Samsung LC27HG70QQMXUF vs MSI Optix MAG271CQR

@Viktor R3znov

Hakikaten çok iyiymiş bunu belirtmeniz iyi oldu hocam. Gerçekten bu hizmet bu ülkeye nimet. Orayı tercih edeceğim. Teşekkür ederim.

Rica ederim dostum. Şunu da eklemeyi unuttum: Adamlar kendilerinden kaynaklanmayan piksel probleminden dolayı, yaşadığınız can sıkıcı durumdan dolayı hesabınıza 50 TL hediye çeki yolluyoruz dediler ve 10 yıl süresi var. Bir de müşteri temsilcileri, senin sipariş kaydını üzerlerine alarak, seninle birebir ilgilenebiliyorlar. Mesela, ürünün erkenden kargoya verilmesini istiyorsun diyelim. Senin için kargo şirketiyle iletişim halinde oluyorlar ya da ürünün stok durumunu kontrol etmek istiyorsun, sürekli kontrol edip seni bilgilendiriyorlar.

Hatta orada, chat desteğinde bulunan Yasemin Hanımdan da bahsetmek istiyorum. Kendisi o kadar ilgili ve yardımsever ki umarım Amazon yetkilileri kendisine her anlamda destek olurlar. Böyle insanlar ve böyle firmalar var oldukça, ben başka bir yerden alışveriş yapmam. Umarım Hepsiburada.com gibi firmalar da bunu örnek alırlar! Amazon geldi, insan olduğumuzu hatırladık. Amazon'un stoklarını genişletip, tüm çakal firmaları ezip geçmesini diliyorum.

@Viktor R3znov

Böyle bir hizmet için biraz daha fazla para vermeyi bile insan düşünür açıkçası. Çünkü bu hizmet anlayışının yayılması gerekiyor. Müşteri tarafında daha değerli görülmek istiyorsak biz de iyi satıcıların değerini bilmeliyiz sonuç olarak.

Rica ederim dostum. Şunu da eklemeyi unuttum: Adamlar kendilerinden kaynaklanmayan piksel probleminden dolayı, yaşadığınız can sıkıcı durumdan dolayı hesabınıza 50 TL hediye çeki yolluyoruz dediler ve 10 yıl süresi var. Bir de müşteri temsilcileri, senin sipariş kaydını üzerlerine alarak, seninle birebir ilgilenebiliyorlar. Mesela, ürünün erkenden kargoya verilmesini istiyorsun diyelim. Senin için kargo şirketiyle iletişim halinde oluyorlar ya da ürünün stok durumunu kontrol etmek istiyorsun, sürekli kontrol edip seni bilgilendiriyorlar.

Hatta orada, chat desteğinde bulunan Yasemin Hanımdan da bahsetmek istiyorum. Kendisi o kadar ilgili ve yardımsever ki umarım Amazon yetkilileri kendisine her anlamda destek olurlar. Böyle insanlar ve böyle firmalar var oldukça, ben başka bir yerden alışveriş yapmam. Umarım Hepsiburada.com gibi firmalar da bunu örnek alırlar! Amazon geldi, insan olduğumuzu hatırladık. Amazon'un stoklarını genişletip, tüm çakal firmaları ezip geçmesini diliyorum.
Hepsiburada üzerinden geçmiş de yaşamış olduğunuz o problemli monitörü satın almak istiyordum fakat şu an inanılmaz derecede soğdum. Tıpkı sizin yaptığınız gibi Amazon üzerinden MSI MAG271CQR satın almak istiyorum fakat fiyatı biraz pahalı geldi acaba indirime girer mi?

@moosmoos

Girer dostum. Amazon ve Vatan'da indirimler oluyor. Hatta şu an Vatan'da 2.668 TL (Geçen hafta 2.400 TL'ydi).
Yani bana vatandan ya da amazondan almamı öneriyorsun. Pekala bekleyeceğim sıkıntı çekmek istemiyorum umarım girerler indirime
@moosmoos

Girer dostum. Amazon ve Vatan'da indirimler oluyor. Hatta şu an Vatan'da 2.668 TL (Geçen hafta 2.400 TL'ydi).
2670 TL'ye topkapı şubelerinde var bana yakın. Acaba satın alsam mı yoksa biraz daha mı beklesem daha fazla düşer mi acaba fiyatı?
Son olarak şunu da yanıtlayabilir misiniz acaba. Uzunca araştırmalar yaptım ve amazon'dan satın almaya kanaat getirdim fakat halihazırda 3400 TL civarında acaba önümüzdeki haftaya doğru indirime girme olasılığı var mıdır? Eğer yoksa vatan'dan satın almak zorundayım şu an bir sistem topluyorum ve yavaş yavaş siparişlerini veriyorum. Yani acelem var.

