Samsung SM951 AHCI 512Gb M.2 2280 SSD incelemesi

Merhaba arkadaslar, zafer bayraminiz kutlu olsun. :)

Bugun hazir elimde birkac cesit depolama birimi varken bir degerlendirme yapmak istedim.
Sonuclar oldukca ilginc oldugu icinde sizinle paylasmak istedim

Yeni topladigim sistemde 3 ayri depolama birimi var bunlar soyle:

• Samsung SM951 AHCI (512Gb, M.2 2280)
  • Samsung 850 EVO 500Gb
  • WD Black serisinden 4000Gb HDD

Hazir bunlarin hepsi bir aradayken hepsini Crystal Disk Mark ile test ettim.
Sonuclara en kotuden baslayacagim.
WD Black HDD;
hdd.png

WD Black serisi iyi sonuclar versede gunumuzde daha hizlisini ariyoruz ilk akla gelen SSD'ler oluyor.

Samsung 850 EVO SSD:
ssd.png

Samsung'un EVO serisi ile SSD pazarinda oldukca buyuk bir gukselise gectigini soylemek yanlis olmaz zira 2014'u SSD satislarinda birinci sirada kapattilar ama SSD'ler ile M.2 slotlari arasindaki hiz farki cok ama cok buyuk.

Samsung SM951 AHCI M.2:
M.2.png

M.2 soketi ile normal sata 6 ya bagli SSD arasindaki yazma hizi 3 kat civarinda okuma hizi ise 4 kat daha fazla.
Diger taraftan 4K sonuclari bir birine cok yakin olmasina ragmen aradaki fiyat farkini hak ediyor mu?
Bu konuda siz ne dusunuyorsunuz merak ediyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
ASUS Z170-DELUXE Intel Z170 Soket 1151 DDR4 3733MHz(O.C.) USB3.1 Anakart de m2 ssd için bir yer var mı o 2gb olandan istiyom bende gta5 için :D
Sakin olun ve kalın yazmayı bırakın. :D Şaka bir yana sadece ''Önemli'' yerleri vurgulamak için kalın yazmayı tercih edin. Aksi taktirde ceza alabilirsiniz. Yazım kurallarına uymayı ihmal etmeyin.

Bende çok bakmıştım TR'de SM951 inceleyen var mı diye.

Fiyat farkı Amazon'dan alındığı taktirde çok yok aslında 200 TL gibi. Bu fark okuma ve yazma farkı verilir bana göre. Ama oyun oynayanlar için pekde bir yararı olmayan birşey. Sadece oyunların sahne geçişlerinde ki bekleme süresi azalacak. Bunun için verilmez sanki. Şimde 950pro duyurmuşlar. Tek fark NVM-E desteği ve buna bağlı olarak biraz daha iyi IOPS değerleri. Alınabilir de alınmayabilir de karar veremedim ben. :)

Bende çok bakmıştım TR'de SM951 inceleyen var mı diye.

Fiyat farkı Amazon'dan alındığı taktirde çok yok aslında 200 TL gibi. Bu fark okuma ve yazma farkı verilir bana göre. Ama oyun oynayanlar için pekde bir yararı olmayan birşey. Sadece oyunların sahne geçişlerinde ki bekleme süresi azalacak. Bunun için verilmez sanki. Şimde 950pro duyurmuşlar. Tek fark NVM-E desteği ve buna bağlı olarak biraz daha iyi IOPS değerleri. Alınabilir de alınmayabilir de karar veremedim ben. :)

Tespitlerin oldukca yerinde olmus.
SM951 île 950 pro arasinda cok buyuk bir fark yok ama 950 pro nun duyrulmasi cok iyi oldu zira bu durum SM951 in fiyatinin dusme olasiligi anlamina da geliyor.

SSD almayi planlayanlara biraz daha beklemelerini onerebilirim.
SM951 in oyuncular icin cok buyuk farklar yaratmadigi konusunda da sana katiliyorum. Sayilabilecek farklar, oyunun kurulum, silinme, ara sahnelerdeki gecis surelerinin kisalmasi ve benzeri durumlar sayilabilir, FPS ye felan etki etmesini beklememekte fayda var :). Bu arada ben daha önce HDD de ve SSD de oyun sahnesi kaydettim ama SM951 de ki kadar hizli olmadigini soylemeliyim, bununla birlikte rendir felan yapiyorsan denemlemen gerektigini kesinlikle soyleyebilirim.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı