Samsung LC24F396 VA vs Acer SA240Ybid IPS

MRYGZ

Kilopat
Yer
İzmit
Daha fazla  
Meslek
Bilgisayar
Merhaba,

Samsung BX2350 monitörüm malesef 8. yılın sonunda kart arızası verdiği için yeni monitör arayışı içerisindeyim.
Bu minvalde sizlerin değerleri yorumlarına ve görüşlerine ihtiyacım var. Ekran kartım MSI GTX760. Ortalama bir kullanıcıyım. Oyun(pubglite vb.), film ve kendi çapımda photoshop üzerinde vakit geçirmek keyif veriyor.

Başlıkta belirttiğim gibi, şuanlık Acer SA240Ybid - Samsung LC24F396FHMXUF modelleri arasında kalmış bulunmaktayım. Fiyat olarak çıkabileceğim maksimum miktar 750 TL'dir.
Dipnot: Samsung'un ilgili modeli için 21 ay garantili - 3 ay kullanılmış 600-625 liraya inilmekte.

Genel itibari ile karşılaştırma sonuçlarında sadece farkları içeren tablo şu şekilde;

404298

Siz ne dersiniz dostlar ?

Son düzenleme:
Ben de bu bütçelerde kalıp çok araştırmıştım monitörü almadan önde. Ve en sonunda bana uygun olacak monitörün Samsung CF390 (LC24F396 yani) olduğunu anladım. VA panel olmasıyla çoğu alanda istenilen performansı veriyor, Curved ayrı bir zevk katıyor, aşırı profesyonel oyun oynamadığımdan 4 ms rahatsız etmiyor, 72 Hz ve FreeSync olması da artı sebeplerden.

Ben oyunumu oynarım, yanında da film - dizi izleyip, günlük işlerde takılırım diyorsan Samsung'u önerebilirim. Acer hakkında bilgim yok.

Ben de bu bütçelerde kalıp çok araştırmıştım monitörü almadan önde. Ve en sonunda bana uygun olacak monitörün Samsung CF390 (LC24F396 yani) olduğunu anladım. VA panel olmasıyla çoğu alanda istenilen performansı veriyor, Curved ayrı bir zevk katıyor, aşırı profesyonel oyun oynamadığımdan 4 ms rahatsız etmiyor, 72 Hz ve FreeSync olması da artı sebeplerden.

Ben oyunumu oynarım, yanında da film - dizi izleyip, günlük işlerde takılırım diyorsan Samsung'u önerebilirim. Acer hakkında bilgim yok.
Yanıtınız için teşekkürler. Aynı minvalde düşünüyoruz aslında ama Acer'ın Samsung'a göre pek bilinmedik olması ve IPS panel olması beni düşünmeye itiyor. Daha önce IPS tecrübem olmadı, bir yandan merak da ediyorum.

Bilhassa Acer kullanan varsa görüşlerini almak isterim. Bilgisi olan birileri de şu soruma yanıt verirse memnun olurum.

Işık sızması, ghost screen gibi sorunlar hangi panelde daha az görülür. VA mı IPS mi ?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Şunu bi' izleyin derim, her VA vs IPS böyle olmasa da panellerin karakteristiği hakkında bilginiz olur.
  • VA 3000:1, IPS 1000:1 kontrast sunduğundan VA'daki siyahlar bariz daha iyi.
  • IPS genel anlamda daha hızlı bir panel. VA en yavaş paneldir. En çok ghosting görülen paneldir.
  • IPS daha doğru renkler sunar. ( Canlı değil doğru, öbür türlü basarsın Digital Vibrance'ı renkler canlanır ve doygunlaşır )
IPS daha üstün bir panel ama bu karşılaştırmada durum farklı, Samsung 8 bit ve FreeSync mevcut. Bilgisayar kullanıp oynayan birisi Adaptive Sync içermeyen bir monitör tercih etmemeli. Bence Samsung'u tercih edin.

VA en yavaş panel değildir. Gecikme açısından en yavas panel IPS'dir.
Yanlışınız var VA en yavaş paneldir. Ufak bir araştırma ile bunu öğrenebilirsiniz. Zaten tepki süresi olarak hep MPRT ibaresi yer alır.

Sadece IPS monitörler masraflı olduğu için oyuncu monitörü olarak piyasada VA/TN kadar bulunmuyorlar.

Samsung olanı ofiste kullanıyorum(kavisli modeli), fiyatına göre iyi bir monitör. Sadece VA panel olduğu için ghosting yapıyor.

Son düzenleme:
Samsung olanı ofiste kullanıyorum(kavisli modeli), fiyatına göre iyi bir monitör. Sadece VA panel olduğu için ghosting yapıyor.

Acer, daha avantajlı duruyor diyebilir miyiz ?

Ghosting derken,

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Videoda ki gibi, can sıkıcı boyutta değildir sanırım. Ayrıca ghosting ms ile ilgili değil mi ? Bilmediğimden soruyorum.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı