Çözüldü Samsung NP300E5E'de BIOS ekranına girilmiyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

suat6464

Picopat
Daha fazla  
Herkese merhabalar. Bilgisayarıma SSD takmak için Boot menüsüne girdim ve USB'den yüklemeye başladım. %80'de kapandı ve tekrar açılınca hata verdi. Samsung yazılı ekran ve F2 "setup" ve F4 "Recovery" bölümleri var ancak ne yaptıysam da Boot menüsüne giremedim. Şu an zor durumdayım yardımlarınızı bekliyorum.

135045935_312087843458239_6573666453749569561_n.jpg

Çözüm
Dünden beri uğraşıyorum ve sonunda çözdüm. Benim gibi böyle bir problemle karşılaşanlar için anlatıyorum.

Daha önceki mesajlarda bahsettiğim gibi hiçbir türlü BIOS ekranına giremiyordum. Format atmaya çalışınca da formatın yarısında PC kendini kapatıyordu. Tahminlerime göre BIOS'un güncellenmesi veya tekrar yüklenmesi gerekiyordu ve bunun için bilgisayarımın işletim sisteminin açılması gerekiyordu. Bunun için;

1 - WinToUSB diye bir program buldum. Bu program taşınabilir diske işletim sistemi kurmaya yarıyor. Windows 10 kurmak için programın lisanslı olması gerekiyor ancak Full halini başka sitelerden bulabiliyorsunuz. SSD'ye zarar vermemek için eski HDD'yi SATA to USB kablo ile masaüstü bilgisayarıma bağlayarak içine Windows 10 kurdum. Bu herhangi bir USB belleğe veya taşınabilir HDD'ye de kurulabilir.
2 - Windows kurulu HDD ile bilgisayarı açmayı başardım ve BIOS'u tekrar yüklemek veya güncellemek için araştırmalara başladım. Mevcut BIOS sürümünü öğrenmek için "Windows+R" tuşlarına basıp "msinfo32" yazın. Daha sonra Samsung Laptoplar için SWUPTADE programını indirdim ve program benim için BIOS'un güncelledi. Samsung NP300E5E-S02TR için "P02RBD" olan sürümü "P08RBD" ye güncelledi.
3 - BIOS güncellemesi sonucunda çok rahat bir şekilde BIOS ekranına girdim ve BIOS'un ayarlarını Default olarak değiştirdim. Daha sonra F10 tuşu ile USB bellekten Boot edip UEFI ile Windows 10'u yükledim.

Not: BIOS'u açmak için BIOS pilini çıkarıp beklemiştim ancak bir fayda sağlamadı bilginiz olsun. Açtığımda her şey aynıydı.
SSD'yi söküp, makineye Fn+F2 basılı tutup start verin. BIOS'a girip Advanced bölümünden Fast Boot disable olarak ayarlayın. Boot bölümünden UEFI USB Drive 1. sıraya alın daha sonra SSD takın okuyacaktır.

Hocam SSD yi söküp başlattım. Fn+F2 ye basarak güç düğmesine basayım şimdi. Normalde F2 + Güç düğmesine basarak denedim nafile. Bios ayarlarına girebilirsem Default ayarlarına döndüreceğim anca garip bir durumdayım
SSD'yi söküp, makineye Fn+F2 basılı tutup start verin. BIOS'a girip Advanced bölümünden Fast Boot disable olarak ayarlayın. Boot bölümünden UEFI USB Drive 1. sıraya alın daha sonra SSD takın okuyacaktır.
Edit: Hocam Fn+F2 +Güç Düğmesi ile denedim aynı sonuç .

Ekran siyah iken yapın eski laptoplarda yaşamıştım böyle sorunlar.
düğmeye biri basarken hemen diğeri BIOS'a girsin.

Ekran siyah iken yapın eski laptoplarda yaşamıştım böyle sorunlar.
düğmeye biri basarken hemen diğeri BIOS'a girsin.
Hocam inanın herşeyi çok denedim aslında resimdeki ekranda F2 ye bastığımı kabul ediyor " Please wait "yazıyor ancak tekrardan aynı ekrana dönüyor. Biosten UEFİ or CMOS olanı CMOS a çevirmiştim usb yi görsün diye ondan dolayı bence. Birde FASTBOOT "Enable" idi.

Hocam inanın herşeyi çok denedim aslında resimdeki ekranda F2 ye bastığımı kabul ediyor " Please wait "yazıyor ancak tekrardan aynı ekrana dönüyor. Biosten UEFİ or CMOS olanı CMOS a çevirmiştim usb yi görsün diye ondan dolayı bence. Birde FASTBOOT "Enable" idi.
Saçma olacak ama BIOS sıfırlamayı deneyin, pil vardı sanırsam laptopta BIOS için.

Yeni konular

Geri
Yukarı