Samsung S24m vs iPhone 14 Pro Max

Neden uzak duruyoruz exynos'tan? Ayrıca telefonu sonuna kadar kullanacak birisi için hiçbir anlamı yok dediğinizin. Bir de şu var, samsung'un değişim kampanyası için verdiği fiyatlar değişiyor. S20 FE'ye de S24 için 15 bin TL teklif ediyordu. iPhone teklif vermesi de bir nevi geçiş için teşvik. Orada kimse size para ödemiyor, ikinci el fiyatı muamelesi yapmak saçmalık.
Uzun ömürlü kullanım için de iPhone cihazları daha mantıklı. Keza sosyal medyaya atılan fotoğrafların da kalitesini en iyi iPhone cihazlar yansıtır. S24'te yaşanan fotoğraf sorunlarını da düşündüğümüzde o kadar para verip güncelleme ile düzelmesini beklemek saçmalığın daniskası olur. Sırf işlemci konusunda çifte standarttan dolayı bile marka olarak Samsung'a seviyeli yaklaşmak gerekir. Exynos'a o kadar para bayılınmaz.

Uzun ömürlü kullanım için de iPhone cihazları daha mantıklı. Keza sosyal medyaya atılan fotoğrafların da kalitesini en iyi iPhone cihazlar yansıtır. S24'te yaşanan fotoğraf sorunlarını da düşündüğümüzde o kadar para verip güncelleme ile düzelmesini beklemek saçmalığın daniskası olur. Sırf işlemci konusunda çifte standarttan dolayı bile marka olarak Samsung'a seviyeli yaklaşmak gerekir. Exynos'a o kadar para bayılınmaz.
iPhone 15'ler ilk çıktığında da aşırı ısınma sorunlarıyla haber oldu güncelleme yayınladılar. İşlemci konusunda çifte standart umrumda değil. Kaç para veriyorum, karşılığında ne alıyorum, bu kadar. iPhone 15 ne kadar giderse, S24'de o kadar gider ömür olarak dediğiniz doğru değil.

Türkiyede de sadece samsung alınır o zaman bize özel fiyatlandırmasından dolayı çifte standart sorunsa. Gidin diğer ürünlerin de (saatlerin, kulaklıkların) bir de apple bakın gelin

Yorumunuza katılıyorum ama düz S23 14 pro'dan da iyi değil. Fiyat performans olarak yanına yaklaşamaz S23'ün ama ikisini alıp yanyana kıyaslıyorsak 14 pro daha iyi telefon.
Hangi konuda daha iyi?

Önerdiğin S23’te de kamera sorunları vardı, kullanıcıları sürekli güncelleme bekliyordu. Özellikle 50 MP direkt oversatured idi. Şu saçma sapan “o kadar para veriyorsun, güncelleme desteğini beklemek saçma” argümanından vazgeç artık. Exynos 2400’e de bal gibi verilir o paralar, şu kalıplaşmış safsatalardan bir kurtulamadı millet.

Önerdiğin S23’te de kamera sorunları vardı, kullanıcıları sürekli güncelleme bekliyordu. Özellikle 50 MP direkt oversatured idi. Şu saçma sapan “o kadar para veriyorsun, güncelleme desteğini beklemek saçma” argümanından vazgeç artık. Exynos 2400’e de bal gibi verilir o paralar, şu kalıplaşmış safsatalardan bir kurtulamadı millet.
İnternetten gördüğün birkaç fotoğraf ile sırf karanlıkta daha aydınlık çekiyor diye 7/24 aynı kareleri paylaşıp S23'ün 14 Pro'dan daha iyi olduğunu iddia etmek gibi saçmalamasyon teoriler üretmiyorum en azından. Sana göre en iyi SoC Exynos 2400 onu anladık. Ama reelde öyle değil. Exynos seviciliğini bıraksan iyi olacak.

İnternetten gördüğün birkaç fotoğraf ile sırf karanlıkta daha aydınlık çekiyor diye 7/24 aynı kareleri paylaşıp S23'ün 14 Pro'dan daha iyi olduğunu iddia etmek gibi saçmalamasyon teoriler üretmiyorum en azından.
Madem boyle bir genelleme uzerine arguman curutuyorsun, once iceriklerimi iyi oku. Gelelim gordugum birkac fotografa, o gorselleri bu videodan aldim:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Detaylica bakabilirsin, dusuk isikta S23 ezip geciyor. Gun isiginda da daha detayli cekip, renk paletleri de dahil olacak sekilde daha iyi cektigi sahneler var.

Bunu Samsung algoritmasi basariyor, zira 14 Pro'da daha buyuk bir sensor var. Degil S23, S22 icin bile ayni durumlar gecerli:

1709996864100.png

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Kaldi ki, attigim gorsellerde tek fark parlaklik degildi, sadece daha aydinlik cekmiyor yani. Bariz bir detay farki vardi ve bunu gormemek icin kor olmak lazim, onlari da birakayim:

Ekran Görüntüsü (166).png

14 Pro hem oversatured, hem detay yoksunu.

Ekran Görüntüsü (164).png

Dahasina gerek yok herhalde.

