Samsung Galaxy S23 vs S24

Bütçe
32000
S23 256 GB alıp geçin. 7 yıllık güncelleme için Exynos 2400'e fazladan 12K bence verilmez. Seçim sizin.
Şimdi fiyatlar 29k TL S23 256 GB ve S24 256 GB 36k TL. Taksit durumu da belirleyici olacak (Vodafone S24 için peşin fiyatına 3 taksit yapıyor).
Arkadaş cihazı 5 yıl kullanmak istemiş konuyu dikkatli okursanız sevinirim.
S24+ QHD ekrana sahip, 45W hızlı şarj destekliyor, UFS 4.0 ile geliyor, bataryada önde, 12 GB RAM'e sahip. Eğer aradaki farkı vermeye değer bulmuyorsanız S24 ile S23 arasında tercihinizi yapın. S24 uzun vadede sizin için daha iyi olur 7 yıl güncelleme alacak bir cihaz. İşlemcisi daha iyi. Almışken S24 almak daha mantıklı olur. Aradaki farkı vermek istemiyorsanız S23 halihazırda 3 yıl Android, 4 yıl güvenlik güncellemesi olacak. Sizi rahat götürür.
Hızlı şarj umrumda değil açıkçası, hatta 25W pil sağlığı için daha iyi olur bence. 8 yıldır 5W adaptör kullanıyorum hiç aramadım daha hızlısını. Ekran da zaten yeterince iyi. S23 ve S24'ün 256 GB sürümü de UFS 4.0.

Mat. Bu arada sormak istediginiz bir sey varsa sorun S24 kullaniyorum.
Genel olarak deneyiminiz nasıl?

Ben A53'u birakip gectigim icin cag atlamis gibi oldum. Yani S serisi sonucta kotu bir deneyim vermez. Telefonu yogun kullaniyorsaniz oyun vb. degil sosyal medya da olur fazla bir kullaniminiz varsa gunu pek cikartmaz. Ben sanirim 7-8 saatimi telefonu kullanarak geciriyorum sabah %100 yaptiktan sonra aksam ya da gece %50 seviyesine kadar sarj ediyorum yeniden. Kamerasi oldukca iyi ancak benim bekledigim kadar da iyi cikmadi ne istediginize bagli 6s sonrasinda mukemmel gelir muhtemelen kamerasi size. Onun disinda ekrana girebilirim ekran da mukemmel zaten. Su an telefon yazilim olarak oturmus durumda degil. Mayis aylarina dogru animasyon ve kamera guncellemesi gelecegi soyleniyor ve tam olarak olmasi gerektigi duruma gelir deniliyor. Zaten Nisan ayinda S24 Ultra icin bir guncelleme daha yayinlanacak kamera adina duz modelleri de etkiler deniliyor. 5 yil sizi goturur ancak sonrasinda 8 GB RAM yuzunden pek saglikli olacagini dusunmuyorum. Su an bile bazen RAM tuketimi 6.5 GB uzerine cikabiliyor. Kisacasi yogun kullaniyorsaniz ve 6-7 yil gitsin diyorsaniz S24 Plus alin derim arada 5000 TL fark vardi sanirim. Benim onerim ne S24 ne de S24 Plus S23 Ultra olur ancak oraya cikamiyor gibisiniz. Guncelleme sizin icin asiri onemli degilse S23 alin aradaki farka degecek bir sey yok. Gen 2 yeterli gucte ve pil omru konusunda cok fark olmasa da S23 bir tik daha iyi. Guncelleme onemli diyorsaniz S24 almakta sakinca yok. Exynos 2400 bazilarinin abarttigi gibi "berbat" degil. Bu arada neden iPhone modellerine bakmadiniz? iPhone onermek icin degil de genellikle iPhone kullanan yine iPhone modeline gecis yapiyor ozel bir nedeni yoksa merak ettim.

