlar hiçbir fikrim yok :D

Yazılımdan bahsediyorsunda yılda 1 tane cihaz için yazılım üreten firma ile belki yılda 10 cihaz çıkaran firmalarla karşılaştırıyorsun ki IOS'un kritik ve cihaz bile öldüren sorunları var dediğim gibi Instagram ver tek tek anlatayım aylarda yaptığım çalışmaları herkese sunamam isteyen Instagram bıraksın yazayım.

Not: Android fanı ya da Apple haterı değilim ki Apple cihaz kullanıyorum şu anda.

Her şey çok güvendiğin benchmarklarla olsaydı 12. dakikada throttle yemezdi 13 Pro Max kaldı ki 888 ve 8 gen 1 zaten Samsung üretimi termik santral :D
865 ikisindende daha kararlı çalışıyor
(GPU OC ile 8 gen 1'i geçiyor 3D Mark'da ve evet daha stabil. XDA forumda tonla 865'e OC yapıp 8 gen 1'den daha iyi yapanlar var.)

Saf güçlerine bakarsan adreno 730'u geçtim adreno 650 ile A15
(5çekirdek GPU) arasında 0.1-0.2 gflop fark var ki 3D mark Qualcomm'da GPU'yu maksimum kullanmayıp MediaTek SoC'larda GPU'yu köküne kadar kullanıyor aynı şey A9 ve A14 hariç bütün a serisi işlemciler içinde geçerli (ya da sadece Xiaomi'de öyledir mi 10 5G ve Redmi Note 8 Pro da denedim iOS olarak ise 6s, 7 ve XS de denedim.) Instagram ver tek tek denediğim saf güç karşılaştırması testlerini atayım.

Büyük ihtimalle dxomark a bakarak 12s Ultra ya kötü diyorsun çünkü portre ve gece çekimlerinde o cihazdan iyisi bir tek Vivo marka cihazda var ki oda IMX989 kullanıyor. (markayı yanlış demiş olabilirim tonla benzer Android marka var)

Ek olarak mi 11 Ultra vasat kameraya sahip renkleri doğru vermiyor. Samsung sensörler genelde Sony sensör gibi son kullanıcı tabiri ile doğal vermiyor sarıya kaçkın ya da abartı canlı neyse artık dxomark laboratuvarlarında nasıl test ediyorlar hiçbir fikrim yok :D

Yazılımdan bahsediyorsunda yılda 1 tane cihaz için yazılım üreten firma ile belki yılda 10 cihaz çıkaran firmalarla karşılaştırıyorsun ki IOS'un kritik ve cihaz bile öldüren sorunları var dediğim gibi Instagram ver tek tek anlatayım aylarda yaptığım çalışmaları herkese sunamam isteyen Instagram bıraksın yazayım.

Not: Android fanı ya da Apple haterı değilim ki Apple cihaz kullanıyorum şu anda.

Hep varsayımlar üzerine konuştunuz, throttle konusunu açmayın, özellikle 8 Gen 1 ile A15'i karşılaştırmışsınız. Muhtemelen bahsettiğiniz oyunda Genshin Impact, zira O.C'suz 8 Gen 1 kullanan ve en 8G1 kullanan telefonların arasında en kaliteli kasaya sahip olan S22 orta grafiklerde 40 FPS'i zar zor görüyor, kaldı ki grafik işlemcisini kısıtlayan servislerde kapalı. Hadi bunu geçtim içerisinde Vapor Chamber bulunan S22 Ultra'da bile 1080p orta grafiklerde yine drop yiyor, 8 Gen 1 soğutulamaz. 13 Pro Max'de bunun aksine Ultra grafiklerde sabit 59-60 FPS oynuyorsun zaman zaman 40-45'e düşüyor, kesinlikle drop söz konusu değil. Kullanıcı yorumlarından ve testlerden bahsediyorum ben.

Ben doğrudan telefonu normal kullanan birisi için yorum yaptım, zira bu PC değil sırf oyun için O.C yapasın. Yapsanda 3-4 saat SoT alan 8 Gen 1'li telefonla 1-2 saat SoT alırsın anca.

Ayrıca 12S Ultra o lense göre gerçekten vasat çekiyor. Videoda stabilizasyon sorunlarının hâlâ çözülmemesi de cabası.

Gece çekimlerinde en iyisi dediğiniz 12S Ultra:,

Screenshot (215).png
Screenshot (213).png

S22 Ultra'da Vapor Chamber bulunduğuna dair video:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

S22 Ultra Genshin Impact Drop:

Ayrıca 13. dakikada throttle yemeye başlıyor dediğiniz 13 Pro Max 15. dakikanın sonunda bile hâlâ 57-60 FPS vermeye devam ediyor.

Aynı şekilde 21. dakikanın sonunda bile FPS çok nadir 57-60'dan 20-30'lara düşüyor. 8 Gen 1 + Vapor Chamber'li telefonda hep 30-40 FPS çalışmakta.

Samsung sensörleri doğal görüntü vermiyor diyorsunuzda Sony sensörleride Samsung sensörleri kadar canlı görüntü veremiyor, zira doğallıktan ziyade doğrudan daha iyi olabiliyor kamera. Sizinki öznel bir yorum oluyor.

Bu arada neyi o.c'larsanız o.c'layın 8 Gen 1 en kaliteli ve üstüne üstlük Vapor Chamberli kasada bile throttle yiyor.

Ayrıca kesinlikle Apple fanboyu veya Samsung hateri değilim, hatta bana Samsung fanboy diyen bile var.

Yeni konular

Geri
Yukarı