Ek olarak, ben sadece bu gorsellere dayanarak S23, 14 Pro'dan daha iyi demiyorum. Bunun SoC kismi da var. A16, CPU'da %5 daha gucluyken, GPU'da 8 Gen 2 %30 daha guclu olup ayni gucu yakiyor. Panel olarak da S23 daha ustun, panel kalitesini gectim, 14 Pro'daki LTPO 80 Hz agirlikli calisiyor. Baska da bir sey kalmadi zaten, bunlari curutebilirseniz buyurun bekliyorum.

Son düzenleme:
Madem boyle bir genelleme uzerine arguman curutoyursun, once iceriklerimi iyi oku. Gelelim gordugum birkac fotografa, o gorselleri bu videodan aldim:

Detaylica bakabilirsin, dusuk isikta S23 ezip geciyor. Gun isiginda da daha detayli cekip, renk paletleri de dahil olacak sekilde daha iyi cektigi sahneler var.

Bunu Samsung algoritmasi basariyor, zira 14 Pro'da daha buyuk bir sensor var. Degil S23, S22 icin bile ayni durumlar gecerli:

Eki Görüntüle 2136810

Kaldi ki, attigim gorsellerde tek fark parlaklik degildi, sadece daha aydinlik cekmiyor yani. Bariz bir detay farki vardi ve bunu gormemek icin kor olmak lazim, onlari da birakayim:

Eki Görüntüle 2136812

Eki Görüntüle 2136813

Ek olarak, ben sadece bu gorsellere dayanarak S23, 14 Pro'dan daha iyi demiyorum. Bunun SoC kismi da var. A16, CPU'da %5 daha gucluyken, GPU'da 8 Gen 2 %30 daha guclu olup ayni gucu yakiyor. Panel olarak da S23 daha ustun, panel kalitesini gectim, 14 Pro'daki LTPO 80 Hz agirlikli calisiyor. Baska da bir sey kalmadi zaten, bunlari curutebilirseniz buyurun bekliyorum.
Ben işlemcide 14 pro'yu çok daha güçlü zannediyordum. Gerçekten dediğiniz gibi mi? Öyleyse eğer S23 bir kez daha değer kazanacak gözümde çünkü :D

Madem boyle bir genelleme uzerine arguman curutoyursun, once iceriklerimi iyi oku. Gelelim gordugum birkac fotografa, o gorselleri bu videodan aldim:

Eki Görüntüle 2136810

Eki Görüntüle 2136812

Eki Görüntüle 2136813

S23 kesinlikle F/P olarak harika bir telefon ama kamera olarak 14 Pro ile karşılaştıramazsın arada dağlar kadar fark var.

Sana göre en iyi SoC Exynos 2400 onu anladık. Ama reelde öyle değil. Exynos seviciliğini bıraksan iyi olacak.
Boyle bir iddiada bulunmadim, asagilama cabaniz ilginc. Exynos 2400, konularda bahsedildigi kadar kotu degil, 990, 2200 gibi cok guc tuketiminden asiri isi ve asiri pil tuketimi gibi sorunlara sahip degil. Sadece modemden dolayi mobil veride fazla yakiyor, bunun disinda zerre sorunu yok. Neye dayanarak sunlari soyluyorsunuz hala anlamadim, adamakilli tek kaynak atan oldu, onda da S23'e gore 2 derece daha fazla isinip, %5 erken kapaniyordu.

Ben işlemcide 14 pro'yu çok daha güçlü zannediyordum. Gerçekten dediğiniz gibi mi? Öyleyse eğer S23 bir kez daha değer kazanacak gözümde çünkü :D
Evet, belirttigim gibi. 8 Gen 2, A16'dan GPU'da %30 daha guclu olup 8W yakiyor, A16'da 8W yakiyor. Surekli %100 yuk altinda calismayacaklarina gore, 8 Gen 2 cok daha verimli demek bu. CPU'da da A16 lehine bu durum gecerli ancak aradaki fark sadece %5.

Bir de şunu eklemeden duramayacağım, S23 Ultra fiyatlarına baktım. Hiç de öyle değer falan kaybetmemiş. Dediğim gibi geri alım kampanyasına ikinci el değeri muamelesi yapmak kadar saçma bir şey yok. S20 FE'ye 15 bin veriyor adamlar hala geçerli. S20 FE 15 bin eder mi?
Paran varsa iPhone al. Android 1 sene sonra 2. elde yarı fiyatına düşüyor. Bakınız S23 Ultra ve Samsung Shop'un değişim kampanyasında iPhone 15'ten daha düşük fiyat biçmesi. Zaten belli bir fiyattan sonra insan ister istemez 2. elde çok değer kaybetmemesini ister doğal olarak. Android alacaksan da Exynos'tan uzak dur.

Yeni konular

Geri
Yukarı