Son düzenleme:
@Nathan Drake

1 ay 14 gün üzerine paramı geri aldım (110 TL eksik) fakat çok can sıkıcı bir süreç oldu. Olayı buradan takip edebilirsin: Samsung Beni 1 Ay 14 Gündür Mağdur Bıraktı

Sana tavsiyem, Samsung'a bulaşma.

@Silinen üye

Kalite kontrol biriminin kontrol etmesi gerekiyor fakat nasıl kontrol ettikleri belli değil. Yeni aldığım MSI MAG271CQR'da da 2 adet sıkışmış piksel ve 1 adet ölü piksel var ama göze batmadığı için kullanıyorum. Sağ olsun, Amazon.com.tr, stoklarına geldiğinde beni bilgilendireceklerini ve aynı fiyattan değişim yapabileceğimi söylediler. Stoğa 30 günün üzerine de gelse, sizi mağdur etmeyiz ve aynı fiyattan sıfır cihaz yollarız diye kayıt aldılar. O yüzden şu an kullanmaya devam ediyorum. Eğer içime sinmezse, yenisi geldiğinde değişim yapacağım.

Gerçi ASUS IPS yan monitör almıştım, onda 2 ölü piksel vardı. Yenisiyle değişim istememe rağmen, ASUS gitti paneli değişti. Değiştirdikleri panelde 2 adet ölü piksel gitti fakat en sağ alt köşede 1 tane sıkışmış piksel fark ettim ama üstelemedim. Yan monitör olduğu için sadece film izlerken ve birtakım istatistiklere bakarken kullanıyorum ve göz önünde değil, dibine girmeden anlaşılmıyor. Ardından ana monitör olarak Samsung C27HG70 aldım ve onda da bahsettiğim süreci yaşadım. 2 cihaz da sorunlu geldi. Son olarak MSI'da da böyle olunca, Türkiye'ye 1. sınıf cihaz sokmadıkları düşüncesine vardım. Tıpkı domatesin, muzun kalitelisini yurt dışına ihraç etmek gibi, cihazın kalitesizini de Türkiye'ye yolluyorlar.
Yasaklamadan ötürü yazamadım, yasaklı olmanın sebebini de anlamış değilim. Hocam haklısınız yaşadıklarınızdan ötürü uyarıyorsunuz ama ekrandaki ölü piksel hiç göze batmıyor, üstüne ips sızması hiç yok ekranın ışığı çok lineer açıksası uğraşmaya değmeyeceğini düşünüp kullanmaya devam ediyorum bunu yollasam yenisinde ips sızması o veya daha fazla ölü pixel olacak belkide.

Monitör dün elime ulaştı şu an kullanıyorum ve inanılmaz şanslıyım ne ölü piksel, ne de sıkışmış piksel var. Tam 1 saat boyunca inceleme yaptım monitör sıfır, müthiş sıkıntısız ve harika. Gerçekten bu kadar fark olacağını düşünmüyordum altıüstü monitör, ne kadar fark olabilir ki? Diyordum ama hiç öyle değilmiş.
Çok net söylüyorum daha kaliteli bir monitör almak için 2080'den 2070 Super'e düşerek 5-6 fps'i göze aldım ve kesinlikle değdi bir daha olsa yine düşerdim. Ayrıca 2k'nın keyfi bambaşka imiş.
Kısacası, MSI OPTIX MAG271CQR'i gözünüz kapalı tercih edebilirsiniz sadece 1 gün kullandım fakat şimdiden memnunum.
Tek bir eksik sezdim o da ağır olması. Şöyle söyleyeyim, 190 boyunda 85 kilo falanım kuvvetli de sayılabilirim aslında tek el ile kaldırırken zorlandım.
NOT: Hepsiburada'dan aldım. 2560 TL'ye

