Samsung Galaxy S9 AMOLED yanığı

rodyaa1

Decapat
Daha fazla  
Merhabalar. Bugün ikinci el bir S9 model cihaz aldım. Aldığım kişi cihazın güç tuşuna basıp ekranı kapattığımız zaman, tekrar açıldığında siyah ve yeşil çizgiler belirdiğini ve birkaç saniye sonra ekranı tekrar güç tuşuna basarak açtığımızda sorunun ortadan kalktığını, ekran açık kaldığı sürece hiçbir yanma olmadığını ve bunun sürekli olduğunu söyledi. Sanırım ekran flexi denen parçada hata olduğunu söyledi. (emin değilim, bunun hakkında da bilgiye ihtiyacım var.) Buraya kadar kafanız karıştıysa üzgünüm, ama dahası geliyor.

''OLED/AMOLED Saver'' isimli çok yararlı bir APK dosyası edinip cihazıma kurdum, sahiden de çok iyi çalıştı ve çizgiler neredeyse hiç görünmez oldu. Birkaç saatlik kullanımdan sonra fark ettiğim şey ise kafamı daha karıştırdı. AoD (Always on Display) özelliğini aktive ettim, tesadüfen ekranı test ederken cihazı güç tuşuna basıp kitlediğimde ve AoD ekranındaki saat belirdiğinde, ekranı o şekilde çalıştırdığım zaman sanki ekran yeniymiş gibi hiçbir yanma olmadığını fark ettim. Lakin AoD ekranını beklemez ve güç tuşuna hemen tekrar basarsam, ekran tamamen yanıyor ve siyah-yeşil karışımı korkunç bir şey çıkıyor ortaya. Şimdi gelelim sorularıma, kafanızı çok şişirdim..

1- Burada neler olduğunu açıklayabilecek birisi var mı?
2- Sorun ekran flexinde mi, yoksa tamamen yazılımsal mı? (AoD olayı)
3-Bunu tecrübe eden ve sorunu tamamıyla ortadan kaldırabilen birileri var mı?

Değerli vaktinizi harcadığınız için teşekkür ediyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Dostum, bahsettiğin bu uygulama flashing mi yapıyor?
Şayet öyleyse geçmiş olsun...bu uygulamalar sadece ekranın iz kalmayan diğer kısmının da yanmasına sebep oluyor, eşitlemek suretiyle önceki yanık izleri pek görünmüyor ama özünde daha büyük zarar veriyor.

Yazılımsal olacağını sanmam root, ROM vs atmadıysan orijinal yazılımda sıkıntı olmaz pek.
Maalesef bunun tek çözümü parça değişimi.

flashing dediğiniz olayı bilmiyorum, benim kafamı karıştıran olay ekranın Always on Display moduna verdiği tepki. Dediğim gibi, AoD ekranından sonra ekranı açınca saatlerce CoC oynadım ve bir kere bile ne titreme, ne renk ne de çizgi çıkmadı.

Yeni konular

Geri
Yukarı