Ben A53'u birakip gectigim icin cag atlamis gibi oldum. Yani S serisi sonucta kotu bir deneyim vermez. Telefonu yogun kullaniyorsaniz oyun vb. degil sosyal medya da olur fazla bir kullaniminiz varsa gunu pek cikartmaz. Ben sanirim 7-8 saatimi telefonu kullanarak geciriyorum sabah %100 yaptiktan sonra aksam ya da gece %50 seviyesine kadar sarj ediyorum yeniden. Kamerasi oldukca iyi ancak benim bekledigim kadar da iyi cikmadi ne istediginize bagli 6s sonrasinda mukemmel gelir muhtemelen kamerasi size. Onun disinda ekrana girebilirim ekran da mukemmel zaten. Su an telefon yazilim olarak oturmus durumda degil. Mayis aylarina dogru animasyon ve kamera guncellemesi gelecegi soyleniyor ve tam olarak olmasi gerektigi duruma gelir deniliyor. Zaten Nisan ayinda S24 Ultra icin bir guncelleme daha yayinlanacak kamera adina duz modelleri de etkiler deniliyor. 5 yil sizi goturur ancak sonrasinda 8 GB RAM yuzunden pek saglikli olacagini dusunmuyorum. Su an bile bazen RAM tuketimi 6.5 GB uzerine cikabiliyor. Kisacasi yogun kullaniyorsaniz ve 6-7 yil gitsin diyorsaniz S24 Plus alin derim arada 5000 TL fark vardi sanirim. Benim onerim ne S24 ne de S24 Plus S23 Ultra olur ancak oraya cikamiyor gibisiniz. Guncelleme sizin icin asiri onemli degilse S23 alin aradaki farka degecek bir sey yok. Gen 2 yeterli gucte ve pil omru konusunda cok fark olmasa da S23 bir tik daha iyi. Guncelleme onemli diyorsaniz S24 almakta sakinca yok. Exynos 2400 bazilarinin abarttigi gibi "berbat" degil. Bu arada neden iPhone modellerine bakmadiniz? iPhone onermek icin degil de genellikle iPhone kullanan yine iPhone modeline gecis yapiyor ozel bir nedeni yoksa merak ettim.
Yorumunuz için teşekkür ederim. Pil için şunu diyebilirim 6s bile benim için akşamı buluyor o yüzden çok uzun süre dayanacağını düşünüyorum. RAM kullanımı olarak iOS’ta RAM her zaman neredeyse tamamı kullanılıyor 15 Pro’da da 6s’te de. Doğru kullanıldığı için performansı yüksek oluyor. Yani optimizasyonlar iyi olursa 8 GB RAM 7 yıl gider. Bunu düşünerek bu söz verilmiştir. S24 Plus o kadar farklı gelmiyor benim için, 7 yıl sonra arka planda 1 fazla uygulama kullanmak için şimdi fazla para vermek istemiyorum zaten aynı anda en fazla 2, 99% 1 uygulama kullanıyorum. O yüzden değeceğini düşünmüyorum. Ama kamerada, çipsette vb önemli farklar olsaydı düşünürdüm. Exynos 2400 ise gayet yeterli bir işlemci. Telefonda oyun oynamak ve sürekli yüksek FPS beklemek çok saçma açıkçası. Diğer türlü ise günlük kullanımda orta segment bile çoğu kişi için gayet yeterli artık. 2 derece fazla ısınmış, test puanı 100 düşük çıkmış takmıyorum. Evet öncesinde Exynos aba ekranda kaydırmalarda bile takılabiliyordu, çevremde kullananlarda görüyordum. Ama bence S21 ile oldukça büyük değişiklikler sonucu seviye atladılar diyebilirim. A54’ü incelememde bile oldukça yeterli olduğunu düşünmüştüm. S23 Ultrayı ben de araştırdım, hatta yurt dışı olanlar 30 bin civarı ama sonrasında tam güvenmediğim için vazgeçtim. Türkiye fiyatları da 50 bin olduğu için o kadar para vermek istemiyorum açıkçası. 10x zoom belki bir kez denemek için kullanacağım benim için hiçbir şey değişmeyecektir. Kamera için mantıklı olurdu ama zaten fotoğraf makinem var. iPhone düşünmeme nedenim özelliklerine göre çok pahalı, gereksiz bir fiyatı var. iOS ise eskisi gibi değil. Gerçekten yeni ve kullanışlı özellikler eklenirdi her güncellemeyle. iPhone 6s alırken gerçekten çok kaliteli ve o zamanın en iyi telefonu olarak aldım gerek kamera gerek performans. O nedenle iPhone 15 alacak olsaydım zaten S23 Ultra seçerdim şuanki telefonumu aldığım gibi düşünerek.