@moosmoos

2K'da ölü ya da sıkışmış pikseli tespit etmek epey zor. Çünkü daha çok piksel var ve daha yoğun. Ben ilk gün sağ üst köşede 1-2 piksellik soluk piksel ya da panel lekesi (çok küçük, griden daha açık renkte ve hafif), 2. gün 1 adet sıkışmış piksel (sağ üstte ve sadece siyah ekranda, ayağa kalkıp dibinden bakınca gözüküyor) ve 1 adet ölü piksel (ortada) tespit etmiştim. Son olarak da 10. gün sol alt tarafta açık gri renkte, muhtemelen ya soluk piksel ya da panel lekesi gördüm. Bunlardan hangisi gözüne çatıyor diye sorarsan, sadece ortadaki ölü piksel bembeyaz sayfalarda, o bölgeye dikkatlice bakarsam gözüküyor. Yani bulmak için bakmam gerekiyor.

Bulmak istesem eminim ki daha çok bulurum. Hatta piksel sorunum yok diyen arkadaşların monitörlerinde bile tespit edebilirim. Onlar da edebilir ama etmemek en iyisi. Sana bu yazıyı, monitörü problem aramaya yönelik olarak inceleme diye yazıyorum. Çünkü belki bugün göremezsin ama yarın görürsen moralin bozulmasın. Eğer rahatsız etmiyorsa ve kafanda kuruntuya dönüşmüyorsa, kullanmaya devam et. Sonuçta bizimle yaşamayacak.

Bir ihtimal bu cihazı değiştirmeyi düşünürdüm, hatta 2-3 gün düşündüm ama sonradan fikrimi değiştirdim. Çünkü bundan önce biliyorsundur, 3.400 TL'ye Samsung C27HG70 aldım ve sıkışmış piksel çıktı. Yenisini gönderdiler onda da problem yaşadım. Bu sefer Hepsiburada.com değil de Amazon.com.tr ve farklı bir marka, MSI tercih ettim. Bunda da karşılaşınca artık kullanmakta karar kıldım. Samsung C27HG70'te siyah ekran üzerindeki sıkışmış piksel gözüme batıyordu. Bunda ise 1 tane sıkışmış piksel var ve o da en üstte sağda bulunuyor. Dibine ciddi ciddi 1cm kala yaklaşmadan göremiyorum (2. gün, dur bir inceleyeyim diye bakarken görmüştüm).

Dolayısıyla kullanmakta karar kıldım. Çünkü film izlerken, oyun oynarken ve masaüstü duvar kağıdı vb. hep renkli görüntüler ve Allah'tan bu görüntülerde gözüme takılan bir şey yok. Dediğim gibi sadece ekranın ortasında, iğne ucu kadar bir ölü piksel var (tam siyah değil, gri gibi aslında) ve sonuçta 24 saat beyaz sayfaya bakmıyorum. Bir Google'a bakarken, bir de Word'te bir şeyler karalarken beyaz ile işim oluyor. Onun dışında hep renkli görüntüler ve görseller.

Göndermek istememe sebeplerinden biri de cihazı gerçekten çok beğendim. Çerçevesi çok ince, ısınmıyor ve renkleri çok hoş. Eğer iade/değişime verseydim, 2-3 hafta yeni stok bekleyecektim. Çünkü Amazon.com.tr'deki son 3 stok dün bitti ve ben zaten Samsung yüzünden 1 ay 14 gün monitörsüz kaldım. O yüzden macera aramak istemiyorum. Vardır bu işte bir hayır :) Zaten cihazı epey ucuza satın aldım.

Bu arada amma uzun yazmışım he :) Sabah sabah uyku tutmadı, foruma girdim. Mesajını görünce yazayım dedim.

Son düzenleme:
@moosmoos

2K'da ölü ya da sıkışmış pikseli tespit etmek epey zor. Çünkü daha çok piksel var ve daha yoğun. Ben ilk gün sağ üst köşede 1-2 piksellik soluk piksel ya da panel lekesi (çok küçük, griden daha açık renkte ve hafif), 2. gün 1 adet sıkışmış piksel (sağ üstte ve sadece siyah ekranda, ayağa kalkıp dibinden bakınca gözüküyor) ve 1 adet ölü piksel (ortada) tespit etmiştim. Son olarak da 10. gün sol alt tarafta açık gri renkte, muhtemelen ya soluk piksel ya da panel lekesi gördüm. Bunlardan hangisi gözüne çatıyor diye sorarsan, sadece ortadaki ölü piksel bembeyaz sayfalarda, o bölgeye dikkatlice bakarsam gözüküyor. Yani bulmak için bakmam gerekiyor.