@Beyaz_G @SpinG hangi rengi kullanıyorsunuz? Seçecek olursam güzel duran bir renk seçeyim.

Son düzenleme:
@Beyaz_G @SpinG hangi rengi kullanıyorsunuz? Seçecek olursam güzel duran bir renk seçeyim.
Renk konusuna girecektim ancak kisisel diye girmemistim. Ben yesil rengini kullaniyorum. Safir Mavi alacaktim ancak stok kalmamisti Samsung'un sitesinde. Yesil guzel ancak oyle tam yesil sayilmaz. Aksamlari disarida mesela beyaz gibi duruyor. Ben sevdim de su an alacak olsam moru alirdim cidden cok hos duruyor bana gore. Sonrasinda mavi ya da griye bakardim. Altin rengi cok parlak hos durmaz herhalde. Siz de beğendiyseniz mor rengini alin derim. Deneme sansiniz varsa gidin bakin genellikle mor renkli olan telefonlari koyuyor duz S24 ve S24 Plus icin. Mor kotu derseniz mavi ve gri de cok hos duruyor.

Dosya Ekleri

• screenshot-8-2iol.jpg
    screenshot-8-2iol.jpg
    47,8 KB · Görüntüleme: 8
Renk konusuna girecektim ancak kisisel diye girmemistim. Ben yesil rengini kullaniyorum. Safir Mavi alacaktim ancak stok kalmamisti Samsung'un sitesinde. Yesil guzel ancak oyle tam yesil sayilmaz. Aksamlari disarida mesela beyaz gibi duruyor. Ben sevdim de su an alacak olsam moru alirdim cidden cok hos duruyor bana gore. Sonrasinda mavi ya da griye bakardim. Altin rengi cok parlak hos durmaz herhalde. Siz de beğendiyseniz mor rengini alin derim. Deneme sansiniz varsa gidin bakin genellikle mor renkli olan telefonlari koyuyor duz S24 ve S24 Plus icin. Mor kotu derseniz mavi ve gri de cok hos duruyor.
Elde bakmayı deneyeceğim. Siyah rengini gördünüz mü? O nasıl?

Şimdi fiyatlar 29k TL S23 256 GB ve S24 256 GB 36k TL. Taksit durumu da belirleyici olacak (Vodafone S24 için peşin fiyatına 3 taksit yapıyor).

Hızlı şarj umurumda değil açıkçası, hatta 25W pil sağlığı için daha iyi olur bence. 8 yıldır 5W adaptör kullanıyorum hiç aramadım daha hızlısını. Ekran da zaten yeterince iyi. S23 ve S24'ün 256 GB sürümü de ufs 4.0.

Hocam ekranın çözünürlüğü olsun boyutunun verdiği kullanım kolaylığı olsun ben epey memnunum sıkıntı çekebileceğiniz tek nokta oyun oynuyorsanız şarjı çok dayanmaz ama siz sanırım çok oyun oynamiyorsunuz o yüzden pilinin yeteceğini düşünüyorum yani genel olarak telefonun bunun disinda çok bir eksik yönünü göremedim ben.

Siyah rengini görmedim de internette sanki biraz griye kaciyor gibi duruyor.

Evet hocam ışık altında biraz gri gibi görünüyor.

Güncelleme desteği avantajı hariç s23. Batarya ve ısınma konusunda daha iyi.

Geri
Yukarı