Bulmak istesem eminim ki daha çok bulurum. Hatta piksel sorunum yok diyen arkadaşların monitörlerinde bile tespit edebilirim. Onlar da edebilir ama etmemek en iyisi. Sana bu yazıyı, monitörü problem aramaya yönelik olarak inceleme diye yazıyorum. Çünkü belki bugün göremezsin ama yarın görürsen moralin bozulmasın. Eğer rahatsız etmiyorsa ve kafanda kuruntuya dönüşmüyorsa, kullanmaya devam et. Sonuçta bizimle yaşamayacak.

Bir ihtimal bu cihazı değiştirmeyi düşünürdüm, hatta 2-3 gün düşündüm ama sonradan fikrimi değiştirdim. Çünkü bundan önce biliyorsundur, 3.400 TL'ye Samsung C27HG70 aldım ve sıkışmış piksel çıktı. Yenisini gönderdiler onda da problem yaşadım. Bu sefer Hepsiburada.com değil de Amazon.com.tr ve farklı bir marka, MSI tercih ettim. Bunda da karşılaşınca artık kullanmakta karar kıldım. Samsung C27HG70'te siyah ekran üzerindeki sıkışmış piksel gözüme batıyordu. Bunda ise 1 tane sıkışmış piksel var ve o da en üstte sağda bulunuyor. Dibine ciddi ciddi 1cm kala yaklaşmadan göremiyorum (2. gün, dur bir inceleyeyim diye bakarken görmüştüm).

Dolayısıyla kullanmakta karar kıldım. Çünkü film izlerken, oyun oynarken ve masaüstü duvar kağıdı vb. hep renkli görüntüler ve Allah'tan bu görüntülerde gözüme takılan bir şey yok. Dediğim gibi sadece ekranın ortasında, iğne ucu kadar bir ölü piksel var (tam siyah değil, gri gibi aslında) ve sonuçta 24 saat beyaz sayfaya bakmıyorum. Bir Google'a bakarken, bir de Word'te bir şeyler karalarken beyaz ile işim oluyor. Onun dışında hep renkli görüntüler ve görseller.

Göndermek istememe sebeplerinden biri de cihazı gerçekten çok beğendim. Çerçevesi çok ince, ısınmıyor ve renkleri çok hoş. Eğer iade/değişime verseydim, 2-3 hafta yeni stok bekleyecektim. Çünkü Amazon.com.tr'deki son 3 stok dün bitti ve ben zaten Samsung yüzünden 1 ay 14 gün monitörsüz kaldım. O yüzden macera aramak istemiyorum. Vardır bu işte bir hayır :) Zaten cihazı epey ucuza satın aldım.

Bu arada amma uzun yazmışım he :) Sabah sabah uyku tutmadı, foruma girdim. Mesajını görünce yazayım dedim.
Mesajını görmeden az önce bir daha inceleyim dedim ve soluk piksel buldum monitör'ün tam sağ orta kısmında gri renk de fakat sadece ve sadece monitör ile aram da 3-4 cm kala bakınca fark edebiliyorum ki normal şartlar da monitör ile aram da neredeyse 30-40 cm falan var.
Dediğin şeylere kesinlikle katılıyorum sanırım bütün monitörler de olağan bir şey bu ölü piksel'siz tertemiz bir monitör almak için mağaza mağaza gezmek gerekiyor galiba.
Açıkçası beni çok da rahatsız etmedi fark edilmiyor bile sadece siyah ekran da monitör kapalı iken fark ediliyor o da dediğim gibi monitör ile aram da 3-4 cm bırakmam gerekiyor fark edebilmem için.

@moosmoos

Dediğim gibi dostum. Öngörümde haklıymışım :) Kullan, kafana takma. Cihazda hasar olmadıktan sonra, yayılma gibi bir durum da olmaz. Zaten eğer 5 dark pixel (dot) ya da 3 bright pixel (dot) çıkarsa garanti kapsamında panel ya da cihaz değişimi oluyor.

20190828_101843.png

Toz, stuck (bright) ve ölü (dark) piksel hakkındaki garanti bilgisi yukarıdaki görselde yer alıyor. Yani ciddi bir göze takılma yoksa, kullanmana bak. Ben zorlasam 5 tane nokta bulurum. Bakarsın garantisi bitmeye yakınken servise yollar, yeni cihaz alırım :D

Yeni konular

Geri
Yukarı